Gençlerbirliği
Giriş Tarihi : 21-10-2021 09:25   Güncelleme : 21-10-2021 09:29

Gençlerbirliği'nde şirketleşme ve satış hazırlığı

Gençlerbirliği'nde şirketleşme ve satış hazırlığı

Gençlerbirliği Başkanı Niyazi Akdaş’ın bir süre önce gündeme getirdiği ve genel kurulu toplayıp delegeleri bilgilendirmeyi düşündüğü hisse satışı ile ilgili sıcak gelişmeler yaşanıyor. 

Gençlerbirliği’nde Haziran ayında yapılan genel kuruda göreve gelen yeni yönetim, kulüple ilgili tarihi bir adımın eşiğine geldi. Beştepe cephesi, ekonomik anlamda yaşanan sıkıntıyı aşabilmek için, kulübü şirketleştirip, hisse satışı yoluyla ortak bulma arayışına hız verdi. Kulübün borcunun 140 milyon TL civarında olduğu belirtiliyor.

Gençlerbirliği Kulüp Başkanı Niyazi Akdaş, bir süre önce yaptığı açıklamada, şu bilgileri paylaşmıştı:

“Şirketleşme ile ilgili son bir çalışmamız var. Kulübü satmaya kimsenin gücü yetmez. Kimseye de sattırmayız. Buna ilk ben karşı çıkarım. Mevcut borcu, eldeki imkanlarla ödemek mümkün değil. Bankalardan kredi istedik. Ancak alabildiğimiz 20 milyon TL. Daha fazla alsak daha fazla faiz ödeyecektik. Faizli borç geçiş için iyidir. Uzun dönem için kötüdür. Ne yapmak lazım ? Bir şirket kurup, çoğunluk hissesini vermemek şartıyla kulübü ortak edip yabancı bir grupla bu ortaklığı sağlayabilir miyiz diye bir çalışma içindeyim. Şu an kafama yatan bir şey yok. Ama olursa hemen genel kurulu çağırıp onlara izah edeceğim. Onlar da kabul ederse bu yola gideceğim. Çoğunluk hissesi bir kere kulüpte olacak. Geri alım hakkı olacak. O şartları sağlayan bir birliktelik olursa bunu genel kurula getireceğim. Bir iki teklif var ama daha oturmuş bir şey yok. Karşı taraf çoğunluk isterse o masadan hemen kalkarım. Ne Gençlerbirliği’ni satarım, ne de sattırırım.”

YENİ KONGRE VE TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ GEREKİYOR

Girişimin hayata geçirilmesi, kulübün şirketleşmesi ve satış yetkisinin verilmesi için tüzüğün değişmesi ve genel kurul delegelerinin onayı gerekiyor. Kulübün mal varlıklarının sermaye olarak gösterileceği, yetkinin ocak ayı transfer döneminden önce alınması ve ara transfer dönemine kaynak oluşturularak girilmesi hedefleniyor.

Kulübün yüzde 40’ı için biçilen bedelin ise 13 milyon Avro olduğu, yapılacak anlaşmada 4 yıl içinde kulübün yüzde 40 hisseyi geri alma opsiyonu bulunacağı ileri sürülüyor.