Gençlerbirliği
Giriş Tarihi : 13-07-2021 11:41   Güncelleme : 13-07-2021 11:51

Niyazi Akdaş 'İlhan Cavcav paranın nerede olduğunu söylemediği için ayrıldım'

Niyazi Akdaş 'İlhan Cavcav paranın nerede olduğunu söylemediği için ayrıldım'

Gençlerbirliği Kulübü Başkanı Mehmet Niyazi Akdaş, Milliyet Ankara'dan Orhan Kemal Erkılıç'a önemli açıklamalarda bulundu.

4 yıl sonra kulübe adım attığındaki hislerini anlatan Akdaş, vergi borçlarının 72 ay taksitlendirildiğini söyledi. Şeffaflık konusunda kulübün mahremiyetlerini gözeteceklerini belirten tecrübeli yönetici, söyleneceklerin söyleneceğini ama kulüpte kalması gerekenlerin de paylaşılmayacağını dile getirdi.

Altyapının kulübün geleceği olduğunu anlatan Başkan Niyazi Akdaş, yapılan ziyaretlerden destek beklediklerini ve özellikle forma reklamlarından gelir beklediklerini açıkladı.

* Başkanlık nasıl başladı, nasıl gidiyor? Bugüne kadarki izlenimler neler sayın başkan?

- Sayın Murat Cavcav'ın, Ankara Valisi ziyareti öncesi beni davet ederek 'Abi siz de olun genel kurulu da yapalım' davetiyle 4 yıl sonra kulübe geldim. O gün içeri girdiğimde gerçekten duygulandım. Sayın İlhan Cavcav'ın fotoğrafını gördüğümde ise gözlerim doldu. 35 yıllık arkadaşım sonuçta. Ankara Sanayi Odası Meclisi'nde kol kola çalıştığım, beraber iş de yaptığım bir insandı. Kulübe onun sayesinde 80'li yılların sonunda üye olmuştum.

İnşallah kulüpteki olumsuz durumu düzeltme imkanı bulurum. Çevremizin, belediyelerin, farklı kurumların desteğiyle bu badireyi atlatmaya çalışacağız. Vergileri erteleme yoluna gittik. 72 ay taksitlendirdik. Diğer oyuncu borçlarını kapatmaya çalışıyoruz. Daha önceki yönetim temlik verip banka borcunu sıfırladığı için federasyondan gelecek paralarla şimdi uygun bir yeni kredi almanın peşindeyiz ki transfer yasağı almadan bu süreci atlatabilelim. Sonrasında gelen paralarla da bu krediyi kapatalım. Genel kurulda da söylediğim buydu. Aşağı yukarı 1980 yılından bu yana serbest çalışan bir insanım. Ticari tecrübem kredinin uygun bir şekilde kullanıldığı zaman yararlı olduğu yönünde. Bu bakımdan uygun bir şekilde kredi kullanmaya çalışacağız. Gençlerbirliği'ni bugün olduğundan daha fazla borçlandıracağımı zannetmiyorum.

'Sistemi biliyorum'

Gençlerbirliği'nin menajerlerin oyuncağı olacağını hiç sanmıyorum. Çünkü ben bu sistemin nasıl çalıştığını, futbolcunun ve kulübün nasıl soyulduğunu biliyorum ve gördüm. O nedenle doğru yolda olacağıma da inanıyorum. Sportif direktör Baki Mercimek ve teknik direktör Metin Diyadin de bizim kendi içimizden gelen arkadaşlar. Tam bir kolej havası içinde yönetimle de ahenkli ve uyumlu bir şekilde kulübü yönetmeye çalışacağım. Eğer 1 sene sonunda kulüp mali bakımdan daha iyi bir duruma gelmemişse, sportif başarı da yakalanmamışsa bu koltuğu fazla işgal etmem kalkar giderim.

Genel Kurulda söylediğimi tekrar sana ifade ediyorum, üyeliğin üzerinde duracağız. İlhan Cavcav hayatını kaybetmeden 2 gün önce istifa ettiğimde 950 civarında üyemiz vardı; şimdi bakıyorum 2959 üye var. Bunlar seçim kaygısıyla yapılmış, tabiri caizse 'naylon üye'ler. Bunlar gözden geçiriliyor ve Gençlerbirliği sevdası olmayan seçim için yapılan üyeliklere son verilecek. Bunun yerine Gençlerbirliği'ni sevenler üye yapılacak. Üyelik sisteminde de bir yenileğe gideceğiz.

3. kişi olacak...

Diğer bir amacımız kurumsal yapıya sahip olmak. O gayede çalışıyoruz. Bir genel müdür arkadaşımızı atadık. O çalışmalarına devam ediyor. Şeffaflık diğer bir konu. Kaça aldık, kaça verdik, ne aldık, ne verdik şeffaf bir şekilde paylaşacağız. Medya ile ve internet sayfamızda paylaşacağız. Bu kulüpte gizli hiçbir şey olmayacak. Kapalı kapılar ardında hiçbir kimseyle tek başına konuşmuyorum. Benim sivil toplum örgütlerindeki çalışmalarımdan da edindiğim intiba 2 kişi konuşurken sonra konular yanlış aksettiriliyor. Onun için muhakkak bir arkadaşımı daha çağırıyorum ve onların yanında konuşuyorum.

* Kulüplerin yaşadığı ekonomik sorunlar ve camiaların merakı şeffaflık konusunu popüler yaptı. Her şey paylaşılabilir mi?

