Diğer
Giriş Tarihi : 13-10-2021 08:11   Güncelleme : 13-10-2021 08:16

Türkiye Grand Prix’si için kötü haber

Türkiye Grand Prix’si için kötü haber

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda sezonun 16. yarışı geçen pazar günü Türkiye'de gerçekleştirildi.

Mercedes pilotu Valtteri Bottas'ın zafere ulaştığı yarışta Fatih Altaylı, Komiserler Kurulu Üyesi olarak görev aldı. 

İstanbul Park’ta yapılan 2021 Türkiye Grand Prix’si sportif açıdan oldukça başarılı bir organizasyon oldu" diyen Altaylı, "FiA oldukça memnun. Sadece ödül töreni ile ilgili küçük bir serzenişleri oldu. Pistin geçen yıla oranla çok daha iyi durumda olması, yarışın çekişmeli ama kazasız belasız olması ve Formula 1’in modern tarihinde 13. kez start alan tüm otomobillerin yarışı tamamlamış olması yarışın önemli olayıydı" dedi.

Formula 1'den Türkiye'ye kötü haber!

Türkiye'nin bir mucize olmazsa 2022 takviminde yer almayacağını belirten Altaylı şunları kaydetti:

"Şimdi şunu söyleyeyim bir kere. Önümüzdeki sene Formula 1 Türkiye'ye gelmeyecek. Bunun ne sıkışıklıkla, ne başka bir şeyle ilgisi yok. Daha sonrası için oturulur, konuşulur ama önümüzdeki sene geleceğini zannetmiyorum. Şimdi olaya iki farklı bakış var. Birincisi sportif bakış. Sportif anlamda baktığınız zaman FIA, Türkiye'de olan biten her şeyden hemen hemen %90-95 oranında memnun. Bazı ufak tefek krizler oldu. Mesela seremoniden çok memnun kalmadı FIA, onu biliyorum. FIA'nın kurallarının dışında bir seremoni gerçekleşti. Bundan dolayı bir rahatsızlık duyulduğunu hissettim.”

"En kötü trafik İstanbul'da değil"

“Bunun dışında trafik meselesi... Şimdi şu açık; en kötü trafik İstanbul'da değil. Bir gün Imola'ya gidelim beraber, trafik neymiş gör. Bir gün Monza'ya gidelim beraber, trafik neymiş gör. Bir gün hatta Hungaroring'e gidelim Macaristan'a, trafik neymiş gör. Bu pistler eski, 100 senelik 130 senelik pistler var.

Bu yüzden de yolu ona göre, falanı filanı ona göre. Bunlar bir de büyük şehirlerde değil. Yani hiçbir tanesi Paris'te değil, ya da ne bileyim New York'ta değil, Londra'nın yakınında değil. O yüzden de bizimki kadar yol imkanı yok orada. O yüzden her yerde bir trafik var zaten. Ama bu trafik biliniyor ve ona göre hareket ediliyor. İstanbul'da bu çok anlaşılamıyor her zaman ama bundan sonra insanlar daha tedbirli olacaklardır. O yüzden trafiğe fazla takılmamak lazım. Sadece trafiğin ne olacağını bilip ona göre tedbirli davranmak gerekiyor.”

"Acemilik var"

“FIA trafiğe takılmaz ama organizasyona bakar. Organizasyon da FIA açısından, sportif açıdan son derece başarılıydı. Diğer açılardan -yani tribün, işletme, bilet, satış, gelir, karşılama, misafir etme, falan filan açılarından- tabi ki bazı sorunlar oldu. Ne gibi? Acemilik var. İlk defa uzun zamandan sonra yapılıyor. Bu işletmeci döneminde ilk kez seyircili yapılıyor.”

"İstanbul Park'ta hayat yok"

“Gelenler pisti bilmiyorlar ama esas sorun, bugünkü pistteki mesele, yani bizim İstanbul Park'taki temel mesele şu: Pistler yaşayan varlıklardır, yaşaması gereken varlıklardır. Taraftarın, spor izleyicisinin, otomobil sporu izleyicisinin bilmesi gerekir, yaşaması gerekir. Orada yarış olması lazım. Yerel, ulusal, büyük, seyircilerin geleceği yarışlar olması lazım. İstanbul Park'ın sorunu, hayatın olmaması orada. Orası şu anda büyük oranda bir otopark, büyük oranda bazı kişilerin kendi zevkleri için otomobil sürdüğü yer ama bir spor merkezi değil. Bu da sorunların bir başka kaynağı...”

“Hamilton, lastiği çok yanlış bir zamanda değiştirdi"

Öte yandan 2021 Türkiye GP'de Mercedes pilotu Hamilton'ın takımıyla pit stop noktasındaki yaşadığı tartışmaya da değinen Altaylı “Hamilton, lastiği çok yanlış bir zamanda değiştirdi. Ya daha önce yapmalıydı ya da hiç yapmamalıydı. Yaptığı an, yanlış bir zamandı. Ama takım emriyle değiştirdi, kendisi istemedi. Ama şunu da unutmasın ki takım emriyle lastik değiştirmesi sayesinde Soçi'de birinci oldu. Soçi'de takım emriyle lastik değiştirip birinci olmak iyi de burada takım emriyle lastik değiştirip kürsüye çıkamayıp beşinci olmak... Takım bazen doğru öneriyor bazen de doğru olmayabiliyor. Bu sefer de doğru olmadı, yani takım sayesinde üçüncülüğü kaybetti diyebiliriz." ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Hafta sonu gerçekleşen Türkiye GP'de Mercedes takımı, Hamilton'ı pite çağırdı. İngiliz pilot, "Niye pite çağırıyorsunuz?" derken takımdan "Yerler ıslak" yanıtı geldi. Hamilton ise " Ben böyle olduğunu düşünmüyorum, devam etmeliyiz" dedi.

Hamilton da birkaç tur sonra takımın ısrarı sonucu pite girdi ve piste 5. sırada döndü. Yeni lastiklerle ritmini bulamayan Hamilton, Leclerc ile farkı azaltsa da geçiş yapamadı. İngiliz pilot sonrasında takıma "Pite girmemeliydik, size söyledim" ifadeleriyle sitem etti.