Ç.Rizespor
Giriş Tarihi : 25-08-2021 18:48   Güncelleme : 25-08-2021 22:38

Rizespor A.Ş. 'Şehirden alınan AKP'ye verilen takım'

Rizespor A.Ş. 'Şehirden alınan AKP'ye verilen takım'

Galatasaraylı futbolcu Oğulcan’ın transferindeki pürüzlerin giderilmesi için Galatasaray’a TFF Tahkim Kurulu aleyhine açtığı davdan vazgeçmesi şartını öne sürerek bir skandala imza atan Rizespor’da daha bu skandalın tartışmaları bitmemişken TFF Başkanı Nihat Özdemir’in sahibi olduğu LİMAK’ın kulübe sponsor olduğu ortaya çıkmıştı.

Kamuoyundan gelen tepkilerin ardından LİMAK HOLDİNG ile olan tüm bağlantılarını resmi sitesinden kaldıran ve sponsorluk anlaşmasını iptal eden Rizespor, TFF Başkanı Nihat Özdemir ile olan sponsorluk anlaşmasını iptal etse de pek çok başka “Enteresan” sponsora, yöneticiye ve ortağa sahip.

RİZESPOR’UN KAMU SPONSORLARI…

Rizespor’un en dikkat çekici özelliği hiç şüphesiz kulübün resmi sponsorları arasında 3 ayrı kamu bankasının yer alıyor olması.

Vakıf Bank,Halk Bankası Rizespor’un sponsoru olan ilk 2 kamu bankasıyken, aynı zamanda Türkiye Kupası’nın isim sponsoru da olan Ziraat Bankası da Rizesepor’a sponsorluk desteği veren bir diğer kamu bankası olarak karşımıza çıkmakta.

Rizespor’un bir başka “Kamu sponsoru” ise takımın en önemli sponsoru olarak “İsim sponsorluğu” yapan ÇAYKUR…

ÇAYKUR’un soğuk çay markası olan DİDİ ise Rizespor’un stadyum isim sponsoru…

Gerek Halkbankası,Vakıf Bank, Ziraat Bankası gerekse ÇAYKUR milyarlarca TL zarar ederken kaynakların bu şekilde kullanılıyor oluşu ise ayrıca düşündürücü bir konu.

Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı da Rizespor2un resmi sponsorları arasında gözükmekte.

Rizespor’a sponsor olan bir diğer kamu kuruluşu ise Türk Hava Yolları. THY de Rizespor’a sponsorluk desteği veren kamu kurumları listesinde.

YANDAŞ İŞ ADAMLARI DA “SPONSORLUK” KUYRUĞUNDA…

Rizespor sadece kamu kurumlarının sponsorluğu ile değil, yandaş iş adamlarının da sponsorlukları ile dikkat çekiyor.

Tıpkı federasyon başkanı Nihat Özdemir’in LİMAK HOLDİNG’i gibi yandaş havuz müteahhitlerinden olan Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu CENGİZ HOLDİNG de Rizespor’un bir başka sponsoru.

Öte yandan AKP döneminde “Jet hızı” ile büyüyen Rizeli KAZANCI AİLESİ’ne ait AKSA firması da bir başka “Yandaş” sponsor olarak dikkat çekmekte…

“DENİZCİLİK ve GEMİCİLİK SEKTÖRÜ” RİZESPORUN EMRİNE AMADE… 

Türkiye’de üzerinde milyarlarca dolarlık bir rantın olduğu denizcilik ve gemicilik sektörünün en etkin ve büyük oyuncuları da bu sektörün en önemli kurumlarının başındaki isimler de Rizespor’a sponsor ve yönetici oluyorlar.

1971 yılında kurulan ve Türkiye’nin en büyük 100 gemi üreticisini bir araya getiren denizcilik sektörünün en önemli ve etkin STK’larından birisi hiç şüphesiz ki TÜRKİYE GEMİ İNŞA SANAYİCİLERİ BİRLİĞİ (GİSBİR)…

GİSBİR Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini ise Murat Kıran yürütmekte. Murat Kıran, Rizespor Kulübü Başkanı Tahir Kıran’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu KIRAN HOLDİNG’in yönetim kurulu üyesi.

