Voleybol
Giriş Tarihi : 25-01-2022 09:25   Güncelleme : 25-01-2022 09:36

Doğuda voleybolda kadın eli

Doğuda voleybolda kadın eli

Voleybolda 2. Lig erkekler 6. grupta Play- Off mücadelesi veren Midyat Belediyespor takımını bir kadın antrenör, Zozan Atakul çalıştırıyor. Atakul, "Doğu ve Güneydoğu’da erkek voleybol takımı çalıştıran tek kadın antrenörüm” dedi.

Midyat erkek voleybol takımını bir kadın antrenör çalıştırıyor. Voleybolda 2. Lig erkekler 6.grupta Play- Off mücadelesi veren Midyat Belediyespor’u bir kadın antrenör, Zozan Atakul çalıştırıyor. Antrenör Atakul antrenörlüğe başlamasını, “Voleybol oynarken kolumdan sakatlandım. Bu spordan kopamadım. Antrenörlüğe başladım. Doğu ve Güneydoğu’da erkek voleybol takımı çalıştıran tek kadın antrenörüm” diye anlattı.

Doğu ve Güneydoğu’da erkekler voleybol takımında bir ilk’e imza atıldı. Voleybolda, erkekler 2. Lig 6. grupta mücadele eden ve şu anda birinci sırada olup, play-off yolunda emin adımlarla yürüyen Midyat Belediyespor Erkek Voleybol takımını kadın antrenör Zozan Atakul çalıştırıyor. Atakul, antrenörlüğü sayesinde Doğu’da kadına bakışta ön yargıyı da yıkmış oldu.

Voleybola lise 6. sınıfta başlayan ancak kolundan sakatlanması nedeniyle faal sporculuğu bırakan Zozan Atakul, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nu bitirdikten sonra voleybol antrenörlüğüne başladı. Dört senedir voleybol antrenörlüğü yapan, Mardin’in Midyat ilçesinde 6 çocuklu ailenin en küçüğü olan Zozan Atakul voleybolla ilişkisi antrenörlüğe ilişkin şunları anlattı:

‘SPOR BİLİNCİYLE BAŞLADIK’

“Midyat’ta öncelikle spor bilincini aşılayarak bu işe başladım. Kolum sakatlanınca voleybolu bırakıp, bu işin öğretici tarafına geçtim. Yeni nesillere öncü olmak, onları geliştirip, değiştirmek ve dönüştürmek için işe koyuldum. Fair play olgusu içinde sporcular yetiştirmeyi kendime yol belirledim. Bu nedenle Halk Eğitim Merkezi’nde çocuklara, gençlere voleybol kursu veriyorum.

‘ZORLUKLA KARŞILAŞTIM’

Bu yolculuğa çıkarken büyük zorluklarla karşılaşacağım bilinciyle hareket ettim. ‘İşiniz yok mu. Kız çocuğu voleybol oynar mı?’ diye karşı çıkanlar oldu. Bugün kızlar konusunda aynı sıkıntı devam ediyor. Ama benim hedefim kadın voleybol takımı kurmak. Bu amaçla yola çıkmıştım. Bunu başarmak için sonuna kadar uğraş vereceğim.

Midyat’ta voleybol adına en ufak bir hareket yoktu. Yıldız kız takımı kurarak yola çıktım. İlk sene grup şampiyonu olduk. Aileleri fakir olduğu ve voleyboldan da bir gelir elde edemedikleri için çocuklarını voleybol göndermediler. Esnaftan da yeterli desteği göremedik.

HEDEFİMİZ EFELER LİGİ

Midyat’ta voleybolu sevdirmek ve daha ileriye taşımak için Midyat Belediyespor erkek voleybol takımını çalıştırmam teklifi gelince hiç düşünmeden kabul ettim. Bölgede aktif olarak erkek takımı çalıştıran antrenör olarak 4 senedir görev yapıyorum. Şu anda sıralamada birinci durumdayız .Üç maçımız kaldı. Hedefimiz play-off’da başarılı olmak ve Voleybol Efeler Ligi’ne yükselmek.

Bir kadının erkek takımını çalıştırması zor elbette. Ancak sporcuların hepsi bana saygı duyuyor. Bunun yanı sıra yerel halka spor bilincini aşılamak, gençlerin sporla vakit geçirmesini sağlamak da istiyorum. Bu konuda bize destek veren Midyat Belediyesi’ne ve tüm yardım yapanlara teşekkür ederim.”

BAŞKAN, ‘ZOZAN HOCA BİR DEĞER’

Midyat Belediyespor Kulübü Başkanı Atilla Baysal, bir kadının erkek takımını çalıştırmasından duydukları memnunluğu dile getirdi. “Zozan hoca ilçemizin yetiştirdiği bir değer. Voleybolu da çok seviyor. Düşünmeden kendisine görev teklif ettik ve kabul etti. Sporcularımızla iyi bir diyalog kurdu” diyen Başkan Baysal, ilçelerinde voleybola ilginin artmaya başladığını da memnuniyetle dile getirdi. Atilla Baysal, “Salonumuz küçük olsa da her maçta doluyor. 1. lige çıkacağımıza inanıyorum” dedi.

Kaynak: medyaport.net/Ali Erdoğan