Güncel
Giriş Tarihi : 31-12-2014 10:03   Güncelleme : 31-12-2014 10:03

4 büyükler borç batağında

Kulüplerin bir taraftan gelirleri düşerken, diğer taraftan da gider kalemleri artıyor.

4 büyükler borç batağında

Kulüplerin bir tarafatan gelirleri düşerken, diğer taraftan da gider kalemleri artıyor. Kulüplerin, bu sıkıntıdan kurtulabilmesi için sermaye arttırması gerekiyor ancak mevcut durumda bunu yapabilmek çok zor.

TÜRKİYE futbolu mali anlamada oldukça sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Bursaspor, Avrupa kupalarından men edildi, diğer kulüpler için ise benzer problemler kapıda. Takımlarımız Avrupa’da mücadele etmek için UEFA Finansal Fair-Play Kriterleri’ne uymak zorunda ama görüntü buna müsait değil. Tabloyu en net ortaya koyan ise futbol ekonomisiyle ilgili yazdığı makale ve kitaplarla bilinen Tuğrul Akşar’ın twitter’daki sayfasında yazdıkları oldu. Akşar’ın işaret ettiği verilerin çok daha fazlası, Türk futbolunun karanlığa doğru gittini gösteriyor.

VAKLIKLAR BORÇLARI ÖDEYEMEZ DURUMDA

ÖZELLİKLE son 5 yılda 4 Büyüklerin giderlerinin yüzde 140 attığını yazan Tuğrul Akşar, net zararın ise yüzde 228 yükseldiğini twitter’dan takipçileriyle paylaştı. Orta koyulan verilerden belki de en önemlisi şuydu: “4 Büyükler toplam varlıklarını satsalar bile borçlarını ödeyemez durumdalar.” Bu bağlamda ele alındığında başta 4 Büyükler olmak üzere takımlarımız hem UEFA’dan hem de Türkiye Futbol Federasyonu’ndan lisans alma konusunda sıkıntı yaşayacak. Zira Borsa İstanbul’daki veriler kontrol edildiğinde 4 Büyüklerin 450 milyon, diğer takımlarında da yıllık 50 milyon zarar ürettikleri görülüyor.

MAÇ GÜNÜ GELİRLERİ YÜZDE 48 DÜŞTÜ

HÜSNÜ Güreli başkanlığında kurulan 3 kişilik komisyonu, bu sebeple talep eden Kulüpler Birliği Vakfı üyeleri, bir taraftan da kendi içlerinde de küçülmeye gidiyor. Transfer yapmama eğilimini benimseyen kulüpler, giderlerini azaltmak için kulüp içinde tedbir önlemleri alıyor. Ancak yine de bütün bu girişimler, kısa vadede tehlikenin atlatılmasını sağlayamayacak. En basitinden geçen seneye oranla maç günü gelirlerinde yüzde 48’lik bir düşüş yaşanıyor. Bir taraftan da gelir kelemlerinde düşüş yaşanırken gider kalemleri artıyor. Kulüplerin bu sıkıntıları aşması için sermaye arttırması gerekiyor. Bir de buna UEFA’nın, koyduğu kriterler konusunda oldukça katı davrandığını ve TFF’nin de UEFA ile işbirliği içinde çalıştığını eklersek, yakın gelecekte kulüplerimiz, hem UEFA’dan hem de TFF’den lisans almakta sıkıntı yaşayabilir.

1.8 Milyar TL

Son 5 yılda 4 büyüklerin kısa vadeli borçlarının toplamı.

800 Milyon TL

4 Büyüklerin özkaynak açıkları toplamı.

Yüzde 200

Son 5 yılda 4 büyüklerin net borçları %200’ün üzerinde arttı.

2 Milyar TL

4 Büyüklerin net borçları toplamı son 3 yılda yaklaşık 3 kat artarak 2 milyar TL’ye ulaştı.

YÜZDE 48

Geçen seneye oranlar maç gelirlerinde yaşanan düşüş oranı.

500 MİLYON TL

4 Büyükler, gelecek yıla ait sponsorluk ve yayın gelirinin yaklaşık 500 milyon TL’lik kısmını şimdiden kullandı.

170 MİLYON TL

4 Büyük kulüp, 31.08.2014 itibarıyla futboldan yaklaşık 170 milyon TL zarar etti.

1.4 Milyar TL

4 Büyüklerin kısa ve uzun vadeli banka borçları toplamı.

BU TWEET’LERİ ATAN KİMDİR?

1962 Niğde doğumlu olan Tuğrul Akşar 1988’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu ve aynı fakültenin İşletme Anabilim dalında yüksek lisansını tamamladı. 2000 yılından bu yana futbolun görünmeyen yüzü ekonomisi, finansı, yönetimi ve felsefesi üzerine çalışmalar yapan Akşar, bu konulara ilişkin makaleler ve kitaplar yazdı. Üniversitelerde Spor Yönetimi ve Ekonomisi üzerine dersler veriyor.

Sermaye artırımı düşünülüyor

BEŞİKTAŞ, Şirket’in mali yapısının güçlendirilmesi ve finansal durumunun düzeltilmesi için, yönetim kurulu tarafından sermaye artırımı da dahil olmak üzere iç ve dış fon kaynaklarının oluşturulması konusunda değerlendirmeler yapıldığını bildirdi.

100 MİLYONLUK NEFES

Beşiktaş, Aktif Bank’tan kredi çekerek yeni yıl öncesinde biraz olsun rahatladı.

EKONOMİK sıkıntıları aşmak isteyen Beşiktaş yeni yıl öncesi rahatladı. Beşiktaş uzun süredir görüşmelerini sürdürdüğü kredi anlaşmasını resmiyete döktü ve ekonomik açıdan biraz olsun nefes aldı. 100 milyon liralık kredi siyah beyazlıların hesabına tanımlanarak kullanılabilir hale geldi.

KAP’A BİLDİRİLDİ

KONU ile ilgili Beşiktaş tarafından KAP’A yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Şirketimiz ile Aktif Yatırım Bankası A.Ş. arasında yapılan kredi anlaşması çerçevesinde, Aktif Yatırm Bankası A.Ş. tarafından şirketimize 100 milyon TL kredi limiti tanımlanmıştır.”