Süper Lig
Giriş Tarihi : 09-07-2021 11:34   Güncelleme : 09-07-2021 11:37

Yayıncı kuruluş yine indirim istedi. Miktar 500 milyon

Yayıncı kuruluş yine indirim istedi. Miktar 500 milyon

Süper Lig kulüpleri ile yayıncı kuruluş arasındaki kriz farklı bir boyuta ulaştı. Kulüpler, ödemeler yapılmazsa ligin ilk haftasını boykot edecek.

Süper Lig'deki yayıncı krizi kangrene dönüştü. Kulüpler Birliği Vakfı yeni başkanı Ahmet Ağaoğlu yönetimindeki ilk açıklamasında da yayıncı kuruluşun ödemeleri yapmamasını gündeme getirdi. Kulüpler, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) krizi çözememesi halinde ligin ilk haftasını boykot edecek.

Dolardan TL'ye Çevirdi

Son iki sezonda yayın gelirinde büyük indirimler alan yayıncı kuruluş Digitürk, yeni sezon için de indirim istiyor. Üstelik geçen sezonun ödemelerini de tamamlamadı. 2 yıl önce 90 milyon dolar indirime giden yayıncı, geçen sezon da ödemelerin tamamını TL'ye çevirip, 2 milyar 300 milyona indirdi.

Yayıncı Kulüplerden 550 Milyon TL Daha İndirim İstiyor

Tüm bunlara rağmen yayıncı pandemi nedeniyle büyük gelir kaybına uğrayan kulüplerden yeni bir indirim istiyor. Digitürk'ün yeni sezon için 200 milyon dolar önerdiği öğrenildi. Bu da bugünkü kurla yaklaşık 1 milyar 750 milyon demek. Yani geçen sezona göre 550 milyon daha az ödeme öneriliyor.

Yeni Yayın İhalesi Aralık'ta

Öte yandan TFF, önmüzdeki Aralık ayında yeni yayın ihalesini yapacak. TFF, daha önce yaptığı açıklamada sürecin Haziran itibarıyla başlayacağını duyurmuştu. İhaleye girmeyi düşünen kuruluşlar önce TFF'den şartnameyi alacak.