Güncel
Giriş Tarihi : 11-10-2021 12:07   Güncelleme : 11-10-2021 12:23

Tarım Aletleri

Tarım Aletleri

Ülkemizin bereketli toprakları, tarım için elverişli olduğu için, sektör oldukça gelişmiştir. Tarımın artması ve gelişmesiyle yeni tarım aletleri sürekli piyasaya sürülmektedir. Manuel ve elektronik onlarca alet sayesinde çiftçiler işlerini kolaylaştırarak üretimi artırmaya katkı sağlıyor. 

Üreticinin iş yükünü hafifletmekle kalmaz aynı zamanda zamandan da kazandırır. Toprağın ilk işlemleriyle birlikte makine kullanımı başlar. Çapalayarak toprağı havalandırma ve ekim için hazır hale getirme işlevini yapabilir. Aynı şekilde son işlem olan öğütme kurutma işlerini dahi tarım makinesi kullanarak yapabilirsiniz.

Tarım Aletleri Çeşitleri

Tarımda uygulanan çeşitli işlemlerden ötürü farklı farklı birçok alet üretilmiştir. Bu çeşitlilik tarım aletleri kullanımını oldukça artırıyor. Her aşamada kullanılabilecek olan aletler, daha az maliyetle daha verimli üretime katkı sağlıyor. Farklı çeşitleri olan bu aletleri şu şekilde maddelendirebiliriz: 

  • Hayvansal üretim makineleri: Bu makineler katı ve sıvı gübre dağıtma, yün kırkma, inek sağma, kuru ot doğrama ve yem kırma makineleridir. Hayvansal üretime ciddi katkıları vardır. 

  • Toprak işleme makineleri: Bu makineler ile toprak ekim için hazırlanır. Havalandırma ve düzleştirme işlemleri yapılır. Diz kapama, diskli tırmık, pulluk, rotovatör, dipkazan, kürümler ve taş toplama makinesi bu başlık altında toplanırlar. 

  • Ekim ve sonrası için kullanılan makineler: Bu makineler ile önce çiftçinin tohumları istediği aralıklarla hassas bir şekilde ekilir. Ardından gübrelemesi ve bakımları yapılır. Hassas ekim makinaları, sıvı ve katı gübre dağıtma makinaları bunlardandır. 

    Tarım Makinaları Nedir?

Eskiden çiftçilik ve tarım işlerinde insan ve hayvan gücü kullanılırdı. Sanayinin gelişmesi ile bunun yerini bir takım aletler ve elektronik makinalar aldı. Bunlara tarım makinaları denir. Bu aletler sayesinde tarla ve bahçe hasatları, çapaları ve balyalama gibi işlerin süreçleri hızlanmıştır. Aynı zamanda daha kaliteli ve sorunsuz iş imkanı da sağlar. Bu makinalar sayesinde çiftçiler daha az zamanda daha çok iş yapabilir. 

Tarımdaki ilk işlemden en son işleme kadar olan tüm süreçler için üretilmiş makinalar vardır. Çapalama, tohum atma, gübreleme, hasat, balyalama ve daha birçok işi yapabilirler. Sadece tarımda değil hayvancılıkta da kullanılacak makinalar mevcuttur. Büyük baş ve küçükbaş hayvanlar için yem kırma ve ezme makinaları vardır.

Tarım Makinaları Fiyatları

Sanayi sektöründe her iş alanına uygun makinalar mevcuttur. Tarım makineleri bunlardan bazılarıdır. Çiftçinin ve işçinin yükünü hafifleten bu makinalar hakkında merak edilen birçok mevzu vardır. 

Fiyat elbette çok önemli bir faktördür. Tarım makinaları hususunda kesin bir fiyat verebilmemiz mümkün değil. Çünkü çeşit çeşit tarım makinası ve bunların da yüzlerce parçası mevcut. İlgi alanınızdaki makinaları incelemek ve fiyatları hakkında fikir sahibi olmak için https://www.sanayiden.com/tarim-aletleri sayfasını tıklayabilirsiniz.