Gençlerbirliği
Giriş Tarihi : 14-11-2021 09:09   Güncelleme : 14-11-2021 09:18

Gençlerbirliği'nin yeni yıldızlarının keşfedilmesi yakın

Gençlerbirliği'nin yeni yıldızlarının keşfedilmesi yakın

Futbol okulları semtinize geliyor, hayallerine ilk adımı at’ sloganı ile futbol okulları ağını geliştiren Gençlerbirliği Kulübü, Başkentteki futbola meraklı ve yetenekli çocukları, Türk futbolunun hizmetine sunmayı hedefliyor.

Türk futbolunda alt yapıya en çok önem veren kulüplerin başında gelen ve birçok genç yıldız yetiştiren Gençlerbirliği kulübü, yeni yetenekleri ortaya çıkarmak için çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Geçmiş dönemde hem kendi alt yapısından oyuncu yetiştiren hem de genç yaşlarda bulduğu oyunculara, futbol becerisini Beştepe’de geliştirme fırsatı sunan kırmızı-siyahlılar; İrfan Can Kahveci, Mert Çetin ve Berat Özdemir gibi yakın zamanda yıldızını parlatan isimleri takip edecek yeni adayları bulup, Türk futbolunun hizmetine sunma girişiminde.

Gençlerbirliği Divan Kurulu Üyesi ve Altyapı Koordinatörü Fatih Dağcı, Niyazi Akdaş başkanlığındaki yeni yönetimin göreve gelmesinin ardından altyapı faaliyetlerine ayrı bir önem verdiklerini belirtip, “Tempomuzu her geçen gün arttırarak daha iyiyi nasıl yapabiliriz diye arkadaşlarımızla kafa yoruyor, fikir üretiyoruz” diye konuştu.

Gençlerbirliği’nin, Beştepe’deki İlhan Cavcav ve Etlik’teki Hasan Polat Tesisleri’nde uzun zamandır altyapı faaliyetlerinin devam ettiğini hatırlatan Dağcı, şöyle konuştu:

HEDEF DAHA FAZLA ÇOCUĞA ULAŞMAK

“Bir süre önce Çankaya, Batıkent ve Mamak semtlerindeki sahaları devreye sokarak altyapı ağımızı genişlettik. Çankaya Belediyesi ile yaptığımız görüşmeler neticesinde, Yaşamkent’teki Şenol Güneş Spor Parkı’nı kiraladık. Hafta sonunda burada da futbol okulu ile ilgili çalışmalara başlıyoruz. Kayıtlarımız devam ediyor. 6-15 yaş arası çocuklarımızı futbol okullarımıza bekliyoruz. Erkek gruplarının yanı sıra kız çocuklarımızla ilgili gruplarımız da olacak. Benzer bir çalışmayı, Pursaklar, Sincan, Etimesgut, Eryaman ve Keçiören gibi farklı semtler için de yapmayı planlıyoruz. Bu yönde görüşmelerimiz ve temaslarımız var. Arsa ve saha arayışı içindeyiz. Futbol okullarımızı başkentin geneline yayıp, daha fazla çocuğa ve gence ulaşmak istiyoruz. Beştepe’ye uzak yerlerde oturan çocukların, buraya gelip antrenmana çıkması zor ve zahmetli oluyor. Kendi oturdukları semtlerdeki ya da yakınlarındaki futbol okullarımıza ulaşımlarını kolaylaştırıp, onları da aramıza katmayı planladık.”
 

BEŞTEPE’Yİ ELİT AKADEMİ YAPMALIYIZ

“Burada altını özellikle çizmek istediğim konu şu. Bu çalışmada, Gençlerbirliği adının, okullara ilgiyi arttırması için kullandırılması asla söz konusu değil. Tüm futbol okullarımız bizim koordinemizde ve bizim belirlediğimiz antrenörlerimiz eşliğinde çalışmalarını yürütüyor. Antrenör kalitemizin yüksekliği önceliğimiz. Futbol okullarında yetenekli görünen çocukların, yarışmacı gruplarımıza kaydırılması planlanıyor. Beştepe’de, alt yaş kategorilerinde hem yarışmacı hem de yetiştirici gruplar var. Bizim hedefimiz, futbol okullarının ağırlıklı olarak yetiştirici rol üstlenmesi, Beştepe’nin de o okullardan gelecek oyuncuların buluşacağı elit bir futbol akademisi olması yönünde. Haziran ayından sonraki dönemde işe başlarken hedefimiz ilk planda bine yakın futbol okulu öğrencisine ulaşmaktı. Şu an da bu sayı 900’ler civarında. Her geçen gün daha da büyüyoruz. Olumlu adımlar atıyoruz. Üst yapı ve alt yapı arasında sistemli bir iletişim kurmaya çalışıyoruz. Hem idari hem teknik anlamda verimli bir iş birliği içindeyiz. Uzun vadedeki düşüncemiz, Gençlerbirliği’nin sistemine uyacak oyuncular yetiştirmeyi sürekli kılmak, kesintiye uğratmadan belli periyotlarda A takıma oyuncu kazandırmak. Alt yapılardaki çocukların antrenman programını, üst yapıdaki modelle entegre etmek önemli. Küçük yaşlardan itibaren üst yapıdaki antrenman tekniklerini çocuklar öğrensin ve kendini ona göre geliştirsin istiyoruz. Burada antrenörlere büyük görevler düşüyor. Avrupa’da birçok kulüp bu yöntemle çalışıyor.”

