Gençlerbirliği
Giriş Tarihi : 24-10-2020 08:35   Güncelleme : 24-10-2020 08:40

Gençlerbirliği'nde Salih Dursun dışarıya gençler içeriye

Gençlerbirliği'nde Salih Dursun dışarıya gençler içeriye

Federasyonun, koronavirüs salgını nedeniyle maçların sıkça ertelenmesinin önüne geçmeyi amaçlayan ek tedbirleri gündeme getirmesinin ardından, Beştepe cephesi 6 genç oyuncuyu listeye ekledi.

Türkiye Futbol Federasyonu, son dönemde kulüplerde artan koronavirüs vakaları sonrasında, maçların ertelenmesinin önüne geçmeyi amaçlayan ek tedbirleri gündeme getirip, talimat değişikliği yaptı. 27 Ekim’de yürürlüğe girecek talimat, Süper ve Birinci Ligde, ikinci devrenin ilk maçıyla birlikte uygulamaya sokulacak. Buna göre kulüpler; takımında oynama uygunluğu bulunan genç futbolculardan en az 5 futbolcu daha olmak üzere toplam, 35 futbolcusuna test yaptırmak zorunda kalacak.

14’ÜN ALTINA İNERSE ERTELENECEK

2020–2021 sezonu ikinci devresinin ilk resmi lig müsabakasından itibaren, Süper Lig ve TFF 1. Ligde test yaptırması zorunlu olan 35 futbolcudan, test sonuçlarına göre müsabakada görev yapacak futbolcu sayısının, pozitif vakalar sebebiyle 14’ün altına inmesi halinde, müsabaka ileri bir tarihe ertelenecek.

SALİH DURSUN DIŞARIDA KALDI

Bu sezon harcama limitindeki zorlama nedeniyle, 7 oyuncu transfer eden Gençlerbirliği, 13 Ekim’de Türkiye Futbol Federasyonu’na bildirdiği A takım listesinde 25 oyuncuya yer verdi. Sakatlığı nedeni ile yaklaşık 6 ay sahalardan uzak kalacağı açıklanan yeni transferlerden Salih Dursun, bu listeye dahil edilmezken, kadroda 11 yabancı ve aralarında genç isimlerinde olduğu 14 yerli futbolcu ilk listede yer aldı.

20 YAŞINDAN KÜÇÜK OLANLARA ŞANS

Futbol Federasyonu yönetim kurulu, 21 Ekim’de yaptığı toplantıda, yeni bir karar aldı. A takım listesindeki oyuncu sayısı, lig statülerinde belirtilen maksimum sayıdan eksik olan kulüplere, 1 Ocak 2000 ve daha sonrasında doğup Türk A Milli Takımı’nda oynayabilme uygunluğu bulunan futbolcularına, eksik olan sayı kadar her müsabakadan önce bu talimatta belirtilen süreler içerisinde test yaptırma zorunluluğu getirdi.

6 ALTYAPIDAN 6 OYUNCUYU YAZDILAR

Gençlerbirliği, bu gelişmenin ardından, 6 oyuncusunu daha A takım kadrosuna aldı. Kırmızı-siyahlı ekibin altyapısından yetişen; Atalay Gökçe, Baran Başyiğit, Abdullah Şahindere, Hasanalp Birken, Kağan Özkan ve Ulusoy Mert Kabasakal, listeye eklenen isimler oldu.

YABANCI SAYISINDA İKİNCİ BASAMAKTA

Türkiye Futbol Fedarasyonu’nun resmi sitesinde, A takım kadrolarını gösteren ilk listede, Gençlerbirliği 25 ile en az sayıda oyuncuyu bildiren kulüp olmuştu. Diğer kulüplerin çoğu, üst sınır olan 30 sayısı kadar oyuncu bildirirken, Gençlerbirliği’nin ardından, 26 oyuncu ile Kasımpaşa, 27 oyuncu ile Göztepe geliyordu. 14 yabancı oyuncuya izin verilen sistemde, kırmızı-siyahlılar kadrosundaki 11 yabancı ile Antalyaspor ile birlikte, ikinciliği paylaşıyor. Bu alanda, kadrosunda en az yabancı oyuncu bulunan kulüp (10) Alanyaspor. Süper Ligdeki 14 kulüpte 14, 4 kulüpte ise 13 yabancı oyuncu mücadele ediyor. Bazı kulüpler ise kadrodaki fazla yabancı oyuncularının ya lisansını donduruyor ya da başka kulüplere kiralıyor.