- Futbolun gerçeklerinde söylenebilecekler söylenir, söylenemeyecekler o ortamda paylaşılmaz ama herkes bilir. Tabi her kulübün bazı mahremleri vardır. Onları açıklamanın da anlamı yok ama bu kulübün nerede kaç lira parası olduğu, ne kadar faizde yattığı, ne kadar borçlanma yapıldığı, ne kadar faiz ödendiği bunları ben açıklarım. Benim buradan ilk ayrılışımın sebebi İlhan Cavcav'a 'para nerede?' diye sormamdı. O zaman paramız var tabi... 'Para şu bankada' dedi. Genel müdürü aradım, 'bizde para yok' dedi. 'İlhan abi orada yokmuş para nerede' dedim. 'Unuttum diğer bankada' dedi. Orada da olmadığını öğrenince; 'abi orada da para yok' dediğinde; "iyi de ben sana hesap vermek zorunda mıyım' dedi rahmetli. 'Evet abi zorundasın çünkü paranın sorumluluğunu taşıyorum' dedim. 'Söylemem' deyince istifa ettim. Kulüpten ilk ayrılışım bu şekildedir. İkinci gelişimde İlhan abi para konusunda açık olacağı sözünü verdi. Gerçekten de her zaman söyledi, paylaştı benimle. Hayatını kaybettiği gün 72 milyon TL para vardı bankada. Kasamızda da 900 bin dolarlık Galatasaray'ın Ahmet Çalık için verdiği çek vardı. Bunlar uçtu 137 milyon TL borç olmuş.

Desteksiz olmaz!

* Yaptığınız ziyaretlerden beklenen destek için söz alabildiniz mi?

- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş bey ile biz genel kuruldan önce Sincan OSB ziyaretinde görüşmüştük. 'Seçil, hemen destek olacağım' dedi. Henüz para gelmedi ama ben destek olacağına inanıyorum. Biz Ankaragücü'ne yapılan kadar olmasa da bir miktar desteği adil olacağı kanaatindeyim. Bu borcun altından benim tek başıma kalkmam mümkün değil. İşyerim ve bir ailem var. Belediyeden gelen katkılar, diğer bazı destekler ve benim yapacağım katkı ile bunun altından kalkarız diye tahmin ediyorum.

* 2 sezon sonunda borç bitme noktasına gelir mi?

- 2 sezon sonra bu borç kolay kolay bitmez... Yaklaşık 40 milyon TL yabancı futbolculara borç var. 5-6 milyon da yerlilere borç var. Yabancıların paralarını anlaşarak ödemezseniz, o zaman size transfer yasağı geliyor. Bir ay içinde bunu gerçekleştirmezseniz 6 puan silme geliyor onu da yapmazsanız küme düşmeye kadar gidiyor süreç. Bunlara maruz kalmadan bu borçları kapatmamız lazım. Yeni takım kurulması da lazım bir yandan. 13 yabancı gitti, iyi ki de gitti yani! Ama onların alacakları var, ödemeleri yapılmalı. Yeni transferler sürüyor. Benim sayın Nihat Özdemir ile yaptığım konuşmada belli bir miktar paranın federasyon tarafından sağlayacağını söyledi. Göğüs ve sırt reklamı gibi takviyeleri de düşünerek bir bütçe yaptık. O bütçeden kulüp harcamalarını ve transferleri yapıyoruz.

Sorumluluk seviyor

* Camiada oluşan tepki ortamının ardından size büyük bir destek var. Bu destek ve sevgi işinizi zorlaştırır mı?

- Bana verilen desteğe teşekkür ediyorum. Büyük bir sorumluluk aldım. Ben her zaman sorumlulukların altına girmiş ve başarıyla çıkmış bir insanım. Ankara Koleji'ni yönetirken İncek kampüsünün yapımında 70 milyon dolar harcandı ama bir tek şaibe olmadı. Şeffaf ve açıktık. Avrupa Birliği'nin bir kurumu olan Avrupa Kalite Derneği'ni yönettim 17 yıl kadar. Orada da takdirle karşılandım; ödülle uğurlandım. Ben sorumluluğu seven bir yapıdayım. 1. Organize Sanayi Bölgesi'ne de seçimle geldim. Bu benim 3. başkanlık dönemim. Başarılı, dürüst olmasam seçerler mi? Hepsi büyük sanayiciler. Şimdi önümüzdeki yıla o işleri de bırakacağım. Sırf Gençlerbirliği'ne yoğunlaşıp bu badireyi aşmaya çalışacağım.

İlçelere spor okulu

* Altyapıdan yetişen futbolcular takımdan ayrılıyor. Türk futboluna yeni isimler kazandırılacak mı?

- Altyapı bizim en önemli değerimiz. Kulübün geleceğidir... Bu nedenle altyapıya yeni bir koordinatör atadık. 3 kişilik de yönetim kadrosu var. Yeniden bir yapılanma söz konusu. Spor okullarına çok değer vereceğiz. Planımız Ankara'nın 5 ilçesinde spor okulu açmak. Şu andaki 850 kişilik kontenjanı ilk etapta 2 binlerin üzerine çıkarmak istiyoruz. Ondan sonra U14, U16, U17, U19 takımlarımıza değer vereceğiz. Onların antrenör kadrolarını yenilemek ve altyapımızı kuvvetlendirmek hedefimiz. Gençlerbirliği yaşayacaksa altyapısıyla yaşayacak. Yoksa bizim Fenerbahçe, Galatasaray gibi ne borçlanma lüksümüz var, ne fazla gayrimenkulümüz var, ne de bizim bu borçları ödeyecek imkanımız var. Altyapı bu kulübün her şeyidir.