Ankaragücü
Giriş Tarihi : 09-06-2021 16:20   Güncelleme : 09-06-2021 16:32

Metin Akyüz 'Paralı ve futboldan anlayan yöneticilerle yola çıkıyoruz'

Metin Akyüz 'Paralı ve futboldan anlayan yöneticilerle yola çıkıyoruz'

Ankaragücü’nde başkan adaylığını açıklayan eski başkanlardan Metin Akyüz, listesinde bulunan isimlerin para verecek ve futboldan anlayan insanlar olduğunu söyledi.

TSYD Ankara Şubesi Lokalinde düzenlediği basın toplantısı ile adaylığını açıklayan Metin Akyüz'e  taraftarlar büyük ilgi gösterdi.

Metin Akyüz’ün açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bu kulübün daha önce 28 Temmuz 2012 tarihinde yapılan kongresinde, 33 kişilik bir kongre ile o dönemki borçlarla daha sonrasında çıkan 495 milyon TL gibi bir borç üstümüze kalarak, Ankaragücü 2012 yılında teslim alındı. Alındığında Ankaragücü’ne tabiri caizse bitik batık durumdaydı. Arkadaşlar diyorlar ya 2019 kongresinde kulübü aldığımızda bitikti, batıktı diye, halbuki bizim görevi aldığımız 2012’de daha bitik batıktı. Ankaragücü’nün miladı 2012’dir. 2019, Ankaragücü’nün şanıyla şerefiyle tekrar geldiği Süper Lig tarihidir. Düşünün ki 2012’de takım düşmüş, düştüğü yerden kaldırmakta bize nasip olmuştu. Biz o dönemde işe girerken tek hedefimiz vardı, tekrar tekrar Ankaragücü’nü layık olduğu yere getirmekti. Biz bunu tek başımıza başarmadık. Biz, sadece ve sadece Ankaragücü taraftarlarıyla, elini taşın altına koyan insanlarla yürüdük bu yolu.

Bugünkü basın toplantısında Faruk ağabey (Koca) bir şey söyledi. Bakıyorum, her şey çok güzel ama unuttular 2019’da bu kulübü biz teslim ettik. Bile isteye teslim etmedik bunu da herkes bilsin. O dönemde acil ihtiyaç olan ve bize gelecek 15 milyon TL para vardı. Bu 15 milyon TL, alacaklarımız olduğu halde ne hikmetse bize gelmedi.  O dönem çıktık bağırdık, ‘Ankaragücü’nün 11 milyon euro’su çalındı’ dedik. Yine aynı lafımın arkasındayım. Bu arada mevcut yönetimden birçok isme de başta mevut başkan Fatih Mert olmak üzere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Çünkü 20 aydır bu kulübü bir şekilde taşıdılar. Lakin sizin yaptıklarınızı geçmişe söylüyorsunuz ama aynı şeyleri sizler yapıyorsunuz. Değişen hiçbir şey yok ki. Ankaragücü’ne o zaman 15 milyon TL lazımdı, şimdi siz diyorsunuz gelirsen 1 ay içinde 90 milyon TL para bulacaksın! Bu ne demek biliyor musunuz? Açık alenen bir tehdittir. Biz diyor; ‘160 Bin Euro’ya karşılık 2 milyon 300 bin euro ceza ödedik.’ Anadolu Ajansının basın açıklaması var. Oraya bakıyorum bu kulüp 23 milyon euro ceza ödemiş. Ben bugün borçları çıkarttım, 260 milyon küsür lira değil, biz 295 milyon Lira borçla kulübü teslim etmişiz. Ve bu borcun içinde faizler de dahildi. Ankaragücü’nün 2019’da teslim edildiğinde bütün borçları buydu. Bu borçların içinde FİFA dosyalarından tutun personel alacaklarına kadar hepsi vardı. Biz bunları söylediğimizde kendileri de biliyordu sonradan ‘Ya biz bu kadar tahmin etmiyorduk’ dediğin zaman, futboldan anlamıyorum diyordunuz o zaman ekonomiden de anlamıyorsunuz derler insana. Bizim konuştuğumuz her şey belgelidir. Belgesiz hiçbir şey söylemiyorum. 

Mevcut Ankaragücü yönetimi ne ekonomi ne de sportif anlamda kesinlikle başarılı değil. Kulübün borcu şu an en az 300-400 milyon lira. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Devlet büyüğümüz Recep Tayyip Erdoğan bize destek vermek zorunda. Ankaragücü her zaman büyük bir kulüptü, zamanında bizde destek istedik vermediler. Ankaragücü siyaset yeri değildir, Ankaragücü siyaset üstüdür.

Ben adaylığa Fatih Mert ve Faruk Koca aday olmayacağız dediğinde karar verdim, çünkü bu takımı sahipsiz bırakmam. Faruk Koca’nın yerinde olsam Metin Akyüz lehine adaylıktan çekilirim ve görevi bırakırım. O zaman görür nasıl başardığımızı. Yönetimimizi futboldan anlayan ve para verebilecek isimlerden oluşturduk. Listemi diğer arkadaşlar açıklamadığı için ben de açıklamıyorum. Mehmet Yiğiner'i bu camiaya ben getirdim, Faruk Koca ve Fatih Mert’in göreve gelmesinde de çok büyük payım var."

Son olarak hedeflerinin takımı Süper Lig'e tekrar çıkartmak olduğunu açıklayan Akyüz, katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını noktaladı.