Güncel
Giriş Tarihi : 01-10-2020 12:26   Güncelleme : 01-10-2020 12:38

19 Mayıs Stadı rant projesi mi olacak?

19 Mayıs Stadı rant projesi mi olacak?

Ankara'da yıkımı da yapımı da yılan hikayesine dönen 19 Mayıs Stadı için yeni proje hazırlandığı ifade edildi.

Gençlik spor Genel müdürlüğü yetkililerinin ifadelerine göre 19 Mayıs Stadı'nın yerine yapılmayacağı, 19 Mayıs Spor Kompleksi'nin Naili Moran Atletizm Tesisleri ile Tenis Kulübü'nün bir bölümüne yapılacağı öğrenildi.

Salih Bezci'nin projesi mi gerçekleşiyor?

2015 yılında Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı olan Salih Bezci'nin kamuoyuna sunduğu projede 19 Mayıs Stadı bugün bahsedilen yere yapılıyor.

Gençlik Parkı'nı da içine alan bölüm ise göller ve iş merkezleri ile rezidans olarak planlanıyordu.

Projede göl etrafında konut ve iş merkezlerinin yanı sıra kafe, restoran, kültür ve sanat merkezleri bulunacağı ifade edilmişti. 

Projenin ilerleyen yıllarda istenirse hipodrum alanıyla da birleştirilebilir bir esneklikte tasarlandığı belirtilmişti

İşte o proje

Mimarlar odası tepki göstermişti?

Basında yer alan haberler üzerine açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı  Tezcan Karakuş  Candan “Atatürk Kültür Merkezi alanları kent bütünü için oldukça değerlidir, bir bütünlük içerisinde ele alınması gereken bir alan, parçacı bakış açısıyla, hayallerin gerçekleştirileceği alan değildir. 2014 yılında Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın AKM alanları çalıştayında  Melih Gökçek’in 21 yıllık hayalim diye ifade ettiği   AKM alanlarına ilişkin görüşlerinden yola çıkılarak, 19 mayıs alanına dev stadyum ve etrafı yüksek katlı yapılarla çevrelenmiş medya aracılığı ile sunulan proje Central park diye yutturulamaz. Ankara Gökçek’in hayallerinin kurbanlığı  değildir.Mimarlar da bunun aracısı olmamalıdır. Gökçek’in  Atatürk Orman Çiftliği alanlarındaki oyuncak tarlası hayallerini gördük. Kamu  ve toplum yararı projelerin üretilmesi süreci ortak akılla oluşur.Dört bölgeden oluşan kültür  sanat ve spor aksı olarak planlan Atatürk Kültür Merkezi  alanlarının  hiç bir bölgesi  kimsenin rant hayalleri kuracağı bir arazi parçası değildir, bir varlıktır. Atatürk Orman Çiftliği’nden sonra sıra Atatürk Kültür merkezi alanlarına mı geldi?.Üyemiz  Salih Bezci’ye bir kez daha hatırlatırız.  Ankara’nın planlı dokusunu hançerleme girişimleri ile tanınan ve yaptığı her plan “kamu yararı” ilkelerine aykırılığı sebebi ile yargıdan dönen bir belediye başkanının fantastik önerilerine sözcü olmak, Ankara Ticaret Odası’nı  ve mimarlık mesleğini Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nın ihtiraslarına kurban etmek ATO Başkanı’na yakışmamıştır”şeklinde konuştu.