Başakşehirspor
Giriş Tarihi : 10-12-2020 09:13   Güncelleme : 10-12-2020 09:25

Başakşehir ve PSG futbolcuları ırkçılığı birlikte protesto etti

Başakşehir ve PSG futbolcuları ırkçılığı birlikte protesto etti

Şampiyonlar Ligi'nde önceki gece oynanan maçta Romen 4 hakem Constantin Sebastian Coltescu'nun Pierre Webo'ya karşı ırkçı sözleri damga vurmuş ve maç yarıda kalmıştı.

Maç yeni hakemlerle dün kaldığı yerden devam etti. 

Başakşehirli ve PSG'li futbolcular maç öncesi saha ortasında bir daire oluşturarak sağ ellerini havaya kaldırarak ırkçılığı protesto etti.

Bu hareket spor müsabakalarında yapılan ilk ırkçılık protestosunu gündeme getirdi.

1968'de Meksika'da yapılmıştı

1968 Meksika Olimpiyatları 200 metre madalya töreni protestosu tüm olimpiyat tarihindeki en dikkat çekici protestolardandır.

16 Ekim 1968 günü podyuma çıkan ABD’li atletler Tommie Smith ve John Carlos siyah eldiven giydiklerini elleriyle yumruk yaparak ABD ulusal marşı sırasında havaya kaldırmışlar ve belki de Olimpiyat tarihindeki en etkili protestoya imza atmışlardı. 

Eylem o dönemde güçlü olan Kara Panterler hareketiyle ilişkilendirilse de Smith yaptığı açıklamada yumruklarını insan hakları mücadelesi için kaldırdıklarını belirtti..

16 Ekim 1968 sabahı yapılan final yarışında ABD’li atlet Tommie Smith 200 metre mesafesini 19.83 saniyede koşarak hem dünya rekorunu kırmış hem de birinci olmuştu. Avustralya’dan Peter Norman 20.06 saniyelik derecesiyle ikinci, ABD’den John Carlos 20.10 saniyelik derecesiyle üçünü olmuştu.

Yarışın ardından yapılan madalya töreninde iki ABD’li atlet siyahların yoksulluğunu simgelemek için ayakkabısız ve siyah çoraplarıyla geldiler. Smith siyahlara sempati göstermek amacıyla siyah renk bir atkı takarken, Carlos ise ABD’li mavi yaka işçileriyle dayanışmasını göstermek için eşofmanının fermuarını açmıştı. Carlos ayrıca Afrika köle ticaretinde öldürülüp denize atılanların, linç edilenlerin anısına bir kolye taktı. 

Avustralya’daki ırkçı beyaz politikalara muhalefet eden Peter Norman da insan hakları rozeti takarak diğer sporcuların protestolarına destek verdi. Ulusal marş okunurken yapılan protestoyu meşhur eden fotoğrafı John Dominis çekmiştir.ABD’li atletlerin ikisi de madalya törenine siyah eldiven getirmek üzere sözleşseler de Carlos kendi eldivenini unuttuğu için Smith’in sol eldiven tekini takmış ve alışılandan farklı bir protesto gerçekleşmesine yol açtı. 

Protestonun ardından seyirciler tarafından yuhalanan Smith, basın muhabirlerine verdiği demeçte şunları söyledi.

"Eğer kazanırsam, ABD vatandaşı olarak kazanıyorum, siyahi bir Amerikalı olarak değil. Eğer kazanamazsam veya kötü bir şey yapsam hemen zenci oluyorum onlar için. Biz siyahiyiz ve siyahi olmakla gurur duyuyoruz. Bu akşam burada ne yaptığımızı siyahi Amerika çok iyi anlıyor, bundan eminim."
Tommie Smith