Keza GİSBİR Yönetim Kurulu Üyesi Bilgehan Bayramoğlu aynı zamanda Rizespor yöneticisi ve Rizespor’un Asbaşkanlığı görevini sürdürmekte. Öte yandan Bilgehan Bayramoğlu’na ait GİSAŞ A.Ş Rizespor’un bir diğer sponsoru.

GİSBİR’in bir diğer Yönetim Kurulu Üyesi olan Orhan Torlak ise RİZESPOR FUTBOL YATIRIMLARI A.Ş’nin kurucuları arasında.

Tekno Marin Teknik Hizmetler A.Ş olarak 2010 yılında denizcilik sektörüne giren ancak AKP’ye yakınlığı sayesinde “Jet hızı” ile büyüyerek 2013 yılında Yalova’da bulunan Naci Selimoğlu Tersanesini satın alarak ismini Kuzey Star Shipyard olarak değiştiren denizcilik şirketi ayrıca Türkiye’de Rusya ile en büyük hacimli işleri yapan deniz firması olarak dikkat çekmekte.

Yönetim Kurulu Başkanlığını Tuncay İmral’ın yaptığı Kuzey Star Shipyard firması da Rizespor’a sponsor olan bir başka “Denizcilik ve gemicilik firması”

Gemicilik sektöründe Rizespor’a sponsorluk desteği veren bir diğer firma ise NAVTEK A.Ş

“APAR TOPAR” KALDIRILAN SPONSOR

Rizespor Futbol Yatırım A.Ş hisselerinin bir kısmının  TFF Başkanı Nihat Özdemir’in elinde olduğunun ve Özdemir’in firması LİMAK’ın Rizespor’a sponsor olduğunun anlaşılması ile apar topar bu sponsorluk ve ortaklık anlaşmaları iptal edilirken resmi siteden de kaldırılmıştı.

Ancak herkes Nihat Özdemir ve şirketlerinin sponsorluk anlaşmalarının iptaline odaklanırken gözlerden bir durum kaçtı.

Rizespor ile ilgili bu “Sponsorluk ve ortaklık” skandallarının patlamasından hemen önce yani bundan 3-4 gün öncesine dek Rizespor resmi sitesinde sponsorlar arasında SHERETON İSTANBUL ATAKÖY, ATAKÖY MARİNA PARK,ATAKÖY İSTANBUL MARİNA şirketleri de bulunmaktaydı.

Ancak bu şirketler de son 3 gün içerisinde Rizespor’un resmi sayfasındaki “SPONSORLAR” bölümünden kaldırıldı.

Peki bu 3 şirket durup dururken mi resmi siteden kaldırılmıştı yoksa TFF Başkanı Nihat Özdemir ile Rizespor arasındaki ilişki benzeri bir sebep mi buna neden olmuştu?

Bu sorunun cevabını da HABER ALTERNATİF veriyor…

Rizespor’un “Apar topar” resmi sitesinden kaldırdığı 3 sponsor firma yani SHERETON İSTANBUL ATAKÖY, ATAKÖY MARİNA PARK,ATAKÖY İSTANBUL MARİNA isimli şirketler DATİ YATIRIM HOLDİNG bünyesinde bulunan şirketler…

DATİ YATIRIM HOLDİNG’in Yönetim Kurulu Başkanlığını Gündüz Kaptanoğlu yaparkan, şirketin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ise Rizespor Kulübü Başkanı Tahir Kıran’ın kardeşi ve KIRAN HOLDİNG Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Kıran.

Ancak DATİ HOLDİNG Yönetim Kurulu’nda bir önemli isim daha var ve o isim TFF Başkan Yardımcısı Servet Yardımcı..

Kamuoyunda son dönemde adı sıklıkla gündeme gelen Servet Yardımcı aynı zamanda bir dönem AKP İstanbul Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Başkanı olarak görev yapan Hasan Kemal Yardımcı’nın kardeşi. Yardımcı Türkiye’nin en büyük armatörlerinden birisi.

