Ç.Rizespor
Giriş Tarihi : 07-06-2021 09:48   Güncelleme : 07-06-2021 09:51

Hasan Kartal Futbol Federasyonu'nu topa tuttu

Hasan Kartal Futbol Federasyonu'nu topa tuttu

Rizespor ve Etimesgut Belediyespor’daki başkanlık görevlerinden ayrılan Hasan Kartal, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile genel olarak ters düştüğünü dile getirdi.

Kartal, “Bundan sonra yokum. Daha önceki açıklamalarımda da söyledim. Ya bırakacağım ya da devam edersem federasyonla uğraşacağım. Arkadaşlarımla görüştüm, kulüp başkanlıklarından istifa etme kararı aldım. Rizespor ve Etimesgut Belediyespor’daki görevlerimden başkan ve yönetici olarak ayrılıyorum. Bana göre federasyon başarısız. Onların istifa etmesi gerekirdi. İlk genel kurulda da TFF’nin ibra edilmemesi için uğraşacaktım, birçok kulüp başkanıyla da görüştüm. Zannediyorum ibra da etmeyecektik. Böyle olunca bir kaos yaşanırdı. Kaosa meydan vermemek için, doğrusunun futboldan çekilmemin olacağı düşüncesiyle bu kararı aldım. Ailece bırakıyoruz. Oğlum da Gençlerbirliği’ndeydi o da bırakmak kaydıyla tamamen futboldan çekiliyoruz. İnşallah zamanı gelince yönetici olarak tekrar döneriz” dedi.

ALTYAPI KONUSUNA STANDART GETİRİLMELİ

Yine kulüplerle beraber olacağını belirten Kartal, şunları söyledi:

“Rizespor ile hiçbir problemin olmadı, çok sevdiğim bir kulübümüzdür. Etimesgut Belediyespor benim çocuğum gibi büyüttüğüm 2.Lig’e kadar getirdiğim bir kulüp. Bu federasyon gidene kadar inşallah bir daha bir görev almayacağım. Bu federasyonun altında görev yapmamaya karar verdim. Kulüp borçlarından, başkanların ve yönetimlerin kendi dönemlerinden sorumlu olması ile ilgili kanunun çıkması gerektiğini sıkça dile getirdim. Maalesef bu kanun çıkmadı. Çok sayıda yabancı futbolcu oynatmayalım diyoruz. Alt yapı ile ilgili herhangi bir karar alınmadı. 3. Lig’deki bir takımın alt yapıda oynatacağı çocukların lisanslı olmasını belirlemesi lazım, tesisleri belirlemesi lazım, bir standart olması lazım. 3. Lig’den 2. Lig’e çıkarken bir standart olması lazım. 1. Lig’e, Süper Lig’e yükseldiği zaman bir standart olması lazım. Federasyon, alması gereken ciddi kararları almıyor. Yabancı futbolcu kararını destekliyorum ama yapması gereken çok şey var.”

BENİ GİBİ İNSANI FUTBOLDAN SOĞUTTULAR

“Etimesgut Belediyespor’u, 1 lira borcu olmadan, Rizespor’u da 30 milyon TL  borçla bırakıyorum. Rize’yi, 160 milyon TL borçla almıştım. Benim gibileri futboldan soğuttular. Federasyon önemli konular yerine cezanın dışında bir şeyle uğraşmıyor. Etimesgut’ta, Pendikspor maçından sonra, rakip gitmiş, gözlemci, hakem, temsilci gitmiş, ben de sahadaki çocuklarımızla galibiyet sevinci yaşamak istedim. Kovid-19 testi de olmuşum. Benim bu çocuklarla orada bir araya gelmem cezayı gerektirir mi? 30 gün ceza verdiler bana, şaka gibi. Başkan Nihat Özdemir’i aradım, benim ceza almamam lazım, dedim. Bana ceza çıktı. Aynısını aynı yerde tekrar yaptım, hem de basının karşısında bu sefer ceza vermediler. Konuşmama ceza verdiler. Ben eleştirmeyecek miyim, eleştireceğim. Bir 30 gün daha ceza 60 gün oldu.”

O ZAMAN KULÜPLER BAŞKAN BİLE BULAMAYACAK

“Kulüplerin genel olarak maddi durumu kötü. Bakın borçları ile ilgili yapılanma yapan kulüpler patlayacak. O kulüplerin hepsi ödeme tarihleri geldiğinde patlama noktasına gelecek. O zaman başkan da bulamayacaksınız. Federasyon tedbirini almazsa kulüpler borç batağı içinde yüzer. Kulüpler Yasası’nı, Bakanlığa bırakmaya gerek yok, biz hazırlayalım onlara sunalım. Bakanlık da düzgün bir hale getirir, yasallaşır.”

HAKEMLER PUANLAMA SİSTEMİNE GÖRE ATANMALI

“Hakemlerin maçlara atanış şeklini de eleştiriyorum. Hakemlerin, puanlama sistemine göre görev yapması gerektiğini savunuyorum. Kulüp başkanı arkadaşlarımızdan da rahatsız olanlar var. Bir patlama noktası var. Herkes bekliyor. Bu patlama olursa Türk futbolu için sıkıntı olur. Umarım bir an önce düzelirler. Bir anayasası olsun federasyonun ve kim gelirse gelsin o çerçevede federasyonu ve kulüpleri idare etsin. Kulüpler olmazsa, federasyonun varlığı bir şey ifade eder mi ?”

Haber/Özgür Şahiner/Hürriyet Ankara