Süper Lig
Giriş Tarihi : 07-12-2020 21:42   Güncelleme : 07-12-2020 21:44

Futbol Federasyonu Korona virüs talimatını değiştirecek mi?

Futbol Federasyonu Korona virüs talimatını değiştirecek mi?

Sağlık Bakanlığı'ndan karantina hakkında son dakika açıklaması geldi. Koronavirüs temaslılarında uygulanan karantina süresi 14 gündü. Ancak artık 10 güne indirildi.

Peki Türkiye Futbol Federasyonu, Covid 19 rehberinde güncellemeye gidecek mi? Kulüpler Birliği geçtiğimiz günlerde karantina süresinin 14 günden 10 güne indirilmesini istemişti

Koronavirüs salgınında yakın temaslı olanların karantina süresi 14 günden 10 güne düşürüldü. Yakın temaslı olanların, PCR testi negatif çıkması halinde 8 günde işe dönüşü sağlanacak.

Kulüplerin istediği olacak mı?

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Covid-19 sağlık rehberi göre, semptom görülmeyen futbolcular 15 gün karantina sürecinden sonra idmanlara çıkıp maçlara hazırlanabiliyordu.

Kulüpler Birliği geçtiğimiz hafta yaptığı toplantının ardından bu sürenin 15 günden 10 güne indirilmesini talep etmişti. 

Sağlık Bakanlığı'nın yeni düzenlemesiyle birlikte TFF'nin de Covid-19 sağlık rehberinde değişikliğe gitmesi bekleniyor.

Öte yandan bu süre İngiltere Premier Lig'de 10 gün olarak belirlenmişti.

Karantina süreci kimlere uygulanacak?

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

"Bilimsel çalışmalar doğrultusunda Hastalık Kontrol Önleme Merkezi (CDC) ve Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (ECDC) tarafından yapılan güncellemeler ülkemiz tarafından anlık olarak takip edilmekte ve rehberlerimize entegre edilmektedir. Yakın temaslı kişilerde karantinanın sonlandırılması aşağıdaki şekilde güncellenmiştir: Yakın temaslılar 10 gün boyunca karantinada kalır.

Karantina dönemi süresince herhangi bir semptom gelişmeyen kişilerin karantinası, PCR yapılmaksızın, 10. günün sonunda biter. Ancak bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirlere devam ederler. Ayrıca yakın temaslı olan ve izlem süresince semptom gelişmeyen kişilerde, PCR testi sonucuna göre 7. günün sonunda karantina sonlandırılabilir."