KULÜPLERİN EKONOMİSİNE KATKISI BÜYÜK

Gençlerbirliği Gençlik Gelişim Sorumlusu Cüneyt Memişoğlu, göreve geldikten sonra yaptıkları planlamada, kulüp ile özdeşleşen, geçmişten bugüne kadar başarıyla yürütülen oyuncu yetiştirme anlayışına ivme kazandırmak için yoğun bir tempoda çalıştıklarını vurguladı.

Kulüplerin, ekonomik anlamda yaşadığı sorunların yönünü kısa vadede aşağı doğru çekebilmek, uzun vadede üzerlerindeki yükten kurtulmak için altyapılara daha fazla önem vermeleri gerektiğinin altını çizen Memişoğlu, şöyle konuştu:

“Gençlerbirliği bu anlamda her zaman örnek gösterilen bir kulüptür. Geçmişte birçok oyuncu buradan yetişti. Halen Türkiye liglerinde oynayan Beştepe’den çıkmış yüzlerce oyuncu var. Mevcut A takım kadrosu içinde de alt yapıdan çıkan futbolcular forma giyiyor, mücadele ediyor. Beştepe’nin bir geleneği var ve biz bunu daha da geliştirerek, büyüterek sürdürme hedefindeyiz. Deneyimli ve alanlarında söz sahibi antrenör arkadaşlarımızla birlikte, çocuk ve gençlerimizi, Gençlerbirliği kültürü ile yarınlara hazırlıyoruz. Alt yaş gruplarında turnuvalar düzenliyoruz. Şehir dışına takımlarımızı gönderip, tecrübe kazanmalarını sağlıyoruz. Kulüpteki herkes bu anlamda büyük emek veriyor. Abdullah, Mert gibi oyuncularımız milli takımlara çağrılıyor. Hem milli takımlara gidecek, hem de A takıma yükselecek oyuncu sayısını arttırmak için çaba harcıyoruz. Futbol okulları ve alt yapılardaki çalışmamızda tüm gayretimiz; yetenekli, karakterli ve kaliteli oyuncuları bulup onların gelişimlerine katkı sağlamak, sonra da onları uzun süre hem Gençlerbirliği’ne hem de Türk futboluna hizmet edecek şekilde yetiştirmek.”

BÖLGE SEÇMELERİ BEŞTEPE’DE YAPILDI

15 Yaş Altı ve 17 Yaş Altı Kız Milli Futbol Takımları için Ankara bölge seçmeleri yapıldı.

Beştepe İlhan Cavcav Tesisleri’nde yapılan seçmeler, milli takım antrenörleri ile Türkiye Futbol Federasyonu temsilcilerinin gözetiminde gerçekleşti. Seçmelere, 7 kulüpten 55 futbolcu katıldı.

Gençlerbirliği Kulübü yöneticileri Mehmet Soylu, Esra Özel ve kulübün sportif direktörü Baki Mercimek, altyapı koordinatörü Fatih Dağcı ve altyapı teknik sorumlusu Cüneyt Memişoğlu’nun da seçmeleri takip ettiği bildirildi.

Gençlerbirliği’nin 1923 yılında kutlanacak 100. yılında kadın futbol takımının liglerde yer almasının hedeflendiği, bunun için de altyapı çalışmalarına Etlik Tesisleri’nde başlandığı belirtildi.

OKULLARLA İŞ BİRLİĞİNDE PROJELER HAZIRLANIYOR

Gençlerbirliği’nin Taraftardan Sorumlu Asbaşkanı Mehmet Soylu, Kamu İşleri ve Projelerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Esra Özel ve Altyapı Koordinatörü Fatih Dağcı, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Harun Fatsa’yı ziyaret etti. Fatsa’ya isminin yazılı olduğu kırmızı-kara forma hediye eden yöneticiler, kulübün altyapı ve futbol okullarıyla ilgili hazırladığı projeler üzerinde Fatsa ile fikir alışverişinde bulundu.