Güncel
Giriş Tarihi : 08-12-2021 14:40   Güncelleme : 08-12-2021 14:47

AKP 19 Mayıs Stadı'nı yıktı, verilen sözlere rağmen yenisi yapılmadı

AKP 19 Mayıs Stadı'nı yıktı, verilen sözlere rağmen yenisi yapılmadı

AKP, Ankara’nın sembollerinden, 82 yıllık 19 Mayıs Stadı’nı yıktı, yerine iki yıl içinde yenisinin yapılacağı sözü verildi, ancak temeli bile atılmadı.

Halen otopark olarak kullanılan stad alanının, AVM ya da iş merkezi yapılacağı söyleniyor. CHP ve İYİ AKP’nin yeni bir stad yerine, alanı rant alanı olarak kullanmayı düşündüğünü söylerken, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan da “toplumun bir araya gelmesinden korktukları için statları kent dışına taşımak istediklerini” söyledi.

ANKARA’NIN SEMBOLLERİNDEN İDİ

Ankara’nın sembollerinden, 1934 yılında temeli atılan, 1934 yılında ise 19 Mayıs Stadı için verilen sözler yerine getirilmedi.1936 yılında  ise hizmete açılan 19 Mayıs Stadı o tarihten beri adeta Ankara’nın sembolü haline geldi. AKP iktidarı ise diğer sembol yapılar ve statlar olmak üzere 19 Mayıs Stadı’nı  4 Ağustos 2018 tarihinde yıktı. Yıkılırken de yeni ve daha geniş bir stad yapılacağı sözleri verildi. Stadın yapımı için 500 milyar lira ayrıldığı, projenin de hazır olduğu açıklamalarına ve aradan geçen 3 yılı aşkın zamana rağmen stadın yapılmasına ilişkin herhangi bir adım yok.

İŞTE O SÖZLER 

Dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 28 Kasım 2008 tarihinde, “19 Mayıs Stadı yıkılacak ve yerine modern bir stat yapılacak. Şampiyonluğa oynayan Ankaragücü’ne 50 bin kişilik stad yakışır” demişti.

Bugüne kadar gelen Spor Bakanları da 19 Mayıs Stadı’nın Ankara’ya, spora yakışır bir stad olacağını ileri sürmüş ve “45 bin kişilik stad yapacaklarını” ileri sürmüşlerdi.  Ancak bugüne kadar verilen sözlerin hiçbiri yerine getirilmedi, aradan üç yıl geçmesine rağmen stad konusunda en ufak bir adım atılmadı.

AKP Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan da 26 Mart 2021 tarihinde stada ilişkin şunları ifade etti: “Günümüzde artık bu kadar büyük stadyumlara ihtiyaç olmadığı düşünülüyor. Bu yüzden projede değişime gidildi. 40 bin veya 35 bin kapasiteli bir stadyum düşünüldü. Cumhurbaşkanımızın talimatı ile yeni bir proje üzerine çalışıldı. Yüksek maliyetler ve çabuk bitirilmesi için kapasite düşürüldü. İnşallah bu sene içinde temelini atacağız. 2 yıl içinde de bitirilmesi öngörülüyor. Ankara sporu yıllar içinde ihmal edildi. Ama bundan sonra yatırım olacak.”

‘GECİKME YAŞANACAK’ 

AKP eski milletvekillerinden, Ankaragücü Başkanı Faruk Koca da 15 Kasım 2021 tarihinde, “19 Mayıs Stadı’nın temelini inşallah bu sene bitmeden atmayı düşünüyoruz. Sadece biraz proje detayları var. Proje heyetiyle ara sıra dolaylı olarak irtibat halindeyim. Temel atma inşallah Ankaragücü Başkanı olarak bana nasip olur” dedi.

Koca, 30 Kasım tarihinde ise bir radyo programında, stadın yapımının ertelendiğini belirterek, şunları söyledi: “Bu yıl temel atılmasını bekliyorduk. Ama proje aşamasında, zemin etüdü falan bazı değişiklikler yapıldı. Önce 19 Mayıs Stadı yalnız yapılacaktı. Sonra o alanın bütünüyle ilgili bir kompleks çalışması olunca, bundan dolayı bir gecikme yaşandı. Biraz gecikme yaşanacak.”

‘TAKIMLARI YURTSUZ BIRAKTILAR’

CHP Genel Başkan Baş Danışmanı, Spor Kurulu Başkanı Kenan Nuhut, stadın yıkılmasının ardından gerek profesyonel, gerek ise amatör birçok takımın mağdur olduğunu söyledi. “Bu takımları  yurtsuz bıraktılar. Proje hazır diyorlar. O zaman niye yapmıyorlar?” diye soran Nuhut, “Demek ki para yok. Ya da Ankaralıları kandırıyorlar. Biz kandırmayacağız. 19 Mayıs Stadı’nın  temelini atıp, Cumhuriyet ile özdeşleştireceğiz” dedi.

‘STAD DEĞİL, BAŞKA BİR RANT PROJESİ DÜŞÜNÜLÜYOR’

Ankaragücü, Gençlerbirliği başta olmak üzere 60 amatör kulübün maçlarını oynadıkları stadın alanı otopark haline getirilmiş durumda. Alanı gezen İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın ile Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral da stada ilişkin verilen sözlerin yerine getirilmemesine tepki gösterdiler.

İktidarlarında 19 Mayıs Stadını Başkent kulüplerinin ve sporcuların hizmetine sunacakları dile savunan Koray Aydın, “Gecikmesinin  temelinde stad yapmayı düşünmemelerinin, rant için başka bir  projenin hayata geçirilmesinin yattığını” söyledi.

İbrahim Halil Oral ise Ankara Milletvekili olarak konuyu Meclis’e getirdiğini ancak yanıt alamadığını söyledi. Oral, “Bu işin peşini  bırakmayacağız. Ankara’nın spor mabedini başkentlilere yakışır şekilde yeniden yapıp, hizmete sunacağız” dedi.

‘TOPLUMUN BİR ARAYA GELMESİNDEN KORKUYORLAR’

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise, spor tesislerinin kentin uzak yerlerine yapmalarının temelinde, toplumun bir araya gelmesinden korkmalarının yattığını söyledi. Gerek 19 Mayıs, gerekse Cebeci İnönü Stadının yıkıldığını hatırlatan Candan şunları söyledi: “19 Mayıs ve Cebeci statlarının yıkılması bugünkü iktidarın spora bakışının ifadesidir. Cumhuriyet ile hesaplaşmadır. Ankara’nın belli mekanları yıkıldı. Bu, hukuksuzluğun bir ifadesidir. Yeniden yapmak istemiyorlar. Bu tür spor alanlarını kentin dışına taşıyorlar. Hedefleri belli. Toplumun büyük kesiminin kent merkezinde, bu spor alanlarında bir araya gelmelerinden korkuyorlar. Ama bu korkuları yeneceğiz ve yıkılanları inşa edeceğiz.”

Kaynak: Ali Erdoğan/Medya Port