Yararlı Bilgiler
Giriş Tarihi : 16-12-2020 19:51   Güncelleme : 16-12-2020 19:56

Günlük Protein İhtiyacı Ne Kadardır? Protein İhtiyacını Protein Tozu ile Tamamlamak Sağlıklı Mı?

Günlük Protein İhtiyacı Ne Kadardır? Protein İhtiyacını Protein Tozu ile Tamamlamak Sağlıklı Mı?

Günlük protein alımı, tamamen kişilerin vücutlarının duydukları ihtiyaca ve fiziksel aktivite koşullarına göre değişmektedir. Günlük protein ihtiyacı, pek çok kaynak tarafından karşılanabilirken özellikle ağır sporlarla uğraşan profesyonel sporcuların kendilerine ait yöntemleri de olabilmektedir. Ancak düzenli olarak ağır spor yapmayan kişilerin dengeli beslenmesi, bu ihtiyacın karşılanmasına yeterli olacaktır.

Herkesin Protein İhtiyacı Eşit Midir?

İnsanlarda protein ihtiyacı, tamamen kişilerin vücut yapıları ve vücutlarını kullanma şekillerine göre değişiklik gösterecektir. Günlük protein ihtiyacı için genel bir miktardan bahsedilemiyor olsa da gruplar üzerinde kurulan ortaklıkla, ortak bir değer belirlemek de mümkündür. Bu değer her bir kilogram başına 0,8 gram protein alımının hesaplanması yoluyla tespit edilebilir. Buna göre:

  • 65 Kilo Bir Kadın İçin: Bu kiloda olan bir kadın için günlük protein ihtiyacı 52 gramdır. Bu ihtiyacın giderilmesi için bir gün içinde, 1 adet yumurta, 1 su bardağı süt, 4 yemek kaşığı yoğurt, 4 yemek kaşığı baklagil 2 köfte büyüklüğünde et tüketimi ve 2 ince dilim peynir yenilmesi yeterli gelecektir.
  • 85 Kilo Bir Erkek İçin: Bu kiloda olan erkeklerin günlük protein ihtiyaçları ise 68 gram olarak belirlenmektedir. Bu ihtiyacın karşılanması için gün içinde, 1 adet yumurta, 6 yemek kaşığı baklagil, 4 yemek kaşığı yoğurt, 3 köfte büyüklüğünde et, 1 su bardağı süt ve iki ince dilim peynir tüketimi yeterli olacaktır.

Ancak bu miktarlar, büyük protein açıkları yaratan sporlarla ilgilenmeyen kişiler içindir. Yapılan ağır sporlar, kas gruplarını etkin şekilde çalıştırdığı için, günlük olarak ihtiyaç duyulan protein miktarını da arttıracaklardır. Spor ile uğraşan ve kas kütlesini arttırmak isteyen kişilerin, buna uygun, protein yönünden zengin beslenme programları yapmaları yerinde olacaktır.

Gereğinden Fazla Protein Alımı

Fazla protein alımı, her besinin fazla alınması durumunda yaşanabileceği gibi, bazı sorunlara sebep olabilmektedir. Günlük protein ihtiyacı miktarını aşan aşırı protein alımı durumlarında, kişinin kan asidi artarak Kalsiyumun atım miktarını arttırabilmektedir. Bu da kişilerde gerekli Kalsiyumun kullanılamaması sonucunda kemik sistemi hastalıklarına sebep olabilmektedir. Bunun sonucunda ise kişilerde kemik erimesi gibi durumlar gözlemlenebilmektedir.

Fazla protein alımı aynı zamanda böbrekler üzerinde baskıya sebep olarak hiperfiltrasyon yani aşırı süzülme gibi istenmeyen sonuçlara sebep olabilmektedir. Böbrekler, neredeyse işlevlerini yitirene kadar tepki göstermezler ve kişi böbrek sağlığını kaybettiğini anladığında çok geç olabilir.

Protein Alımının Kaslar Üzerindeki Etkileri

Proteinin kas gelişimine etkisi, bilimsel olarak doğrulanmış bir gerçektir. Kas gelişimi için protein sentezi yapılması gerekmektedir. Protein sentezinin gerçekleşmesi için ise belli amino asitlerin alınması gerekir. Bu amino asitler yine proteinler ile birlikte alınabilmektedir. Özellikle insan vücudunda bulunmayan ve dışarıdan alınması gereken BCCA amino asitleri, kasların güçlenmesi ve onarılması üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bu sebeple, günlük olarak ihtiyaç duyulan protein miktarının sağlanması, kas gelişimini de olumlu etkileyecektir.

Protein Tozu Kullanımı

Protein tozunun kullanılması, günlük protein ihtiyacını karşılamanın kolay yollarından biridir. Ancak ağır spor yapmayan kişilerin o kadar fazla proteine ihtiyacı olmadığı için, bu kişilere protein tozu kullanımı önerilmez. Ancak yüksek dayanıklılık gerektiren ağır sporları yapan profesyonel sporcular açısından protein tozu kullanımı gerekli olabilmektedir. Bu kişiler, günlük protein ihtiyacı karşılamaya uygun ürünleri bulmak ve katkısız şekilde üretilen protein tozlarını kullanmak için Proteinocean markasının ürettiği şeker ilavesiz ürünlerden yararlanabilirler. Yüksek protein içeren bu ürünler aynı zamanda ağır setlerin ardından hızlı şekilde toparlanmayı da sağlamaktadırlar.