Samsunspor
Giriş Tarihi : 08-12-2021 09:58   Güncelleme : 08-12-2021 10:07

Ankaragücü'nün rakibi Samsunspor'da başkan iddialı konuştu

Ankaragücü'nün rakibi Samsunspor'da başkan iddialı konuştu

Samsunspor Başkanı Yüksel Yıldırım Ankaragücü maçı öncesi iddialı açıklamalarda bulundu.

Yüksel yıldırım geçen sezon Süper Lig kapısından döndüklerini ifade ederek, "Covid bizi çok etkiledi takım olarak. Hem ben hem de asbaşkanımız Mustafa Erkanat ağır bir covid geçirdik. Ben ölümden döndüm maalesef o vefat etti. Sonuçta şampiyonluk kıl payı kaçtı, çok üzüldük. Biz 2.Lig’deyken, 1.Lig’in iskeletini kurmuştuk ve o takımla üstüne de eklediğimiz oyuncularla Süper Lig’e rahat çıkarız diye plan yapmıştık. Maalesef hem saha içi hem saha dışı sebeplerden dolayı kıl payı kaçtı bu şans." dedi.

Yüksel'in açıklamaları şöyle:

Oyuncuların çoğunun sözleşmeleri bitti. Planlamamızı direkt Süper Lig’de oynayacak bir takım üzerine yapmıştık. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. 16 oyuncu gitti. Bir de geçen sene problem yaşadığımız veya takıma uyum sağlayamayan 4-5 oyuncu daha gönderince, 20’nin üzerinde bir oyuncu takımdan uzaklaşmış oldu. Yerine 20-21 oyuncu almak gerekti. Sıkıntı çektiğimiz bölgelere ekstra oyuncu almamız gerekti. Yeni bir takım ve yeni bir hoca ile başladık sezona. 

Bu sezon TFF 1. Lig, yarı Süper Lig gibi. Yukarıdan gelen camia takımları var, aşağıdan gelen iddialı kadrolar var. Bu ligde şu an her şey değişebilir her an. 3-4 maç üst üste aldığınızda sizi çok üste çıkarabilir, 1 maç kaybettiğinizde çok aşağı da düşebilirsiniz. 

'YERİMİZ SÜPER LİG'  

Bizim Samsunspor olarak dikkatli olmamız lazım. Maalesef çok severek getirdiğimiz Mehmet Altıparmak hocamızla 8. hafta sonunda vedalaşmak zorunda kaldık. Fuat Çapa hocamız geldi. Şu an büyük bir özveri ile çalışıyor. Hocam büyük hedefler bu sene yok dedim kendisine. Biz her zaman şampiyonluğun bir adayıyız. Bizim yerimiz Süper Lig. 

'FUAT HOCAM GENÇLERİ TÜRK FUTBOLUNA KAZANDIRIYOR'  

Benim için artık önemli olan altyapıya büyük bir yatırım yapıyorum. Genç çocuklar geliyor. Sağ olsun Fuat hocam inanılmaz bir cesaretle gençleri Türk futboluna kazandırıyor. Bugün bizim altyapıdan 12 tane milli olmuş oyuncumuz var. Bu çok önemli bizim için. Bunu yaptığım için gurur duyuyorum. 

'ALTINORDU GÜZEL BİR MODEL'  

Altınordu’nun bir ismi var Türkiye’de. Biz onunla yarışır hale geleceğiz. Sportif başarı değil de mühim olan ahlaklı futbolcular yetiştirmek. Altınordu güzel bir model. Bizim modelimiz onlardan farklı. Onlar milli ve yerli bir ilke ile yola devam ediyor. Biz lokal ve global bir vizyonla gidiyoruz. Hem bölgemizden, şehrimizin çocuklarından, hem ülkemizden, hem de yurtdışından oyuncular geliyor. Deneniyor, iyi bulduklarımız kalıyor. Daha çok global düşünüyoruz bu işi aramızdaki fark bu. Samsunspor’un bu yıl ki hedefi kesinlikle şampiyonluğa oynamak. 

