Diğer
Giriş Tarihi : 27-01-2015 20:32   Güncelleme : 27-01-2015 20:32

Bedensel engelliye spor yasak!

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, ödenek sıkıntısı nedeniyle faaliyetlerini durdurdu.

Bedensel engelliye spor yasak!

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, ödenek sıkıntısı nedeniyle faaliyetlerini durdurdu. Kararın ardından Bakanlık da açıklama yaparak, Federasyon'da yaşanan ibra sorunu yüzünden ödenek aktarılamadığını duyurdu.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, ödenek sıkıntısı nedeniyle tüm faaliyetleri durdurma kararı aldı! Büyük bir şok yaşatan kararın ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan jet açıklama yapılarak, Federasyon'un mali bütçesinin
ibrasıyla ilgili sürecin devam etmesinden dolayı, bütçe aktarımının ertelendiği vurgulandı.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu'ndan yapılan duyuru büyük şok ve üzüntü yarattı.

Federasyonun resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, tüm branşlardaki faaliyetlerin ödenek sıkıntısı nedeniyle ertelendiği duyuruldu!

Karardan sadece 5-8 Şubat tarihlerinde Mersin'de düzenlenecek Atıcılık Türkiye Şampiyonası etkilenmeyecek. Ancan aralarında Tekerlekli Sandalye Basketbol Ligi'nin de yer aldığı tam faaliyetler durdurulacak!

Federasyon'un bünyesininde atıcılık, ampute futbol, tekerlekli sandalye basketbol, bilek güreşi, okçuluk, yüzme, yelken, tekerlekli sandalye tenis, badminton, atletizm, oturarak voleybol, masa tenisi, bocce, kayak, tekerlekli sandalye dans ve halter olmak üzere toplam 16 branş yer alıyor.

BAKANLIKTAN JET AÇIKLAMA

Federasyonu'un alınan kararı duyurmasının ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı hemen açıklama yayınladı. Açıklamada, Federasyon'un mali bütçesinin ibrasıyla ilgili sürecin devam etmesi nedeniyle federasyona bütçe aktarımının ertelendiğini bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, TBESF'nin ödenek yetersizliği nedeniyle faaliyetlerini ertelediği hatırlatılarak, Federasyon'un 22 Kasım 2014'te yapılan 4. mali genel kurulunda, federasyon başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin ibra edilmediğine işaret edildi ve şu ifadelere yer verildi:

"Kanun gereği 60 gün içerisinde seçimli olağanüstü genel kurul yapılması gerekmişti ancak açılan davalar sonucunda, mahkemece mali genel kurulun iptaline karar verilmiştir. Bu karara istinaden, kararın kalkması ve seçimli olağanüstü genel kurul için delegelerce yargılamanın yenilenmesi yoluna gidilmiş olup, dava devam etmektedir. TBESF'nin mali bütçesinin ibrasıyla ilgili sürecin devam etmesinden dolayı, federasyona bütçe aktarımı ertelenmiştir."

TBESF'nin 15 Şubat'ta tekrar genel kurula gideceği hatırlatılarak, şunlar kaydedildi: "Ayrıca federasyonlar, her yılın başında faaliyet takvimini ve bu faaliyetler çerçevesinde bütçelerini belirlemektedirler. Federasyonların genel müdürlük yardımları dışında, kendi elde ettiği veya edeceği öz gelirlerin (sponsor, reklam, tescil, vize, transfer gibi) elde etmesinde veya harcama yapmasında hukuksal bir engel bulunmamaktadır.

Bağımsız spor federasyonlarının ulusal ve uluslararası faaliyetlerinin yapılması federasyon başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğundadır. Bu amaçla Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanlığının 25 Ocak 2015 tarihinde yapmış olduğu yönetim kurulu toplantısında alınan kararlar doğrultusunda faaliyetlerin ertelenmesi karar alındığı öğrenilmiş olup, Bakanlık açısından mevcut durumun kamuoyu ile paylaşılmasına ihtiyaç duyulmuştur."

...