TFF 1. Lig
Giriş Tarihi : 16-01-2015 20:42   Güncelleme : 16-01-2015 20:42

PTT 1. Lig'de yabancı kuralı nasıl olacak?

"Yerli-yabancı kuralı", PTT 1. Lig'de nasıl uygulanacak?

PTT 1. Lig'de yabancı kuralı nasıl olacak?

Türkiye Futbol Federasyonu ile PTT 1. Lig kulüplerinin başkanları Antalya'da bir araya geldi. TFF Başkanı Yıldırım Demirören başkanlığında yapılan toplantıda, PTT 1. Lig'de önümüzdeki sezondan itibaren uygulanacak "Yerli Oyuncu Kuralı"nın kulüplerle paylaşıldığı ifade edildi. Söz konusu kuralın oy birliğiyle kabul edildiği bildirildi.
Sporx'in haberine göre PTT 1. Lig'de uygulanacak yabancı kuralı netleşti. Söz konusu kural, yabancı oyunculardan daha çok yerli oyuncuyu teşvik ediyor. İşte alınan kararın detayları...

Yeni kuralda neler var?

Yeni kurala göre PTT 1. Lig'de kulüpler diledikleri sayıda futbolcuyla sözleşme imzalayabilecekler.

Kulüplerin A Listeleri en fazla 25 oyuncudan oluşacak ve bu 25 futbolcunun en fazla 3'ü kaleci olabilecek.

Kulüpler A listelerinde Türkiye A Milli Takımı'nda oynama uygunluğu bulunan en az 15 futbolcuya yer verecekler. Bu 15 futbolcudan 2'si yaş sınırı olmaksızın kulübün altyapısından yetişmiş, 4'ü ise Türkiye'de yetişmiş futbolcular olacak.

21 yaş ve altında olan futbolcular A Listesi'nde yer almaksızın 18 kişilik müsabaka kadrosuna her zaman yazılabilecek.

5 yabancı aynı anda oynatılabilecek

Kulüpler 18 kişilik müsabaka kadrolarında Türkiye A Milli Takımı'nda oynama uygunluğu bulunan en az 13 futbolcuya yer verecekler ve bu 13 futbolcudan bir tanesi kaleci olacak.
Kulüplerin 18 kişilik kadrolarında yabancı uyruklu en fazla 5 futbolcuya yer verilebilecek. Yabancı uyruklu futbolcuların tamamı ilk 11'de yer alabilecek.

Vergi ve SGK borcu olana transfer yasak

Yeni sistemle futbol ailesi ile Vergi Daireleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu'na kesinleşmiş borcu olan kulüplere, borçlar ödeninceye veya yapılandırılıncaya kadar transfer yasağı uygulanacak.

Yerli oyuncu için teşvik

Sistemle, yabancı uyruklu futbolculardan alınacak tescil bedelleri bir fonda toplanacak ve bu fonda toplanan gelirlerin tamamı yerli futbolcularının oynatılmasını teşvik amacıyla kulüplere geri ödenecek.