Gençlerbirliği
Giriş Tarihi : 09-01-2021 11:31   Güncelleme : 09-01-2021 11:35

Beştepe’den yeni Berat’lar çıkar

Beştepe’den yeni Berat’lar çıkar

Gençlerbirliği, altyapısından yetişen genç yeteneği Berat Ayberk Özdemir’i, 2.5 milyon Avro bonservis bedeli ile Trabzonspor’a gönderirken, bu transfere camiadan farklı tepkiler yükseldi.

Rakamın az olduğunu ileri sürenler, takım kritik süreçten geçerken, kadronun önemli bir isminden vazgeçilmesinin sorun olacağını savunanlar ve gelecek paranın daha önceki transferlerde olduğu gibi çar-çur edileceğini iddia edenler vardı. 

Beştepe yönetimi tercihini, kulüpte yaşanan ekonomik sıkıntıya çare olması için sıcak para girişine onay vererek kullandı. Savunmada oynayan Ahmet Çalık, 2016-2017 sezonunun devre arasında Galatasaray’a, 2.5 milyon Avro bonservis bedeli ile transfer olurken, orta sahada görev yapan Berat’ın, 4 sezon sonra aynı bedele Trabzonspor’a gitmesi, tartışma konusu oldu. Ancak, salgın döneminin futbol piyasasına olan olumsuz etkisi göz ardı edilmemeli.

KARADENİZ EKİBİ NABIZ YOKLADI

Daha öncekilerde olduğu gibi Berat transferinde de Beştepe’de yine ilginç gelişmeler yaşandı. İşte, Berat’ın Trabzonspor’a gidiş öyküsü...

“Gençlerbirliği yönetimi, sezon başında kulübün bütçesini masaya yatırıp, atılacak mali adımlarla ilgili planlamasını yaptı. Coronavirüs nedeniyle daralan futbol ekonomisi kulüpleri fazlasıyla zorlarken, açıklanan transfer harcama limitleri, Beştepe’nin işinin daha da zor olduğunu ortaya koydu. Yönetim, sezon içinde yükselen formuyla dikkati çeken Berat’ın transfer olup, kulübe maddi bir girdi sağlayacağına inanıyordu. Hatta, o dönem Berat için düşündükleri rakam, bugünkünden daha düşüktü. Fransız kulübü Nantes’in adı geçerken, en ciddi alıcı olarak Trabzonspor öne çıktı. Bordo-mavili ekip, ümit milli oyuncu için nabız yokladı. Fakat bir süre sonra temas kesilirken, ligin başlamasına kısa bir süre kala, konu gündemden düştü. Kaynak arayışında olan Beştepe cephesinde, özellikle Berat konusunda yaşanan belirsizlik, beklentiyi boşa çıkardı. Berat, yuvasında kalmaya devam etti.”

3 MİLYON AVRO DEĞER BİÇTİLER

“Maçlar başladıktan sonra Berat performansını yükseltirken, golcü kimliğini de göstermeye başladı. Tüm bunlar, ara transfer dönemi yaklaşırken oyuncunun piyasa değerini de yukarı taşıdı. Trabzonspor, sezon başında yaptığı teklifi yineledi. Beştepe cephesi, oyuncu için bonservis bedelini 3 milyon Avro olarak belirledi. Sıcak paraya olan ihtiyaç, kulüp için öncelikti. Kulüpte yapılan değerlendirmelerde, (Altyapımızdan yetişen Yıldırım Mert, Roma’ya gitti. Şimdi onun yerinde, yine altyapıdan gelen Arda başarıyla oynuyor. Berat’ın yeri de yine alt yapımızdan gelecek gençlerle mutlaka dolacaktır. Geçmişte de yetenekli oyuncularımız, kulübe önemli paralar kazandırıp başka takımlara gittiler) düşüncesinden hareketle, oyuncunun gidişi sürecine hız verildi. Kısa sürede iki kulübün yöneticileri arasında temas kurulurken, bordo-mavili ekibin Teknik Direktörü Abdullah Avcı, Berat ile görüşüp, oyuncu hakkındaki düşüncelerini aktardı. Temaslar sonunda, 2.5 milyon Avro bonservis bedeli ve Berat’ın olası bir sonraki satışından Gençlerbirliği’ne yüzde 20 pay verilmesi koşulu ile anlaşma sağlandı. Bonservis bedelinin 2 milyon Avro’sunun peşin olarak ödenecek olması, bu transferin gerçekleşmesinin kilit noktası oldu.

BENİM VERDİĞİM BİR SÖZÜM VAR

“Her şey imza aşamasına kalmış ancak henüz transfer sezonu resmen açılmamıştı. Berat için devreye, Galatasaray da girdi. İki kulüp yönetimleri arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Galatasaray’ın bu görüşmelerde, 3 milyon Avro bedel teklif ettiği, oyuncu takasını gündeme getirdiği öğrenildi. Ancak, sarı-kırmızılı ekibin ödeme planını uzun vadeye yayma düşüncesi, Beştepe’ye çok cazip gelmedi. Zaten başkan, Murat Cavcav’ın “Berat’ın transferi için Trabzonspor’a söz verdim” diye konuşması, bu transferin rotasını Karadeniz olarak belirledi.

Kaynak: Özgür Şahiner/Hürriyet Ankara