Gençlerbirliği
Giriş Tarihi : 06-09-2020 10:06   Güncelleme : 06-09-2020 10:09

Nihat Özdemir'den G.Birliği ve Hacettepe'ye övgü

Nihat Özdemir'den G.Birliği ve Hacettepe'ye övgü

Türkiye Futbol Federasyonu’nun olağan mali genel kurulu geçen Salı günü Ankara’da yapılırken, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, özellikle ikinci ve üçüncü lig kulüplerinin maddi anlamda ellerini güçlendirecek çalışmaları yakın zamanda hayata geçireceklerini söyledi.

Özdemir, liglerin isim hakkından gelir elde edileceğini, ikinci ve üçüncü lig maçlarında canlı yayınlara geçileceğini, bu liglerde mücadele edecek takımların iddia programına daha fazla alınacağını, kulüplere de daha fazla oranda pay verileceğini aktardı.

Başkan Özdemir, genel kuruldan önceki gece, ikinci ve üçüncü lig kulüplerinin temsilcileri ile buluşup, dertlerini dinlerken, çözüm konusunda birlikte hareket edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Kulüp temsilcilerinin çoğu, yaşadıkları ekonomik sorunlar nedeniyle hareket alanlarının daraldığını ve kulüplerini idare etmekte çok zorlandıklarını belirtip, federasyon yönetiminden acil kaynak oluşturması ve bunları kulüplere adil bir şekilde dağıtması talebinde bulundu. Bu toplantıda, kulüplerin neredeyse tamamına yakınının büyük borç altında olduğu, gelirlerine de temlik koyulduğu bilgisi aktarıldı. Kulüp başkanları, sıkıntılarını anlatırken, federasyon başkanı Nihat Özdemir, Hacettepe’nin bu alanda borçsuz bir kulüp olduğu bilgisini alıp, “Demek ki ayaklarını yorganlarına göre uzatıp, bütçelerini dengede tutmaya büyük özen gösteriyorlar” dedi.

ÖRNEK ALDIĞI KULÜP GENÇLERBİRLİĞİ

Özdemir, kulüp temsilcileri ile yaptığı görüşmede, kendi yönetimlerinin 2. ve 3. Lig takımlarına büyük değer verdiğini, Türk futbolunun geleceğinin bu kategorideki takımlardan çıkacak genç oyuncular olduğunu belirtip, şöyle konuştu:

“Görüyorsunuz, Hacettepe, borçlanmadan da mücadelesini sürdürebiliyor. Örnek bir model oluşturuyor. Sizler, kadrolarınıza çok sayıda oyuncu transfer ederek ve yüksek miktarda paralar ödeyerek bütçelerinizi aşıyorsunuz. Hacettepe, oyuncu yetiştirmeye ağırlık veriyor. Kendi çocuklarını oynatıyor. Siz de genç çocuklara yatırım yapın. Onlara güvenin. Bizim yönetim olarak en büyük beklentimiz, ikinci ve üçüncü ligden yetişecek oyuncuların, milli takımlara kadar yükselmesi. Gökhan Gönül, İrfan Can Kahveci ve Yıldırım Mert Çetin, Beştepe’den yetiştiler ve A Milli takımda oynuyorlar. Yetenekli gençlerin önünü açın. Borçlarınızı değil, kulüplerinizi büyütün. Kulübün önünde, Gençlerbirliği gibi çok güzel bir örnek var. Hacettepe’nin her sezon, Gençlerbirliği A takımına oyuncu çıkarması, hem iki kulüp hem de Türk futbolu için çok önemli.”