'SERİ YAKALAMAK İSTİYORUZ'  

Geçen sene şampiyon olacağız diyordum çok iddialıydık, olamadık. Bu sene şampiyonluğa oynuyoruz diyorum. Olamazsak da üzülmem çünkü hakikaten lig zor bir lig. Play-off'lar inanılmaz zor bir sınav oluyor takımlara. Bizim Fuat hoca ile takımda bir düzelme var. Seri yakalamak istiyoruz. Takımdaşlık Fuat hocamız ile artmaya başladı. Artık hepsi birisi için oynar vaziyete geliyor. İyi bir takım olacağız. Bugün kalede 24 yaşında, defansın ortasında 18 yaşında Yunus Emre oynuyor, takıma baktığımızda yaş ortalamamız çok genç. Samsunspor’un geleceği bana göre emin ellerde. Akademime güveniyorum. Ben bu çocuklarla Samsunspor olarak bir yere geleceğim. Biraz sabrımız olması lazım. Roma’yı bir günde kurmadılar" diye konuştu. 

'İLK 4'TE OLURSAK ÇOK DAHA İYİ TRANSFERLER YAPACAĞIM' 

Transfer çalışmaları hakkında bilgi veren Yıldırım, şöyle devam etti: "Milli maç arasından beri transfer üzerine çalışıyoruz. Samsunspor’un bulunduğu yer gerçek yer değil. Kötü bir başlangıç yaptık. Şu an bir sıçrama yapıyoruz. İlk yarıyı nerede bitireceğimize bağlı biraz. Hocamızla yaptığımız konuşmalarda biz ilk yarıyı ilk 6’da bitireceğimizi hissediyoruz, ruhen, kalben inanıyoruz. İlk 6’da bitiriyorsak farklı bir politika yapacağız. İlk 4’te olursak çok daha iyi transferler yapacağım. 

2 FORVET TAKVİYESİ  

Görünen köy kılavuz istemiyor, forvet açığımız var. Forvete 2 tane oyuncu almam gerekiyor kağıt üzerinde. Gökhan Karadeniz yerine iyi bir 10 numara bulmam lazım, yerli. Süper Lig’den oyuncu istesek, kimse iyi futbolcusunu vermiyor. Ya oynamayanı ya da problemli olanı vermek istiyor. Burada risk çok fazla. Gelen de 6 aylık için gelmiyor. Biz bu riskleri tartıyoruz. Taraftara kulak veriyorum, kanat oyuncusu istiyorlar. Bakıyorum Yasin ve Fofana var solda. İkisini koysam süper olacak ama birinden biri oynuyor. Sağ tarafta Melih Okutan var, Polat var. Bunlardan daha iyi birini bulursam getireceğim. 

'BEN GENÇLERE İNANIYORUM'  

Yoksa bir sağ kanat, sol kanat oyuncu almak için transfer yapmak istemiyorum. Attığım taş kuşu ürkütmeyecek, vuracak. Vurup çıkmam lazım bu sene. Defansımı beğenmiyorlar, ama ben ve hocam beğeniyoruz. Türkiye’de bana göre yıldız iki tane bek yetiştiriyorum. Birisi Ali Ülgen, birisi de Soner. Eğer üstüne koyarak oynarlarsa bu isimler geleceğin yıldızı. Defanstaki duruma bakacağız. Yoksa defansta devre arasında çok iyi oyuncu bulma şansınız yok. Recep Burak Yılmaz sakatlıktan dönüyor. Bekler konusunda o kadar iştahlı değiliz. Bu çocuklarla devam edeceğiz. Ben gençlere inanıyorum ve yetiştirmek istiyorum. Türk futbolunda bazı şeyler değişmeli. Devre arasında 3 tane de 6-7 tane de transferimiz olabilir, dediğimiz gibi nerede bitirdiğimize bağlı." 

'SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNDE 1 NUMARA OLACAĞIZ'

Kulüp olarak sosyal sorumluluk projelerine devam edeceklerini vurgulayan Başkan Yıldırım, "Bir kulüp başkanı olarak kırmızı çizgim. Her sene sosyal sorumluluk ile ilgili bir forma yapmayı düşünüyorum. bilhassa kızım ilgileniyor bu konuyla. Kızımdan rica ettim. Samsunspor’u sosyal sorumluluk projelerinde Türkiye’de neredeyse 1 numaralı kulüp yapmak istiyorum. Belki arkamızda milyonlar yok ama Türkiye’de 7’den 70’e kadın erkek olmadan, herkesin sevdiği, ilgi duyduğu ve ikinci takımım Samsunspor demeleri için uğraşıyorum. Atatürklü forma yaptık geçen sene hem olumlu hem olumsuz tepki aldık. biz siyaset yapmıyoruz. Biz farkındalık yaratıyoruz. Mor formayı kızım teklif etti, mart ayında. Bu sene 'Kadına şiddete hayır' farkındalığı yaratalım dedi. 

'YURT DIŞINDAN OYUNCULARIMIZA İLGİ VAR'  

Oyuncularına yurtdışından ilgi olduğundan ifade eden Yıldırım, "Bu işler bir anda olmuyor. Samsunspor yıllardır bu pazarda yoktu. Biz alt yapıya çok önem verdik. 5 tane saha yaptık. Yetmezse daha da yaparım. Oyuncularım milli takıma seçilmeye başlandı. Milli takımda başka takımlarla oynarken scoutlar geliyor, U-16, 17, 19 takımlarını izliyor. Bunlardan bir tanesi Polat Yaldır. Hırvatistan’da milli maçlar oynanırken orada beğeniliyor. Oradaki birkaç scout Türkiye’deki arkadaşlarıyla konuşmuş ve onlar da benimle temasa girdiler. Oyuncunun satışını istediler.

 'GENK İLE ANLAŞMA YAPTIK'  

Ben olmaz dedim. Akademi için bir menajerlik şirketi kuruyorum, kulübün altında. Bu oyuncuların menajerliği bizim kurduğumuz sistemimizde olacak. Buradan gelen parayı akademideki çocuklar için harcayacağız. Bu çocuklar yurtdışına gidecekmiş gibi hazırlık yapıyoruz. Yabancı dil eğitimi ile ilgili anlaşmalar yaptık. İngilizce, psikoloji eğitimleri olacak. Özel diyetisyenleri var. Genk ile bir anlaşma yaptık 2 sene evvel.

YUNUS EMRE'YE ÖVGÜ  

Onların sistemine transfer edip prova yaptığımızda bu gençler çok daha verimli olacak. İnanıyorum Samsunspor’da akademiden yetişmiş olan oyuncular yurtdışına gitme ihtimalleri çok yüksek olacak, buradan tüm Türkiye’ye sesleniyorum. A takımda 4 haftadır banko oynayan Yunus Emre var. Scoutlar onu izlemeye başladı duyuyorum. 

'OZAN KABAK'TAN DAHA İYİ OLABİLİR'  

Bu çocuk Ozan Kabak’tan daha iyi olabilir bu kadar açık söylüyorum. Çağlar Söyüncü gibi yurtdışına gidebilir. Polat’ta inanılmaz bir güç var mesela. Bugün Süper Lig’den 2 tane takım istiyor onu açık açık söylediler. Yurtdışından Dinamo Zagreb ilgileniyor dendi. İleride daha bir sürü çıkar. Samsunspor akademi söz konusu olduğunda çok heyecanlanıyorum. Biz meyvelerimizi alacağız, bugünler yaklaştı. 3 sene sonra bu takımın yarısı Samsunspor akademiden yetişmiş oyuncularla kurulu olacak. Türk futbolunda biz bir devrim yapacağız"