MKE Ankaragücü
Giriş Tarihi : 08-07-2021 11:09   Güncelleme : 08-07-2021 12:07

Ankaragücü'nde Faruk Koca'dan flaş açıklamalar

Ankaragücü'nde Faruk Koca'dan flaş açıklamalar

Ankaragücü Başkanı Faruk Koca, "Geçen sezon 70 milyon civarında yayın geliri elde ettik. 1. Ligde bu gelir yüzde 20 oranına düşecek. Yükümüz çok ağır. Biz, ayağı yere sağlam basan ifadeler kullanmak istiyoruz” dedi.

Faruk Koca, kendisinin Ankara’nın yerlisi olduğunu belirtip, “Ankaragücü maalesef hak ettiği gibi yönetilememiş. Bundan dolayı da başarı elde edilememiş. Ben şovu sevmem, yapım müsait değil. İş yapmayı seven bir insanım. Ben Ankaragücü’nü olması yere getireyim, şov yapmak taraftarın hakkıdır, camianın hakkıdır. İşimi yaparken manipülasyonlara gelmemeye çalışıyorum” diye konuştu.

Futbolun paraya dayalı şekilde yaşadığını vurgulayan Koca, “Futbol sistemi böyle devam ederse yaşama şansı yok. Mevcut durumu masaya yatırıp değerlendirmek lazım. Bu yapı ve ekonomik düzende futbol yaşamaz. Avrupa’da bir çok kulüp kurumsallaşmış. Gelirleri çok. Türkiye ise çok gerilerde. Cumhurbaşkanımız sporun içinden gelen bir kişi. Kulüplerin bunu değerlendirmesi lazım. Ancak Cumhurbaşkanımızın ilgisine rağmen kulüplerimiz bunu olumlu anlamda değerlendiremiyor” dedi.

YASA İLE DENETİM MEKANİZMASI İŞLETİLMELİ

Ankaragücü olarak 20 ayda 30 milyon Euro ceza ödediklerini hatırlatan Koca, şunları söyledi:

“Kulüpler istismara çok açık. Meclisin bir spor yasasını devreye alması lazım. Geçmişte yapılan yanlışları bugünkü yönetimler ödememeli. Yasa çıkarıp denetim mekanizması işletilmeli. Hakemler yüzünden, 111 yıllık köklü bir camia olarak büyük sıkıntılar çektik. Hakemleri suçlamayı doğu bulmuyorum. Hakem, akşam maçı izleyince kendi vicdanıyla baş başa kalsın. Kendi öz eleştirisini yapsın, vicdanı muhasebesini yapsın. Geçen sezon 70 milyon civarında bir yayın geliri elde ettik. 1. Ligde bu gelir 5’de 1 oranında düşecek. Bizim yükümüz çok ağır. Zaten geçmişten gelen sıkıntılardan dolayı yayın gelirleri temlikte alamıyoruz. Çok ciddi borçlarımız vardı. Şu an yaklaşık olarak 270 milyon TL civarında resmi borcumuz mevcut.”

BU KULÜBÜN VARLIĞI HER BAKIMDAN ÇOK ÖNEMLİ

“Ankara’nın iş insanları Ankaragücü’nün yanında olsunlar. Ankaragücü, Ankara’nın en büyük markasıdır. Ankaragücü’nün varlığı Ankara’nın ticari, sosyal ve siyasi hayatını etkiler. Pozitif etki yapar. Ankaragücü’nün dinamik camia yapısı, her yere yansır. Ankaragücü taraftarı çok heyecanlıdır. Benim de gövdemi bu işe koymam, başarı beklentisiyle yanıp tutuşan Ankaragücü taraftarını mutlu etmek içindir. 21 kişilik, kendi alanlarında başarılı ve güçlü bir yönetimimiz var. Bu başarılarını Ankaragücü’ne de yansıtacaklar. Biz, bugün için değil Ankaragücü’nün geleceği için yola çıktık. 1 sene bizim için çok önemli. Ayakları yere basan ifadeler kullanmak istiyoruz. İnşallah Ankaraücü’nü tekrar hak ettiği yere getirmek için kadro oluşturmaya çalışıyoruz.”

MERAK ETMESİNLER BİRAZ DAHA SABIR İSTİYORUM

“Cumhurbaşkanımız, Ankaragücü ile yakından ilgileniyor. Biz, geride kalan sezon maalesef küme düştük, üzüldük. Ancak Cumhurbaşkanımız da bizim kadar üzüldü. Cumhurbaşkanımız, Ankaragücü’nün sorunlarıyla yakından ilgileniyor. Başarılarımıza seviniyor, başarısızlığımızda üzülüyor. İnşallah onu da mutlu edecek bir yere geliriz. Camianın heyecanını yakından bilen bir geçmişi var. Ankaragücü’nü gerçekten önemsiyor. Taraftarımız, camiamız merak etmesin. Onlardan biraz daha sabır istiyorum. Şu an sportif başarı ve kurumsallaşma için büyük bir çaba içindeyiz. 1 sene içinde sportif açıdan onları mutlu edecek yere geleceğiz. Takımlarını desteklesinler, yanında olmayı sürdürsünler. Onlara saygılar sunuyorum ve stada bekliyorum.”

4 GENÇ FUTBOLCU SÖZLEŞME İMZALADI

Ankaragücü, altyapıdan yetişen 4 futbolcu ile sözleşme imzaladı. Arif Emre Eren, Hakan Öztürk, Kaan Çinkaya ve Halil Fatih Açıkgöz ile sözleşme imzalayan sarı lacivertli kulüp, konuyla ilgili yaptığı “Geleceğimiz Emin Ellerde” başlıklı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Türk futboluna sayısız genç yetenek kazandıran Tandoğan Tesislerimiz, 4 futbolcuyu daha A Takım’a kazandırdı. 2002 doğumlu Arif Emre Eren ve Hakan Öztürk, 2004 doğumlu Kaan Çinkaya ve Halil Fatih Açıkgöz ile 2+2 yıl sözleşme imzaladık. Altyapıya verdiğimiz önem ile geleceğin yıldızı olacak çocuklarımıza “Arma” yolunda başarılar diliyor, kendilerine hoş geldin diyoruz. Altyapıya olan güvenimiz ile daha nice genç yıldızlar, “Arma” yolcuğunda bizlere katılacaktır. Geleceğimiz emin ellerde.”