Süper Lig
Giriş Tarihi : 21-11-2020 09:26   Güncelleme : 21-11-2020 09:33

Bakan Kasapoğlu'nun çözüldüğünü söylediği yayın krizi devam ediyor

Bakan Kasapoğlu'nun çözüldüğünü söylediği yayın krizi devam ediyor

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, TFF ile yayıncı kuruluş arasında anlaşmanın sağlandığını açıklamıştı. Ancak TFF ile yayıncı kuruluş arasında gerçekleştirilen görüşmelerde ödeme miktarında, tarihinde ve maç başı parasında sıkıntı çıktığı öğrenildi.

Uzun zamandır sürüncemede olan yayıncı kuruluş sorunu tarafların 'anlaştık' açıklamasına karşın yeniden canlandı.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu 18 Kasım'da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda TFF ile Digiturk'ün anlaşmaya vardığını açıklamıştı. Anlaşmaya göre Digiturk'ün bu sezon 2.7 milyar TL'lik ödeme yapacağı öğrenilmişti.

TFF Başkanı Nihat Özdemir, "Sayın bakanımızın huzurunda bir araya geldik ve şartlarda anlaşma sağladık. Olabilecek en iyi anlaşmayı yaptık. Rakamı perşembe günü açıklayacağız. Herkes için en iyi olan anlaşmayı yaptığımıza inanıyoruz. Kulüpler de buna razı olacak. Hayırlı olsun" açıklamasını yapmıştı.

Cuma oldu açıklama yok!

TFF Başkanı Nihat Özdemir'in bu açıklamasına karşın perşembe günü beklenen açıklama gelmedi. 

Alınan bilgiye göre 2.7 milyar TL'de anlaşma sağlanmasına karşın üç madde üzerine anlaşma sağlanamadı. 

Ödemelerin tarihi

Peşinat miktarı

Maç başı ödenen para

Kulüpler yüksek peşinat istiyor!

Göztepe ve Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil, yaptığı açıklamada ödemenin büyük bölümünün hemen yapılmasını istemişti.

Sepil, "Anlaşılan miktarda TL bazında artış gözükse bile bu doğru değil. Bu rakam 21 takıma bölünecek. Geçen yıl 18'e bölünüyordu. Bizim giderlerimizin büyük bölümü Euro. Sayın Spor Bakanı'na bu konuda çok güveniyorum. beIN Sports'un ödeyeceği rakamın dışında da bir para alacağımıza inanıyorum. Yayıncı kuruluştan en son ikinci hafta 500 milyon aldık. İki aydır kulüplere 500 milyon dışında bir ödeme yapılmadı. Çok yüklü bir alacak oluştu. TFF'ye konuştuğumuzda bizim beklentimiz altında bir rakam oluştuğu için ödemenin büyük bölümünün yapılmasını ve kur riskinden korunmak istediğimizi bildirdik" demişti.