Ankaragücü
Giriş Tarihi : 25-03-2021 08:25   Güncelleme : 25-03-2021 08:34

Ankaragücü ve Gençlerbirliği'nde son gelenler öne geçti

Ankaragücü ve Gençlerbirliği'nde son gelenler öne geçti

Milli maçlar nedeni ile Süper Lige ara verilirken, düşme hattında bulunan başkentin iki takımı Ankaragücü ve Gençlerbirliği, 32. haftada oynayacakları zorlu maçlara, ulusal takımlarına giden oyuncularından yoksun şeklinde hazırlanıyor.

31 haftası geride kalan Süper Ligde, Ankaragücü topladığı 29 puanla 18, Gençlerbirliği ise 27 puanla 20. basamakta. İki tamımın ateş hattının içinde olmasının yanı sıra bu sezon bir başta ortak özelliği, teknik ekip değişikliğini sıkça yapmış olmaları. Gençlerbirliği 3, Ankaragücü 2 kez teknik adam değiştirirken, şu ana kadarki tabloda en iyi puan ortalamasını, takımlarına en son gelen isimler yakaladı. Hikmet Karaman, Ankaragücü’nde, Özcan Bizati ise Gençlerbirliği’nde, daha önce bu görevi yapan meslektaşlarına göre öne çıkmış durumda.

ÇAPA HAMLESİ BEKLENTİLERİ KARŞILAMADI

Ankaragücü sezona Fuat Çapa ile başlarken, Çapa’nın biten sezonda Kasımpaşa’da yakaladığı çizgi başlangıç için büyük umuttu ancak beklenildiği gibi olmadı. Transfer yasağının geç açılmasının da etkisiyle sarı-lacivertliler, sezonun başında çok bocaladı. Ankaragücü, Fuat Çapa, yönetiminde çıktığı 8 maçta; 1 galibiyet, 2 beraberlik ve 5 yenilgi alıp, 5 puan topladı. Çapa’nın görevde kaldığı sürede Ankaragücü, 0.6 puan ortalaması ile oynadı. 9. haftada Göztepe karşısında alınan 3-1’lik yenilgi ile Çapa’nın görevine son verildi. 10. haftadaki Trabzonspor maçı ile göreve başlayan Mustafa Dalcı, takımıyla 14 maça çıktı. Bu maçlarda Ankaragücü, 4 galibiyet, 1 beraberlik ve 9 yenilgi alıp, 13 puan topladı. Ankaragücü, Dalcı döneminde 0.9 puan ortalaması ile oynadı. Dalcı ile 24. haftada Eryaman Stadı’ndaki 4-1’lik Sivasspor maçı sonrası yollar ayrıldı.

Ankaragücü yönetimi, daha önce Beştepe’ye benzer sıkıntılı dönemlerde gelip, takımı ligde tutmayı başaran Hikmet Karaman’ı takımın başına getirdi. Sarı-lacivertliler, Karaman yönetiminde 7 maça çıkarken, bu maçlarda 3 galibiyet, 2 beraberlik ve 2 yenilgi aldı. Ankaragücü, bu süreçte 1.57 puan ortalaması ile oynadı. Özellikle, 3 maç üst üste kazanılan dönem, sarı-lacivertliler için gelecek adına umutları tazeledi.

EN AZ PUANI ALTIPARMAK TOPLADI

Sezona, eski futbolcusu Mert Nobre yönetiminde başlayan Gençlerbirliği ise hem kadro yapılanmasındaki yanlışlık hem sakat ve cezalı oyuncuların çokluğu hem de covid vakalarına sık rastlanması nedeniyle, özellikle ligin ilk yarısında büyük sıkıntı çekti.

Nobre, kırmızı-siyahlı ekipte 7 maça çıkarken, takım; 1 galibiyet, 2 beraberlik ve 4 yenilgi ile 5 puan topladı. 8. haftada deplasmandaki Başakşehir yenilgisi sonrası yolların ayrıldığı Nobre yönetiminde Gençlerbirliği 0.7 puan ortalaması ile oynadı.

Gençlerbirliği’nde daha sonra görevi alan Mustafa Kaplan, takımının başında 14 maça çıktı. Gençlerbirliği bu maçlarda; 4 galibiyet, 2 beraberlik ve 8 yenilgi yaşadı. İç sahada alınan Antalyaspor yenilgisin sonrasında yolların ayrıldığı Kaplan döneminde Gençlerbirliği, bir puan ortalaması ile sahadaydı.

Gençlerbirliği’nde şu ana kadar en az maça çıkan üçüncü teknik direktör Mehmet Altıparmak dönemi ise en az puanın toplandığı dönem oldu. Kırmızı-siyahlılar, Altıparmak döneminde 6 maç oynadı. Bunların ikisi beraberlikle sonuçlanırken, 4 yenilgi alındı ve Altıparmak’lı süreçte puan ortalaması 0.33 oldu.

Beştepe yönetiminin takımın başına getirdiği 4. isim ise Özcan Bizati’ydi. Kırmızı-siyahlılar, Bizati ile çıktığı maçlarda, Fenerbahçe’yi deplasmanda, Kasımpaşa’yı da kendi sahasında 2-1 yenip, 2 maçta 6 puan topladı. Takım, Bizati döneminde, 3 puan ortalaması ile şu ana kadar ki en iyi performansı sergiledi.