Gençlerbirliği
Giriş Tarihi : 03-06-2021 09:26   Güncelleme : 03-06-2021 09:29

Gençlerbirliği nereden nereye?

Gençlerbirliği nereden nereye?

Süper Lig’de 2020-2021 sezonu sonunda küme düşen Gençlerbirliği, son 3 sezonda bu acıyı ikinci kez yaşarken, kulübün ekonomik tablosu da bu dönemde dibe vurdu.

Kırmızı-siyahlılar, geçmişte kulüp kasasındaki nakit parası, teknik kadro, oyuncu grubu, kurum ve kuruluşlara borcunun bulunmaması gibi olumlu özellikleriyle Türk futbolunda öne çıkıp, örnek gösterilirken, son dönemde büyük bir krizin içine düştü. 2020 yılının başında tüm dünyayı etkileyen korona virüs salgını, futbolun ekonomisine çok ağır bir darbe vurdu. Dünya ve Avrupa piyasasındaki kayıplar, Türk futbolunu ve kulüplerini de derinden etkiledi. Bu sancılı gelişme öncesinde, ekonomik yapısında çatırdamalar yaşayan Gençlerbirliği, salgının da devreye girmesiyle iyice sarsıldı.

GERİDEN GELEN MAAŞ ÖDEMELERİ MEVCUT

Gençlerbirliği ile borç kelimeleri, özellikle rahmetli duayen Başkan İlhan Cavcav döneminde bir arada kullanılmazken, gelinen noktada, mevcut kadrodaki futbolcuların içerde 3-4 maaş alacaklarının bulunduğu belirtiliyor. Oyunculara ödenmesi gereken toplam rakamın 35 milyon TL civarında olduğu, banka, kurum ve kuruluşlarla birlikte bu rakamın 90 milyon TL’ye çıktığı ileri sürülüyor.

Kırmızı-siyahlı ekibin olağanüstü genel kurul toplantısının ilki bugün Beştepe İlhan Cavcav Tesisleri’nde yapılacak. Çoğunluğun sağlanması beklenmediğinden, ikinci toplantı 10 Haziran’da gerçekleşecek. Yeni yönetimi bekleyen ilk sorun, 11 Haziran’a kadar, Giovanni Sio’nun eski kulübü Montpellier’e ödenmesi gereken 190 bin Avro. Beştepe’de 2 sezon forma giyen ve sözleşmesi 31 Mayıs’ta sona eren Sio için geçen sürede bu rakamın yatırılmaması ve kulübün ödeme yapılmaması durumunda transfer yasağı ile karşılaşacak olması, camiayı endişelendiriyor. Sio gibi, sezonu kiralık olarak Beştepe’de geçiren Paraguaylı orta saha oyuncusu Piris da Motta ile birlikte bazı yabancı futbolcuların da alacaklarını tahsil etmek için kulübe ihtar çektiği biliniyor.

Kaynak: Hürriyet/Ankara