Öte yandan DATİ YATIRIM HOLDİNG’in bir diğer Yönetim Kurulu Üyesi Onur Alkın Kalkavan ise hem TFF Yönetim Kurulu Üyesi hem de PTT Yönetim Kurulu’nda “Başkanvekili” sıfatı ile görev yapmakta.

Yani Rizespor Başkanı Tahir Kıran’ın kardeşi ve KIRAN HOLDİNG Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Kıran ile TFF Başkan Yardımcısı Tahir Kıran ile TFF Yönetim Kurulu Üyesi Onur Alkın Kalkavan aynı şirkette aynı yönetimde birlikte görev yapıyorlar…

Tabii buna TFF Başkanı Nihat Özdemir’in de Rizespor Futbol Yatırım A.Ş’nin bir bölüm hissesine sahip oluşu ile kulübe sponsor olmasını eklediğiniz zaman DATİ YATIRIM HOLDİNG bünyesindeki firmaların da neden tıpkı apar topar sponsorluk ve ortaklık anlaşması iptal edilen TFF Başkanı Nihat Özdemir’in şirketi LİMAK gibi resmi siteden kaldırıldığını anlamak gayet kolay oluyor.

Keza aynı 3-4 gün içerisinde resmi sitedeki “Sponsorlar” bölümünden kaldırılan bir başka sponsor ise İGA’ydı yani İSTANBUL HAVALİMANI’nın ihalesini kazanan “YANDAŞ MÜTEAHHİTLER KONSORSİYUMU”

Cengiz-MAPA-Limak-Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu olan İGA’nın da Rizespor “Sposorları” arasından apar topar çıkartılması dikkat çekici.

YÖNETİM KADROSU AKP İL BİNASI GİBİ…

Rizespor’un yönetimi de tam anlamı ile AKP İl Teşkilatını andırmakta.

Rizespor Başkan Yardımcısı Ali Haydar Er aynı zamanda AKP Rize İl Balkan Vekili olarak görev yapmakta.

AKP Rize İl Başkan Yardımcısı olan ve geçtiğimiz yıl koronavirüs sebebi ile hayatını kaybeden Reşat Karavin’in oğlu Serkan Karavin Rizespor Yönetim Kurulu Üyesi.

AKP’ninm Rize’de en güçlü olduğu ilçelerden birisi olan Çamlıhemşin’de Haşimoğlu Ailesi en önemli aile. Nitekim 2014 yılından bu yana Çamlıhenşin’i AKP’li Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu yönetmekte.

Haşimoğlu Ailesi Rizespor yönetiminde ise ailenin genç kuşak isimlerinden Nurullah Haşimoğlu tarafından temsil edilmekte.

Keza Karadeniz’in önemli ailelerinden olan Seymenoğlu Ailesi’nin Trabzon kolundan olan Safiye Seymenoğlu 2007 yılında AKP Milletvekili olarak Meclis’e girerken, ailenin Rize kolundan Oktay Seymenoğlu da bugün Rizespor Yönetim Kurulu Üyesi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen ve 8 yıl boyunca Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hasan Türüt de Rizespor Yönetim Kurulu üyesi., Türüt aynı zamanda AKP kontrolündeki YEŞİLAY’ın Rize Şube Yönetiminde de görev yapmakta.

Rizespor’un en büyük sponsoru olan ÇAYKUR’u milyarlarca TL zarara sokan isim ÇAYKUR’u 2 sene “Vekaleten” yönetip 2021 yılının Ocak ayında bu kadar zarara rağmen “Ödüllendirilerek” asaleten  ÇAYKUR GENEL MÜDÜRÜ yapılan Yusuf Ziya Alim de Rizespor Yönetim Kurulu Üyesi. Çaykur Genel Müdürü ve Rizespor Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Ziya Alim’in ağabeyi İshak Alim ise AKP Rize İl Başkanı!

Öte yandan geçen ay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ÇAYKUR Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanan  Zeki Karaoğlu da Rizespor Yönetim Kurulu Üyesi olan bir başka isim.

AKP’nin “İşadamı Derneği” MÜSİAD’ın Rize Şubesi Başkan Yardımcısı olan Talha Küçükvar da bir başka AKP’li Rizespor yöneticisi.

HABER ALTERNATİF-ÖZEL

Celal Eren ÇELİK