Süper Lig
Giriş Tarihi : 08-10-2020 14:15   Güncelleme : 08-10-2020 14:20

Hakemlere yüz yüze eğitim ve para cezası geliyor

Hakemlere yüz yüze eğitim ve para cezası geliyor

Ali Erdogan / Yurtspor (Özel Haber) Merkez Hakem Kurulu (MHK) Milli maçlar için verilen arada, Süper ve TFF 1.Lig'de maçların oynanmaması nedeniyle hakemlere yüz yüze eğitim verecek.

Ayrıca  hakemlerin yaptığı hataların da  para cezası ile cezalandırılması da gündemde.

MHK. 10 Ekim Cumartesi günü İstanbul Riva'da yapılacak eğitim çalışmasınan Üst Klasman.A klasmanı hakem ile yardımcı hakemleri davet etti.

MHK'nın Hollandalı Eğitimcisi Jaap Uilenberg'in de katılacağı eğitim pandemi nedeniyle iki grup halinde yapılacak.

Hakemlere özellikle ceza alanı içinde yapılan elle oynama kriterleri anlatılacak.VAR'ın hataları ve oyuna yaptığı ve yapmadığı müdahalelerin ele alınacağı eğitim seminerinde ayağa basmalar, disiplin uygulamaları, taç atışları ile, ofsayt konularının ele alınacağı 30 yakın yurt dışı maçlarda dahil pozisyonlar Uilenberg ve MHK tarafından hakemlere anlatılacak.

Eğitim seminerinde hakemler ile gözlemcilere de maçtan önce ve sonra görüşmemeleri konusunda yeni bir uyarı yapılacağı öğrenildi.

ZAMDA VAR PARA CEZASI DA

Merkez Hakem Kurulu, Futbol Federasyonu ile yaptığı toplantıda hakemlerin yönettikleri maçlarda aldığı ücertelere yüzde 10 zam yapılmasını sağladı.

MHK'nın hakemlere para cezası verilmesininde göndemde olduğu ifade edildi.Özellikle TFF ile sözleşmeli olan ve yüksek miktarda maaş alan hakemlere para cezası uygulanacak. Sözleşmeleri hakemlerin cezaları yönettikleri maçlardan aldığı ücretten değil, maaşlarından belirli oranda kesintiye gideleceği bu kesintilein bir havuzda toplanıp başarılı olan hakemlere ödül şeklinde dağıtılacağı belirtildi.

MHK'dan bir yetkili "Nasıl ki hakem ücretlerine azda olsa bir zam yaptık. Ödül olduğu gibi, cezası da olacaktır. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor. TFF ile görüşüp,alınan kararı açıklayacağız" dedi.