Süper Lig
Giriş Tarihi : 26-12-2014 09:17   Güncelleme : 26-12-2014 09:17

Bakandan Süper Lig kulüplerine süper fırça

Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, kulüp başkan ve yöneticilerine yaptığı uyarıları sert bir dille yaptı.

Bakandan Süper Lig kulüplerine süper fırça

Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, kulüp başkan ve yöneticilerine yaptığı uyarıları sert bir dille yaptı.

***Bütün kulüpler el birliğiyle stattan seyirciyi kaçırdı.

***Tribünlerde bağırttığınız kişiler yüzünden bu haldeyiz.

***Olay çıkarana “Bizim taraftarımız değildir” diyemediniz.

***Özel güvenlik işini yapamıyorsa, polisi stada sokarım.

***Göğüste reklam var, futbolcu küfür ediyor, sponsor kaçar tabi.

Kulüpler Birliği’nin dün yapılan toplantısına katılan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türk futbolunun sıkıntılarına dikkat çekerken kulüp yöneticilerine de sert çıktı...

İşte, Bakan Kılıç’ın o açıklamaları...

Bütün kulüpler el birliğiyle tribündeki seyirciyi kaçırdı. Bedava bilet verilmesi, bu işi bitirdi. Tribünlerde bağırttığınız kişiler yüzünden bu haldeyiz. Teşhisi doğru koyamazsak bu kongren işini halledemeyiz.

E-bilet sisteminin daha önce devreye gireceği belliydi. 670 bin Passolig kart satıldı. Ancak bu kart sahiplerinin 350 bini daha maça bile gitmedi. Biz bu iş olacak diye kararlı durduk.

“OLAY ÇIKARAN ADAM İSTEMİYORUM”

Statlara baktığımızda taraftar grupları, taraftar değil. Taş atan, küfür eden taraftar olamaz. Hiç bir kulüp çıkıp da taş atana, küfür edene “Bizim taraftarımız değildir” diyemedi.

Teknik sorunlarda kulüpler ve TFF hatalı. Ağırlıklarını koyup, çözüm üretemediler. Başkanlar taraftar gruplarının küfür edeceğini bildiği için onlara bilet verdiler. “Temizleyeceğiz” diye ortaya çıkamazsak bu işi yapamayız.

Emniyet tribün olaylarına sahip çıkacak. İçişleri Bakanlığı ile bu konu için görüşüyoruz. Yurtdışında bu olay nasıl yapılıyor, biz ise yapamıyoruz. İş çığırından çıktı. Tribüne gelen, “Ben 5 lira veririm, her şeyi yaparım” diyor.

Artık, tribüne gelip, ortalığı birbirine katan adamları istemiyorum. Seyirci sayısı düşünce alternatif bir algı ortaya koyamadınız. E-bilet sisteminin amacı hiç konuşulmuyor.

“DİYARBAKIR’DA MAÇ OYNATMAM”

Biz o kadar stat yapacağız alt yapı kuracağız. 2-3 adam gelecek bu işi bozacak. Biz buna müsaade etmeyiz. Eğer özel güvenlik işini yapmıyorsa, polisi stada sokar, olay çıkaranı alır götürürüz.

Almanya’daki bir maçta ses maytabı atıldı. Bunun üzerine ülkede bu konu 3 ay konuşuldu. “Rezil olduk” diye gündem oluştu. Futbolcuların göğsünde reklam var, adam futbolcu çıkıp göz göre göre küfür ediyor. Sponsorlar tabiki kaçar.

Birlikte bir duruş sergilenirse her iş hallolur. Kulüpler el ele vermeli. Biz artık “Tribünlere aileleri çekmeliyiz” demeliyiz.

Son oynanan kupa maçı var. Galatasaray, Diyarbakır’a gitti. Yaşananlar var. Olaylar var. Diyarbakır’da bir daha maç oynatmam. Şu anda Türk futbolunun kavgaya değil, uzlaşmaya, birliğe, beraberliğe ve kardeşliğe ihtiyacı var.

DEVRİM GİBİ 3 ÖNEMLİ KARAR

1- UEFA Finansal fair Play baskısı düşünülerek, hemen Finansal Yapılandırma Komitesi kurulacak.

2- Kulüplere yeni bir gelir kapısı olarak artık, futbolcuların giydiği çoraplara reklam alınacak.

3- Passolig’de fotoğraf uygulaması kaldırılacak. Kart ile turnikedeki fotoğraf eşleşmesi son bulacak.

Kulüpler Birliği Vakfı, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın katılımıyla dün İstanbul’da gerçekleştirildi... Haliç Kongre Merkezi’ndeki toplantıda Passolig yetkilileri de yer aldı. Toplantının ana gündem maddesini UEFA’nın Finansal Fair Play (FFP) kuralları oluşturdu. Fenerbahçe Kulübü’nden temsilcinin yer almadığı toplantıda devrim niteliğinde 3 önemli karar alındı.

İşte, Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ’ın önerisiyle alınan o kararlar..

BEDAVA BİLET TARİH OLACAK

UEFA Finansal Fair Play baskısı düşünülerek, en azından bunun geçişini sağlamak amacıyla Finansal Yapılandırma Komitesi kurulacak.

Passolig’de mevcut olan fotoğraf uygulaması kaldırılacak. Kart ile turnikedeki fotoğraf eşleşmesi son bulacak. Böylece kapılardaki kargaşa ve tıkanıklık önlenecek.

Futbol takımları çoraplarına reklam alacak. Böylece kulüplerin kasası yeni bir gelir kaynağıyla dolacak.

Bedava bilet dağıtımı yapılmaması, taraftar gruplarıyla işbirliğinden kaçınılması gerektiği yönünde de hemfikir sağlandı.

Özel güvenlik yerine spor alanlarında tekrar polislerin görev yapması da gündemde.

Finansal yapılandırma Güreli’yle başlayacak

Göksel Gümüşdağ, “Finansal Yapılandırma Komitesi’nin başına daha önce TFF’de mali işlerden sorumlu yöneticilik yapan Hüsnü Güreli geçecek. İki kişilik de ekibi olacak” dedi. Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ, Türk futbolunun sorunlarını ve marka değerini yukarı çıkarma konusunu masaya yatırdıkları toplantı sonrası alınan kararları hemen uygulamaya geçireceklerini söyledi. Finansal yapılandırma komitesi kurduklarını ifade eden Gümüşdağ, “Daha önce TFF’de mail işlerden sorumlu yöneticilik yapmış sayın Hüsnü Güreli’yi bu yapılandırma komitesinin başına getirdik. Yanında iki kişilik bir ekibi ile çalışmalar yapacak” dedi.

“HAKEM HATALARI AZA İNECEK”

Gümüşdağ, geçen hafta görevini bırakan Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp’e de değinerek, “Eski MHK Başkanımız Zekeriya Alp’e Türk futboluna verdiği katkılardan dolayı teşekkür ediyoruz, yeni gelen başkan Yusuf Namoğlu’na da hayırlı olsun diyorum. Türkiye’de en çok hakem hataları konuşuluyor. Bunların aza indirilmesi ve iyileştirmesi için o da katkı sağlayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.