Gençlerbirliği
Giriş Tarihi : 27-06-2021 10:05   Güncelleme : 27-06-2021 10:12

Gençlerbirliği'ni zorlayan dosyalar

Gençlerbirliği'ni zorlayan dosyalar

Yeni sezonda TFF 1. Lig’de mücadele etmeye hazırlanan ve önceki gün Teknik Direktörlüğe Metin Diyadin, Sportif Direktörlüğe de Baki Mercimek’i getirip, yeni bir sayfa açan Gençlerbirliği’nde, geçmiş dönem yönetiminden kalan sorunlar, Başkan Niyazi Akdaş ve yönetimini zoruluyor.

Kırmızı-siyahlılar, bir taraftan yeni kadro kurmaya yönelik çalışmalara hız verirken, bir yandan da geçmişten gelen dosyalarla uğraşıyor. Sözleşmesi süren oyunculardan Polonyalı orta saha oyuncusu Dominik Furman, 3 aylık gecikmiş alacaklarının ödenmediğini gerekçe gösterip, kulübe ihtar çekerken, kontratını tek taraflı fesih hakkı kozunu kullanıyor. Sandro Lima’nın eski kulübü ise 1 milyon 650 milyon Avro talep ediyor.

35-40 MİLYON TL CİVARINDA ÖDEME GEREKİYOR

Gençlerbirliği’nin genel kurul sürecinde, mevcut kadroda bulunan yabancı oyunculara 35 milyon TL civarında bir ödeme yapılması gerektiği belirtilmiş, birçok futbolcunun da gecikmiş alacakları nedeniyle FIFA ve TFF nezdinde girişim başlattığı ifade edilmişti. Kırmızı-siyahlı yönetim, bu oyunculardan biri olan ve kontratı devam ettiği için sözleşmesinde yazan gelecek sezonla ilgili haklarını talep etmesini beklediği Furman’ı yüksek maliyetinden dolayı göndermeyi ve bunu da uzlaşı ile yapmayı planlıyor.

Beştepe’ye sezon başında Polonya temsilcisi Wisla Plock takımından transfer edilen 29 yaşındaki orta saha oyuncusu, kırmızı-siyahlı forma altında geçirdiği bir sezonda beklentilerin çok atında kaldı.

TRANSFER HAKSIZ FESİH İLE YAPILDI İDDİASI

Beştepe cephesini sıkıntıya sokan ikinci gelişme ise devre arasında transfer edilen ve 1.5 yıllık sözleşme imzalanan Brezilyalı forvet Sandro Lima’nın Çin Lig’indeki eski kulübü Tianjin Teda’dan gelen ihtar yazısı. Çin kulübü, oyuncunun transferinin haksız fesih yoluyla yapıldığını, hem oyuncu hem de yeni kulübü Gençlerbirliği’nin hatalı olduğunu ileri sürüp, FIFA kanalıyla çektiği ihtar ile 1 milyon 650 bin Avro talep ediyor.

Ara transfer döneminde Beştepe’ye gelen Sandro Lima, Tianjin Teda’nın kendisine 4 aylık alacağını ödemediğini gerekçe gösterip, sözleşmesini tek taraflı feshetmiş, bu süreçle ilgili tüm evrakları FIFA ile paylaştığını belirtmişti. FIFA’daki ilgili kurulların yaptığı inceleme sonunda oyuncunun haklı bulunduğu ve geçici lisans çıkarmasında bir sakınca olmadığı bilgisinin ardından, kırmızı-siyahlılar 1 Şubat 2021 tarihinde oyuncu ile kontrat yapmış, Sandro’nun, Uluslararası Transfer Sertifikasının gelmesinin ardından lisans tescil işlemi tamamlanmıştı.

BENZER DURUM JOSEF’DE YAŞANDI

Gençlerbirliği’nin karşı karşıya kaldığı durum sezon başında Beşiktaş’a transfer olan Brezilyalı orta saha oyuncusu Josef de Souza’da da yaşandı.

Suudi Arabistan Ligi takımlarından Al Ahli, Josef de Souza’nın haksız fesih gerçekleştirdiğini ileri sürüp konuyu FIFA’ya taşımış ve 16 milyon 366 bin Avro tazminat talebiyle dava açmıştı. Josef de Souza, alacakları ödenmediği gerekçesi ile sözleşmesini feshetmiş ve Beşiktaş ile anlaşmıştı.

FIFA Uyuşmazlık Kurulu’nda görülen dava sonucunda, Josef de Souza’nın haklı fesih gerçekleştirdiğini hükmeden FIFA, Beşiktaş’ın da transferde kusuru olmadığını açıklamış, Al Ahli kulübünün, Brezilyalı futbolcuya, yapılmayan ödemeler ve sözleşme şartlarının karşılığı olarak 4 milyon 700 bin Euro ödemesine karar vermişti.

Al Ahli Kulübü ise konuyu Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) taşıma kararı almıştı.