Trabzonspor
Giriş Tarihi : 08-02-2022 11:37   Güncelleme : 08-02-2022 11:41

Şenol Güneş Stadı için şok rapor... Çöküyor...

Şenol Güneş Stadı için şok rapor... Çöküyor...

Trabzonspor'un Şenol Güneş Stadyumunda bulunduğu dolgu alanın yer yer çöktüğü, yer yer yükseldiğinin bilimsel olarak kanıtlandığı açıklandı.

Trabzonspor'un maçlarını oynadığı Şenol Güneş Stadyumundan kötü haber geldi. Avrupa Uzay Ajansı Sentinel-1 uydusundan alınan verilere dayanan uluslararası makaledeki verileri yorumlayan Prof. Dr. Osman Bektaş, stadyumda çatlamalar, kırıklar ve ayrılmalar tespit ettiklerini stadyumdaki deformasyonun 2016'dan bu yana devam ettiğinin ortaya çıktığını açıkladı.

Stadyum ve hastane risk altında

Akyazı dolgu alanı üzerinde daha önce inşa edilen Şenol Güneş Spor Kompleksi'nin hemen yanında, aynı dolgu alanı üzerinde Türkiye'nin en büyük hastanelerinden biri yapılacak. 900 yataklı Trabzon Şehir Hastanesi’nin maliyeti 1.1 milyar lira olarak açıklandı.

Makale olayın gerçeklerini yüzüstüne çıkardı. 3 ay önce 3 Kasım 2021 tarihinde “Geocarto International” adlı dünya çapındaki en üst düzey bilimsel dergide yayımlanan bir makale, hem 40 bin kişilik stadyumun bulunduğu kompleksin, hem de bu dev hastanenin ciddi risk altında olduğunu bilimsel olarak ortaya koydu. 

Stadyumda yoğun çökme ve yükselmeler var

Yapılan araştırmalar sonucunda Avrupa Uzay Ajansı’na ait uydudan alınan verilerden stadyumun bulunduğu bölgede yoğun çökme ve yükselme olduğu, bazı alanların yılda 9.7 milimetre çöktüğü; bazı alanların ise yılda 3.9 milimetreye kadar yükseldiği tespit edildi. Çok yakın mesafelerde bile oldukça değişken farklı deformasyon oranları tespit edildi. Bu deformasyonlardan en yüksek çökme oranlarından biri stadyumun batısında görüldü."