Gençlerbirliği
Giriş Tarihi : 10-01-2015 09:39   Güncelleme : 10-01-2015 09:39

İrfan Can Kahveci üzerine koymalı

Gençlerbirliği Teknik Direktörü "İrfan Can Kahveci'nin onun düzeyine gelmesi için çok çalışması lazım" dedi.

İrfan Can Kahveci üzerine koymalı

Bursaspor’u çalıştırdığı dönemde Ozan Tufan’a forma veren ve milli takıma kadar yükselmesini sağlayan Gençlerbirliği Teknik Direktörü İrfan Buz, "İrfan Can Kahveci'nin onun düzeyine gelmesi için çok çalışması lazım" dedi.

Bursaspor’da geçen sezon kendini gösteren, bu sezon Gençlerbirliği’ni zor günlerde teslim alan Teknik direktör İrfan Buz, geçmişi ve bugünü anlattı.
- Bursaspor döneminizde Ozan Tufan’a çok güvenmiştiniz ve şu anda transferin en popüler isimlerinden biri.


Bursaspor’da Christoph Daum’un yardımcılığını yaparken kesinlikle A takıma almamız gerektiğini söylemiştim. O dönem Ozan, A2 takımında oynuyordu. Daum da Ozan’ı A takıma aldı ancak pek şans bulamadı. Ardından ben görevi devraldıktan sonra ‘8 maçta da seni oynatacağım’ demiştim. Ozan’ı o 8 maçta da oynattım.

- Ozan için yurt dışı mı daha cazip olur, yoksa yurt içi mi daha uygun olur?


Bana kalırsa Ozan Tufan, rahatlıkla Avrupa Ligleri’nde forma giyebilir. Almanya’da, İngiltere’de, İtalya’da hiç fark etmez. Ozan’da bu yetenek var. Kesinlikle Salih Uçan’ın Roma’daki durumunu yaşamaz.

- Gençlerbirliği adına Süper Lig’de ilk yarı nasıl geçti?


Sezon başında göreve geldiğimizde birçok şey yazıldı medyada. Bu ekibin küme düşecek takımlardan biri olduğu, ligde kalmasının zor olduğu söylendi. Bu sezon gençlere çok yer verdik. Hacettepe’den 5 oyuncuyu çağırdık. İrfan Can ilk yarıda epey bir ilerleme gösterdi. İkinci devrede daha da iyi olmaya çalışacağız.

- İrfan Can yeni bir Ozan Tufan olur mu?


İrfan’ın daha kat etmesi gereken yol var. İrfan da tıpkı Ozan gibi çok yetenekli. Mevkii olarak daha önde ama henüz hazır değil. Biraz daha üzerine koyması gerekir.

- Avrupa’daki tüm liglerde baktığınızda Başkent takımları bir şampiyon çıkardı. Türkiye’de neden bu olamıyor? Gençlerbirliği’nde bu potansiyel var mı?


Gençlerbirliği kendine has bir kulüp. Özel bir taraftar topluluğu var. Güzel tesisleri var. 37 yıldır başkanımız olan İlhan Cavcav kulübe sürekli destek oluyor. Tabii ki şampiyonluğu isteriz. Tabii ki böyle bir düşünce var ama İstanbul takımlarının ardından sıyrılıp çıkmak kolay değil.

- Siz şampiyonluk yaşamış bir Anadolu takımında çalıştınız. Bursaspor’da durum nasıldı?


Bursaspor kesinlikle şampiyonluk potansiyeli taşıyan bir kulüp. Ben Almanya’da doğup büyüdüm. Orada yaşarken herkes Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ı tutardı ancak ben o zamandan beri Bursaspor taraftarıydım. Bursaspor’da çalışma imkanı da buldum.

- Sezon sonunda Avrupa Kupaları biletini kapabilecek misiniz?


Bunu söylemek için şu anda erken. Ama biz genç bir takımız. İkinci yarıya konsantre olup, başarılı çizgimizi devam ettirmek istiyoruz. Bunu söylemek için gerçekten erken. İlk etapta hedefimiz farklı. İleriki dönemlerde kademe kademe ilerleyen Avrupa Kupaları’na gitmeyi tabii ki isteriz. Neden olmasın?

- Galatasaray ile İstanbul’da oynanan kupa maçındaki sevinciniz unutulmazdı.


Ben onu kimseye bir saygısızlık olarak yapmadım. Sahaya çıktığımızda, stadın bir köşesinde Bursasporluları gördüğümüzde, onlar için oynamamız gerektiğini konuşmuştuk. Bir de 2-0’dan geri gelince sevincimiz öyle oldu. Kesinlikle saygısızlık yapmak istemedim.

 

.....