Gençlerbirliği
Giriş Tarihi : 02-12-2020 10:46   Güncelleme : 02-12-2020 10:55

'Avrupa’da Gençlerbirliği altyapısı ve ülkemi temsil etmek istiyorum'

'Avrupa’da Gençlerbirliği altyapısı ve ülkemi temsil etmek istiyorum'

Gençlerbirliği'nin genç yeteneklerinden Berat Ayberk Özdemir kulübün e-dergisine konuştu.

Bugün yayınlanan Gençlerbirliği E-Dergisi Aralık Sayısı'na konuşan Berat Ayberk Özdemir hedeflerini anlattı.

Gençlerbirliği altyapısıyla ile tanışman nasıl oldu? 

Sekiz yaşındayken annem ve babam, "Berat, futbol mu, basketbol mu? İkisinden birin seç" dediler. Ben de onlara futbol oynamak istediğimi söyledim. Çünkü o güne kadar Türkiye'de dolaştığımız şehirlerde olsunYunanistan’da olsun hep sokak aralarında futbol oynadım. Bu yüzden çocukken en çok oynadığım oyuna devam edersem mutlu olacağımı düşündüm, ailem de çok destek oldu. 

Gençlerbirliği altyapısı Türk futboluna her zaman önemli oyuncular kazandırdı. Böyle bir camiadan yetişip, bu altyapının Süper Lig’deki temsilcilerinden biri olmak nasıl bir durum?

Gençlerbirliği altyapısı her zaman çok iyiydi ama  bugün benim altyapı günlerimden daha iyi şartlara sahip.  Çok iyi sahalarda antrenman yapma şansımız oluyordu. En önemlisi de bakış açısıydı. Altyapıya verilen önem gereği, kulüp için değerinizi hissedebiliyorsunuz. Hocalarımız bize yeri geldiğinde abi, yeri geldiğinde baba edasıyla yaklaştılar ve gelişmemize önemli katkılar sağladılar.
Gençlerbirliği altyapısından yetişmiş birçok isimi biliyoruz, görüyoruz. Bu hikayelerle büyüyoruz. Her zaman anlattığım o tel hikayesi… O tellerin ardına geçebilmek için çalışıyorduk ve o teli aşabildiğim için mutluyum. 

Sen altyapıdan bugüne çeşitli mevkilerde oynadın. En büyük kafa karışıklığı yaratan da oynadığın tüm mevkilerde teknik direktörler için faydalı oldun. Sen kendini hangi mevkiye yakın görüyorsun?

Hacettepe'deki ilk sezonuma Cafer Aydın'la başlamıştık. O beni ön libero oynattı. Daha sonra Mustafa Kaplan Hocamız geldi ve beni bir devre 10 numara olarak değerlendirdi. Hacettepe'nin öncesinde Gençlerbirliği U21'de santrfor oynamış ve 17 maçta 10 gol atmıştım. Ben kendimi hep ön libero olarak görüyordum ama hocalarım nerede görev verirlerse orada oynadım. Hala da öyle, şimdi bu kadar keskin değişimler olmuyor ama 6 numara, 8 numara bazen maç içinde 10 numara olabiliyor. Önemli olan hocalarımın bana güveni, ben de bu güveni boşa çıkarmamak için çabalıyorum. 

Kendi pozisyonunda oynayan isimlerden kimleri örnek alıyorsun?

Busquets, Casemiro ve Fabinho… Busquets’i beğeniyorum özellikle. Ne çok çabuk ne de süratli. Onun kesici özelliği çok yüksek. O kadar agresif bir oyuncu da değil ama top kaybının az olmasını da çok beğeniyorum.  Casemiro'nun agresifliği, Fabinho’nun da oyun bilgisini çok beğeniyorum. Hepsinin farklı özelliklerinden bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Maçlardan önce bile oyuncuların videolarını izlerim. Kendimi motive etme şekillerimden birisi de budur.

Bu sezon takım ve kendi performansınla ilgili neler söylemek istersin?

Puan olarak istediğimiz yerde değiliz ama bir iki maç haricinde kesinlikle bulunduğumuz yerden çok daha fazlasını hak etmiştik. İyi oynadık, pozisyonlara da girdik ama kimi zaman şanssızlık kimi zaman bizim bireysel hatalarımız istediğimiz sonuçları almamıza engel oldu. Şimdi yeni bir başlangıç yapmalıyız ve o iyi oyunu aynı zamanda galibiyetlerle süslemeliyiz. Gençlerbirliği camiası da taraftarı da bunu hak ediyor. Onları mutlu etmek için çaba göstereceğiz. 

Sen hedefleri olan bir oyuncusun ve adım adım tüm hedeflerini gerçekleştiriyorsun. Şimdi sırada neler var? 

Yurt dışında oynamak en büyük hedeflerimden biri. Kulübümün çıkarları doğrultusunda Avrupa’nın büyük liglerinden birinde forma giymek, hem Gençlerbirliği altyapısını hem de ülkemi temsil etmek en büyük hedefim. Adım adım gittim bugüne dek, şimdi sıra belki de bu adımda. Zaman zaman adım bazı kulüplerle anılıyor ama Avrupa’ya gitmek kolay değil. Ben de zor olan o yolu performansımla ve yeterliliklerimle kolaya çevirmek istiyorum. Orada da başarılı olacağıma güvenim tam. 

Son olarak milli takım… Son Ümit Milli Takım aday kadrosunda üç Gençlerbirliği futbolcusu vardı. Yaz aylarında da Avrupa Şampiyonası var. Neler söylemek istersin?

Altyapıdan çıkan üç isim olarak, hatta çocukluktan beri bir arada büyüyen üç arkadaş olarak orada olmak bizim için mutluluk ve gurur vericiydi. Daha önce Rahmetullah da bizimleydi ama sakatlıktan yeni çıktığı için o bizimle olamadı bu kampta. 

Yazın oynanacak büyük bir turnuva var. Henüz A Milli olamadım ama çalışmalarım, hayallerim hep bu yönde. Çok iyi bir milli takımımız var. Çok yetenekli oyuncular var benim mevkimde de. Çok çalışıyorum, umarım orada bana da şans gelir. Bu turnuvada olmayı çok isterim, çalışmalarım o yönde devam ediyor.