Süper Lig
Giriş Tarihi : 17-08-2021 09:49   Güncelleme : 17-08-2021 09:51

Federasyondan Beşiktaş'a örtülü kıyak

Federasyondan Beşiktaş'a örtülü kıyak

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi'nin harcama limitlerinde 'kayırılma' isteğine TFF talimat değişikliği ile yeşil ışık yaktı.

Türkiye Futbol Federasyonu'ndan (TFF) Avrupa'da mücadele eden kulüplere müjdeli haber geldi.  Daha önce Beşiktaş'ın "Avrupa'ya giden kulüplere ayrıcalık tanınsın" talebini geri çeviren federasyon talimat değişikliğine gitti.

Yapılan talimat değişikliği, Avrupa kupalarından elde edilen gelirlerin üçte ikisinin limitlere eklenmesini öngörüyor. Eskiden bu oran üçte birdi.

Çebi 'Kayırsınlar' demişti

Beşiktaş Başkanı Ahmet nur Çebi, daha önce yaptığı açıklamada Avrupa'da mücadele edecek takımların 'kayrılmasını' istemişti. Çebi şöyle konuşmuştu: "Bizim bu sene biraz tabiri caizse biraz torpile ihtiyacımız var limitlerde. Sayın Cumhurbaşkanımız ve herkesin söylediği ülke puanına ihtiyacımız var. O zaman Avrupa'ya gidenleri kayırsınlar. Dışarıda Türkiye'yi temsil etmek için, üstümüze aldığımız vazife için limitlerde hafif torpile, hoşgörüye ihtiyacımız var."

En çok Beşiktaş'a yaradı

TFF'nin yaptığı değişiklikten en çok yararlanacak takım ise Beşiktaş. Şampiyonlar Ligi'nde mücadele edecek siyah beyazlılar puan başına alınacak paralar hariç 26 milyon Euro gelir elde edecek. Beşiktaş, gruplarda galibiyet başına 2,8 milyon Euro, beraberlikte ise 930 bin Euro'yu gelir hanesine yazdıracak.

Ön eleme yapanların durumu

Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzonspor ve Sivasspor ön eleme turlarında mücadele ediyor. Ön eleme turlarında takımlar oynadıkları her tur için 100 bin Euro kazanıyor. Buna ilaveten Şampiyonlar Ligi ön elemesinde PSV Eindhoven'a elenen Galatasaray UEFA'nın düzenlemesine göre kasasına ekstradan 350 bin Euro koydu.

Fenerbahçe ve Galatasaray'ın durumu

Fenerbahçe ve Galatasaray Avrupa Ligi'nde rakiplerini eleyip gruplara kalırsa 3,4 Milyon Euro ayak bastı parası alacak. Katsayı ve pazar payından gelecek para 3.4 milyon Euro'ya eklenecek. Grupta alınacak galibiyet 630 bin Euro, beraberlik ise 210 Bin Euro gelir getirecek.

Konferans Ligi'ne katılacak takımların geliri ne olacak?

Fenerbahçe ile Galatasaray Avrupa Ligi elemelerinde başarısız olursa direkt olarak Avrupa Konferans Ligi gruplarına gidecek. Konferans Ligi'ne ayak bastı parası olarak 2,8 milyon Euro veriliyor. Buna yine katsayı ve pazar payı ekleniyor. Grup etabında galibiyet başına 500 bin Euro, beraberliklerde ise 166 bin Euro gelir kazanılacak.  Ancak hangi kupa olursa olsun elde edilecek gelir Beşiktaş'ın kazanacağından çok daha düşük olacak. Trabzonspor ve Sivasspor da rakiplerini eleyebilirse Konferans Ligi'nde yer alacak