Güncel
Giriş Tarihi : 09-02-2021 08:35   Güncelleme : 09-02-2021 08:43

Mamak Belediyesi pentatlonu silaha indirgedi!

Mamak Belediyesi pentatlonu silaha indirgedi!

Pentatlon, antik Yunanistan’da çok eski yıllarda ortaya çıkmış, adından da anlaşıldığı gibi beş ayrı branşta yapılan bir spor türü. Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu web sayfasında “Modern Pentatlon beş disiplinden oluşup, dört etkinlikte organize edilmiştir. Bunlar; Eskrim, Yüzme, Binicilik, Laser- Run (Atış ve Koşu)’dur.” denilmiş ve “Modern Pentatlon eğitici, fiziksel, zihinsel ve entelektüel yönleriyle bütünleyici bir spordur. Yüzme ve atletizm pentatlonun fiziksel yanının temel disiplinlerini oluşturur. Zihinsel yanını oluşturan Tabanca Atışı stres kontrolü ve kusursuz bir teknik gerektirir. Bu branş iyi bir organize çalışma programı gerektirir. Tüm yarışmalar belirli bir sırayla gerçekleştirilir.  Uluslararası sıralamada 36 yarışmacı finalde yarışacak hale getirilir.” açıklamasına yer verilmiş.

Mamak Belediyesi 2-4 Şubat 2021 tarihleri arasında Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu işbirliğiyle ‘Koş ve Atış Yap!’ sloganı ile 10-18 yaş grubu çocukların katıldığı “Laser Run” tanıtım etkinliğini gerçekleştirdi. Mamak Belediyesi’nin web sayfasında etkinliğe 500’e yakın Mamaklı çocuk ve gencin katıldığı belirtildi. Paylaşılan çok sayıda fotoğrafta küçük yaştaki çocuklar ellerinde lazer silahlarla görülüyor. Mamak Belediyesi’nin web sayfasından, bir yarışmanın “pentatlon” sayılabilmesi için gereken eskrim, yüzme ve binicilik dallarının olmadığı, yalnızca “Laser Run” (Atış ve koşu) etabının gerçekleştirildiği görülüyor.

Pentatlonun Laser Run dışında hiçbir branşının olmaması, küçük çocukların ellerinde atıcılıkta kullanılan lazer tabancalarla yüzleri de açıkça görünecek şekilde fotoğraflarının paylaşılması psikologların da dikkatini çekti.

Türkiye’de klinik psikoloji alanında çok önemli isimlerden biri, Mamak Belediyesi’nin web sitesinde yer alan haberi ve fotoğrafları gördükten sonra, dünya çapında pentatlon müsabakalarını araştırdı. Dünya Pentatlon Federasyonu’nun (Union Internationale de Pentathlon Moderne – UIPM) web sitesini ve yayınlanmış birçok haberi de inceledikten sonra konuyla ilgili düşüncelerini paylaştı. “Pentatlon müsabakalarında dünyanın hiçbir yerinde küçük yaşta çocuklar ellerinde silahla görülmüyor. Madem pentatlon, neden diğer etaplar yok, yalnızca Laser Run var? Küçük yaşta çocukların ellerinde silahlarla yüzleri görünecek şekilde fotoğraflarının yayınlanması çok sakıncalı. Millî Eğitim Bakanlığı yetkililerine konuyu ilettim, mutlaka en kısa sürede dönüş yapacaklardır dedi.