Süper Lig
Giriş Tarihi : 27-10-2020 17:18   Güncelleme : 27-10-2020 17:24

UEFA: Türkiye'de VAR hakemi yok 

UEFA: Türkiye'de VAR hakemi yok 

Ali Erdoğan/Haber/Analiz

Türkiye'de  Süper Lig'de her hata  hakem hataları özellikle de VAR hakemlerinin kırmızı kart, penaltı ve gol pozisyonularında standartı tutturamaması gündemden düşmezken, UEFA'da bu tartışmaların ışığında harekete geçti.

UEFA Şampiyonlar ve Avrupa Ligi maçladrında Türk hakemlerine görev verirken, VAR ve AVAR'da da yine Türk hakemlerine görev veriyordu.

UEFA Cüneyt Çakır'a Abdülkadir Bitigen, Ali Palabıyık'a ise Mete Kalkavan'ı VAR hakemi olarak görev veriyordu.

ÇAKIR'A POLONYALI VAR

Türkiye'de 2018-2019 sezonundan itibiran başlayan VAR uygulamasının bugün de tartışmalara neden olması nedeniyle  Süper Lig'i yakın takibe alan UEFA Türk hakemlerini VAR'da yetersiz gördüğü için bugün (28 Ekim Çarşamba 2020) FIFA kokartlı hakemimiz Cüneyt Çakır, İspanya'nın Sevilla ile Fransa'nın Rennes takımları arasında 28 Ekim 2020 Çarşamba günü oynanacak UEFA Şampiyonlar Ligi E Grubu müsabakasını yönetecek.

Avrupa Kupaları ve Süper Ligde oynanan maçlar'da Çakır'ın VAR hakemi olan Abdülkadir Bitigen'in yerine bu maçta VAR olarak Polonyalı Szymon Marciniak atadı. Bitigen ise AVAR olarak görev yapacak.

PALABIYIK'A İTALYAN VAR

UEFA Şampiyonlar liginde yine bugün(28 Ekim Çarşamba 2020)  Rusya'nın Krasnodar ile İngiltere'nin Chelsea takımları arasında  oynanacak UEFA Şampiyonlar Ligi E Grubu müsabakasını FİFA kokartlı  hakemlerimizden Ali Palaybıyık'a görev verirken, VAR'da Mete Kalkavan'ın yerine İtalyan Massimiliano Irrati  olarak atadı.Palabıyık'ın Avrupa maçlarında VAR olarak görev yapan Mete Kalykavan ise  AVAR olarak görev yapacak.

FIFA'DA GÖÇEK'İN YERİNE BİTİGEN

Merkez Hakem Kurulu 30 Ekim'e kadar bildirmesi gereken  FİFA listesini bir hafta erteledi. Pandemi nedeniyle en geç 10 Kasım tarihine kadar bildirilmesi gereken FİFA listesinden Hüseyin Göçek'i çıkarıp,Abdülkadir Bitigen'i bildirecek.

FİFA kokartlı Halis Özkahyave Arda Kardeşler'in  durumu ise belirsizliğini koruyor.Özkahya ve Kardeşler'in listeden çıkarıtlmasının düşünüldüğü ancak bu iki ismin yerine kimin alınacağı yine tartışma konusu.Ali Şansalan'ın ingilizcesinin yetersiz olması ve "İngilzice öğren"talimatı nedeniyle Şansal'ın büyük olasılıkla gelecek sezon FİFA için düşünüldüğü ifade ediliyor.Geriye iki isim kalıyor. Yaşar Kemal Uğurlu ve Atilla Karaoğlan.Yine bu sene sadece Gökçek'in liste dışı kalacağı,Bitigen'in listede yer alacağı ağırlıkta.Her şey Kasım'ın ilk haftasında belli olacak.