Güncel
Giriş Tarihi : 22-07-2021 09:08   Güncelleme : 22-07-2021 09:12

Tokyo Olimpiyatları'na korona virüs tehdidi artıyor

Tokyo Olimpiyatları'na korona virüs tehdidi artıyor

Tokyo Olimpiyatları'na akredite kişilerden korona virüse yakalananların sayısı 87'ye ulaştı.

Virüse yakalananlar arasında olimpiyat semtinde barınan iki sporcu da yer alıyor.

Japonya'da Tokyo Olimpiyatları'na akredite olmuş kişilerden yeni tip korona virüse yakalananların sayısı 87'ye yükseldi. Organizasyon Komitesi, Tokyo 2020 kapsamında ülkeye gelen 8 kişide daha korona virüs tespit edildiğini açıkladı.

Virüse yakalananlar arasında başkent sahilindeki olimpiyat semtinde barınan iki sporcu da yer alıyor.

Böylelikle Tokyo Olimpiyatları'na akredite olmuş kişilerden virüse yakalananların sayısı 87'ye çıktı.

2021 yazına ertelenen Tokyo Olimpiyatları'nın açılış töreni, yarın başkentteki Ulusal Stadyum'da yapılacak.

JAPON UZMANLARDAN VAKA ARTIŞI UYARISI

Öte yandan Japonya'da uzmanlar, Tokyo Olimpiyatları'nda yeni tip koronavirüs vakalarının artış trendini koruması halinde sağlık altyapısının zorlanacağını söyledi. Tokyo Valiliğine korona virüs danışmanlığı yapan sağlık uzmanları, vaka seyrinin düşüş trendi göstermemesi halinde ağustos ayı başında başkentin sağlık altyapısının zorlanacağını savundu.

Kamu yayıncısı NHK'nin haberine göre son haftalarda Tokyo'daki vaka seyrini inceleyen uzmanlardan Toho Üniversitesinden Prof. Kazuhiro Tateda, başkentin salgının 4. dalgasını yaşadığını kaydetti.

Kazuhiro, "Yetkililer, olimpiyat delegasyonlarının Japonya'ya gelişinden beri enfeksiyonu tespit edebildiler, vakaları mümkün olduğunca hızlı şekilde saptamak ve salgını kontrol altında tutabilmek için bunu sürdürmek zorundayız" dedi.

'BAŞKENTİN DİĞER NOKTALARINI DA TEHDİT EDEBİLİR'

Artış göstermesi halinde vakaların sadece olimpiyat semti bölgesini değil, başkentin diğer noktalarını da tehdit edebileceğine dikkati çeken Kazuhiro, "İnsanlar, acıkmak gibi basit sebeplerle de olsa 'bulundukları balonu' terk edebilir ve halkla temasa girebilir. Bu gibi riskleri yok etmek oldukça zor" dedi.

22 Ağustos'a dek sürecek olağanüstü hal uygulamasının yaya trafiğini yeterli ölçüde düşüremediğini kaydeden Kazuhiro, "Olimpiyatlar gibi devasa organizasyonlar hareketliliği artırır. Dışarıda çok daha fazla insan görürüz ki böylelikle salgının yayılımı artacaktır" diye konuştu.

Japonya’da korona virüs vaka sayısı 853 bin 240’a, virüse bağlı can kaybı sayısı 15 bin 115’e yükseldi. Ülke genelinde 390 kişi yoğun bakım servislerinde korona virüs tedavisi görüyor.