Gençlerbirliği
Giriş Tarihi : 10-06-2021 14:38   Güncelleme : 10-06-2021 14:40

Gençlerbirliği'nda tarihi kongre bitti yeni başkan Niyazi Akdaş

Gençlerbirliği'nda tarihi kongre bitti yeni başkan Niyazi Akdaş

Gençlerbirliği'nde tarihi kongre sona erdi ve 40 yılı aşkındır süren Cavcav saltanatı sona erdi.

Gençlerbirliği İlhan Cavcav Tesisleri'nde yapılan kongrede M. Niyazi Akdaş, geçerli oyların 184’ünü alarak başkan seçildi.

Başkan Murat Cavcav kongrede yaptığı konuşmada, " Aslında bugüne kadar en fazla bu iki kelimenin eksikliğini hissettik: SAYGI VE SEVGİ !

Bu iki kelime çok şeyi değiştirebilirdi ama olmadı. 

Umarım bugünden sonra SAYGI VE SEVGİ camiamızdan eksik olmaz…     

Gençlerbirliği, ailemin bir parçası, babamı paylaştığım bir kardeş benim için. 

Bu büyük camiada başkanlık görevi de nasip oldu. Onur ve gururla bu görevi yerine getirdim. 

Eleştirilecek pek çok nokta muhakkak var ancak şunu bilmenin gönül rahatlığıyla görevimden ayrılıyorum: 

Ne Gençlerbirliği’nin bir kuruşuna tamah ettim ne de Gençlerbirliği’nin menfaatini kendi menfaatimden geride tuttum. 

Eleştirmek, hakaret etmek, yaftalamak, çamur atmak kolay. 

Bu dört yıl boyunca hem içerde, hem dışarda sürekli hedef oldum. 

Bazen dost bildiklerimin, bazen de eskilerin ürettiği dedikodularla yaralar aldım.

Kanımın rengini merak eden de oldu, baba sevgimi sorgulayan da…

Dedikodu ikliminin dönüp dolaşıp hepimizi vurduğu ortam böyle yaratıldı.

Herkes SEVGİSİNDEN DE SAYGISINDAN DA vazgeçti.

İnsan kardeşini sevmekten vazgeçebilir mi?

Gençlerbirliği Spor Kulübü’ne başkan olmak da aday olmak da kolay değil. 

Aday arkadaşlar bunu yaşayarak gördü. 

Ben ve birlikte yürüdüğüm arkadaşlarım, hatalarımızı da doğrularımızı da üstlenerek görevden ayrılıyoruz. 

Bugünden sonra kardeşinin yani GENÇLERBİRLİĞİ’NİN mutluluğunu isteyen bir taraftarım. 
Gençlerbirliği’ni İYİLERLERDE, ARMAYI ZİRVEDE görmek benim mutluluğum olacak. 

Bugün sadece bu kulübün başkanlığından ayrılıyorum. Hiçbir zaman Gençlerbirliği’nin gönlümdeki yeri değişmeyecek. 

Başkana ve ekibine “BAŞARI” diliyorum. 

Daha sonra tek liste ile seçime giren Niyazi Akdaş'ın konuşma yaptı:

Akdaş, öncelikle 98 yıllık kulüp tarihinde görev almış başkanları anarken; eski başkanlarımızdan Hasan Şengel’e ayrı bir parantez açtı. “Kulübü uğruna verdiği çek için hapse giren ağabeyim Hasan Şengel’e teşekkürlerimi sunuyorum” diyen Akdaş’ın ardından tüm delegeler Şengel’i uzun süre alkışladı.

Gençlerbirliği kulüp tarihinde iki ayrı ismin önemine de değinen M. Niyazi Akdaş, iki dönem başkanlık yapan, futbolun Anadolu’ya yayılmasında öncü olan Orhan Şeref Apak ile kulübün bu tesislere kavuşturan, 30-35 yıllık dostum, ağabeyim dediği Onursal Başkan İlhan Cavcav’a ayrıca teşekkür etti.

