Güncel
Giriş Tarihi : 25-03-2021 10:20   Güncelleme : 25-03-2021 10:22

Tevfik Kış’ın adı Oran’da yaşayacak

Tevfik Kış’ın adı Oran’da yaşayacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Olimpiyat, Dünya ve Avrupa Şampiyonu Güreşçi Tevfik Kış’ın ismini, Oran’daki 630 No’lu caddeye verdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın desteği ve Belediye Meclisi’nin oy birliği kararı ile verilen isimle, Tevfik Kış Oran’da yaşatılacak.

Düzenlenen açılış törenine, Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Güray Soysal, Cemiyetimiz üyesi Ahmet Ertüm, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı temsilen Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, Türk Güreş Vakfı Başkanı Ahmet Ayık, Kış’ın eşi Bahriye, kızı Binnur, oğlu Timur, gelini Melike Kış ve torunları Tevfik Ata, Cemal Tibet, Meryem Talya ile Kış’ın sevenleri katıldı. 

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Ahmet Ayık, “Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle buraya Tevfik Kış adını vermekte emeği geçen herkese teşekkür ediyor, kendisini de rahmetle anıyorum. Güreşte büyük emeği olan değerli bir insandı, ailesinin başı sağ olsun. Katkı sağlayan ve buraya gelen herkes sağ olun, var olun” dedi. 

Bekir Ödemiş ise Tevfik Kış adının caddeye verilmesinin belediye meclis kararı olduğunu ve geçtiğimiz aylarda da eski Spor Bakanı Yücel Seçkiner ve spor yazarı Erol Yaşar’ın isimlerini caddelerde yaşattıklarını belirterek, “Bugün de hem Tevfik Kış’ı ölümsüzleştirecek hem de onu gelecek kuşaklara aktaracak bir projeyi hayata geçiriyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak, ata sporumuz güreş için bir adım daha attık ve Türkiyemizin bayrağını dünyada onurla dalgılandıran, güreşin babası Yaşar Doğu’nun oturmuş olduğu evi müze yapmayı kararlşatırdık. Başkanımızın talimatıyla Yaşar Doğu Müzesi’ni en kısa sürede hayata geçireceğiz. Ben Tevfik Kış’a rahmet, ailesine ve sevdiklerine sağlıklı ömürler diliyorum” dedi. 

Tevfik Kış’ın oğlu Timur da, emeği geçen herkese teşekkür etti.