Güncel
Giriş Tarihi : 13-11-2020 19:08   Güncelleme : 13-11-2020 19:10

Solistler Ankara’da buluşuyor...

Solistler Ankara’da buluşuyor...

Kültürel Miras Platformu’nun Türkiye genelinde 2 aydır yürüttüğü Türkiye Solo Halk Dansları Projesi finali 15 Kasım 2020 tarihinde Ankara’da yapılacak.

7 bölgeden 120 dansçısının izlenmesi ile yapılan seçmeler sonucunda belirlenen birbirinden güzel 20 performans finalde sahne alacak.

 Üretici ve Sanayici İş Adamları Konfederasyonu’nun (TUSiKON) desteğiyle düzenlenecek Gala Gecesi Ödül Programı’na Mamak Belediyesi Necmettin Erbakan Kültür ve Kongre Merkezi ev sahipliği yapacak. Projede seçilecek en iyi 3 performans TUSİKON tarafından ödüllendirilecek. Buna göre birincilik ödülü 10.000 TL, ikincilik ödülü 7.500 TL ve 3üçüncülük Ödülü 5.000 TL olarak belirlendi. 

Mansiyon ödüllerinin de verileceği finalde proje medya sponsorluğunu MFT Prodüksiyon yürütecek. Tüm halk oyunları camiasının heyecanla beklediği bu finali 15 Kasım 2020 saat 14:00’te Solo Halk Dansları Instagram sayfasından ve YouTube kanalından canlı olarak izlemek mümkün olacak.

Katılımcılar

COVID-19 tedbirleri kapsamında sosyal mesafenin gözetileceği final programında Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Yusuf Büyük, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Mamak Belediye Başkan yardımcısı Mustafa Düğmeci, Türkiye Halkoyunları Federasyonu Başkanı Suat Aksu ile Gençlik Spor İl Müdürü Mustafa Çelik katılacak.

Proje içeriği

Bu yarışmanın amacı; kültürümüzün en önemli unsurlarından biri olan halk danslarımızı tanıtmak, büyük kitlelere ulaştırmak ve en küçük yaştan en büyük yaşa kadar herkese sevdirebilmek. Duygularımızı, yaşayış biçimlerimizi ve geleneklerimizi toplumsal ifade biçimi olan halk danslarımızı bireysel olarak yaşamak, yaşatmak ve yansıtmak da projenin amaçlarından biridir.

Türkiye’de halk dansları açısından solo nitelikli ilk dans projesi özelliğini barındıran bu organizasyon ile yeni yeteneklerin keşfedilmesi ve kültürümüze yeni bir soluk ile örnek sanatçılar yetiştirilmesi hedefi ile yola çıktı.

Halk danslarına gönül vermiş, kültür sevdalılarının küresel salgın nedeniyle duydukları özlemi gidermeyi de amaçlıyor.