İlhan Cavcav’ın başkanlığı döneminde borçsuz, hiçbir kuruma ya da kuruluşa borcu olmayan bir kulüp kimliğinde olduklarına değinen Akdaş, İlhan Cavcav’a hitaben; “Ağabeyim rahat uyu, inşallah o günleri hep birlikte getireceğiz.”dedi.
Mehmet Niyazi Akdaş, genel kurulda yaptığı konuşmada, “Sayın Murat Cavcav’ın şerefinden, namusundan, dürüstlüğünden bir nebze şüphem yok. Ama kulübün yanlış yönetildiği kanaatindeyim. Yanlış inanların yanlış fikirler verdiğini ve icraatlar yaptırdığını düşünüyorum. Yoksa Murat Bey son derece ahlaklı bir insandır.” ifadelerini kullandı.

Başkanlık görevine kulübün değer verdiği birçok delegenin desteğiyle karar verdiğini söyleyen  M.Niyazi Akdaş, “Yalnız olmadığımı sizlerden gelen mesajlarla, destek telefonlarıyla gördüm. Bu nedenle başkan olmaya karar verdim.”dedi.

Akdaş sözlerini şöyle sürdürdü; “Sizlere kulübümüzün mali tablosunu en ince ayrıntısına kadar açıklayıp içinizi karartmak istemiyorum. Sayın Arda Çakmak ve Şahin Kartal’ın verdikleri rakamlara dayanarak söylüyorum. Mevcut durumda kulübümüz çok zor durumda. Her ne kadar Sayın Cavcav 90 Milyon TL gibi bir rakam söylese de rakamlar 130 Milyon TL olarak görünüyor. Kur farkından dolayı da her geçen gün artıyor. Nedendir, nasıl olmuştur, bunlara burada girmek istemiyorum. Bu borcun altından kalkmak için birlik ve beraberlik zamanıdır. Taşın altına elimizi sokup kulübümüzü bu açmazdan kurtarmamız gerekiyor.”

Daha sonra Niyazi Akdaş gelecek dönemle ilgili planlarını şu şekilde aktardı:

“Öncelikle kısa, orta ve uzun vadeli planlar yapacağız. Kurumsallaşmanın gereklerini yerine getireceğiz. Şirketleşme konusu gündeme getirilmeli, belirlenecek komisyon bunun yararlarını ve zararlarını incelemeli. Şeffaflık bizim için çok önemli, en büyük şiarlarımızdan biri de bu olacak.
Üyelerimiz ya da Ankaralı hemşerilerimizin Kırmızı Kara sevgilerini pekiştirmek için kampanyalar yapacağız. Kulübün web sitesinde kimden ne aldık, nereye harcadık tek tek anlatacağız. Taraftarımız ve basın mensuplarımızla her zaman temas içinde olacağız.

Seçim için üye yapılmış üyeleri ayıklayacağız.

Koltuğa yapışmayacağım, kulübümün menfaatlerini sağlayamadığım anda görevimi bırakacağım. Harcamalarda azami tasarrufa gideceğiz.

Belediyelerle , Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’yle Federasyon ve devletin diğer kurumlarıyla iyi ilişkiler kuracağız. Büyükşehir ve ilçe belediyelerinden azami katkı sağlamaya çalışacağım.”

M. Niyazi Akdaş konuşmalasını şahsına ve yönetimindeki isimlere gösterdikleri destek için tüm camiaya teşekkür ederek noktaladı.

Divan Başkanlığını Hasan Gerçeker’in yaptığı kongrede M. Niyazi Akdaş’ın başkanlığındaki yeni yönetim kurulumuzda şu isimler yer aldı:

Arif Ölmez, Dide Özdikmen, Eraslan Er, Esra Özel, İlke İğrek, İsmet Beltan, Kadir Kudret Hatipoğlu, Kubilay Güvenç, Mehmet Soylu, Muammer Akyüz, Paşa Murat Barut, Murat Karahan, Özgür Erdem İncesu, Sinan Aydın, Şahap Yaralı, Talip Çankırı, Taner Yıldırım, Ünal Ünaldı.

Bu arada Gençlerbirliği'nin yeni yönetimi kongreden 40 milyon lira borçlanma yetkisi aldı.