Voleybol
Giriş Tarihi : 23-10-2020 14:15   Güncelleme : 23-10-2020 14:35

Şampiyon lise yıkılıyor

Şampiyon lise yıkılıyor

Ankara Halide Edip Lisesi, Ankara’nın en nitelikli eğitim kurumlarından biri olarak bilinir.

Devlet Lisesi olmasına karşın spora da yatırım yapan bir eğitim kurumu. O Halide Edip Lisesi 2000 senesinde Türkiye Şampiyonu olarak katıldığı Liselerarası Dünya Voleybol Şampiyonası’na katıldı ve ikinci oldu.

Portekiz’in Porto kentinde yapılan şampiyonanın finalinde Çin temsilcisiyle karşı karşıya gelen Halide Edip Lisesi takımı rakibine 3-2’lik sonuçla yenilirken, takımda Galatasaray Kaptanı Selçuk Keskin de forma giyiyordu. 

Okulun voleybol ünlüsü bir başka öğrencisi de yine Galatasaray Kadın Voleybol Takımı’nın Kaptanı Güldeniz Önal.

Müdürün ceketi yandı

Dünya İkinciliği titri ile Ankara’ya dönen Halide Edip Lisesi Voleybol Takımı, kupayı okul müdürüne getirirler. Müdür Bey de kafileyi birer altınla ödüllendirir.

Bu sırada enteresan bir olay meydana gelir. Takıma verilen kupa cam dökümdür ve yeni yeni kullanılmaya başlamıştır. Okulda görevli bir memure kupayı müdür beyin yanında tutar. Bu arada kupaya güneş vurmaktadır. Cam kupa mercek etkisi yapar ve okul müdürünün ceketini tutuşturur. Sayın Abdullah Saral bu anıyı anlatırken, “Böyle bir olaya ilk kez tanık” oldum diyordu.

Okula kazma vuruldu

“Milli Mücadele Dönemi’nin en aktif Kuvayı Milliyecilerinden biri olan Halide Edip Adıvar” adını taşıyan lise “bugünlerde yok var olma mücadelesi veriyor. 

Tescilli bir kültür varlığı olan, modern mimarlık örneği Halide Erip Lisesi yıkılıyor. Yapılan bütün hukuki girişimlere karşın yıkım işlerine başlandı.

Ankara Yenimahalle'de bulunan Halide Edip Lisesi, ilk önce tadilat edilmek istendi. Tadilat için Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 167 bin lira ödenek alındı sonra da tadilat devam ederken İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kaymakamlık ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nce okulun depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle rapor hazırlandı ve okulun yıkılmasının önü açıldı.