Süper Lig
Giriş Tarihi : 03-09-2020 11:36   Güncelleme : 03-09-2020 11:40

Futbolda kriz devam ediyor

Futbolda kriz devam ediyor

Uzun süredir yayıncı kuruluşla kulüpler arasında süren indirim konusu bir çözüme ulaşmış değil. Digitürk'ün verdiği son teklif ise kulüpler için adeta bir çıkmaz sokak oldu. Yayıncı kuruluş, kulüplere yeni sezon için 220 milyon dolar önerdi!

İhaleye göre normal tutarın KDV hariç, 500 milyon dolar olduğu yayın gelirinde yayıncı kuruluş yüzde 56 oranında bir indirim istiyor. Bu da Türk Lirası bazında yaklaşık 1.3 milyar liralık fark demek oluyor! Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yönetimiyle, yayın kuruluş temsilcilerinin bugün bir araya gelmesi bekleniyor.

Yıllık sadece 220 milyon dolar

Oysa Kulüpler Birliği'nde yapılan son toplantıda kulüpler, geçen sene bir kereye mahsus bir indirim yapıldığını belirterek, yeni bir indirimi kabul etmeye veya en azından yayıncının istediği kadar bir indirimi kabul edemeyeceklerini dile getirmişti.

Yayıncı kuruluş ise geçen sene yapılan indirim anlaşmasının bu sezon için de geçerli olduğunu savunuyor. Geçen sene de yapılan uzun görüşmeler sonunda yayıncı kuruluş 90 milyon dolarlık bir indirim alırken, dolar kurunu da 5.80 TL'ye sabitlemişti. Bu defa yıllık 220 milyon dolar ödeyebileceğini bildiren Digitürk'ün doları ise güncel kurdan hesaplayacağı öğrenildi.

Kulüpler için çıkmaz sokak!

Yayıncı kuruluşun bu teklifi karşısında oldukça sıkıntılı bir pozisyona düşen kulüplerin ve yayın ihalesini düzenlemekle mükellef olan Türkiye Futbol Federasyonu'nun nasıl bir tutum alacağı merak konusu.

Ekonomik ortamdan dolayı kulüplerin mevcut yayıncıya karşı kısa sürede bir alternatif bulması zor görünüyor. Kulislerde daha önce konuşulan senaryolardan biri maçların birden fazla kanal tarafından paylaşılarak mali yükün de dağıtılmasıydı. Bu senaryo raflardan yeniden indirilebilir.

Kulüpler devlet kapısında

Diğer yandan kulüpler her sıkıştıklarında yaptıkları gibi yine devletin kapısını çalabilirler. Bu da maçların TRT'den yayınlanmasını gündeme getirebilir. Hatırlanacağı üzere kulüpler geçen hafta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile bir görüşme gerçekleştirmişti. Bu görüşmede kulüpler pandemi süreci nedeniyle içine girdikleri sıkıntıyı dile getirerek, vergi başta olmak üzere çeşitli konularda destek talebinde bulunmuştu.

Bilim Kurulu seyirciye karşı çıktı

TFF, 1 Ekim'den itibaren maçların yüzde 30 kapasiteyle seyircili oynanmasını kararlaştırmıştı. Kulüpler bir nebze de olsa nakit girişi sağlayacağı için bu karardan mennun olmuştu. Ancak vaka sayılırandaki artış nedeniyle seyircili maçların oynanıp oynanmayacağı tartışma yaratırken, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, bugün ligin ilk devresinin sonuna kadar maçların seyircisiz oynanması yönünde tavsiyede bulundu.

Görüldüğü üzere 11 Eylül'de top başı yapacak olan Süper Lig kulüpleri bir yandan yayıncı, diğer yandan da seyircisiz maç kriziyle karşı karşıya bulunuyor. TFF'nin 1 Eylül'de açıklanan denetim kurulu raporunda yayıncı kuruluştan alınan teminat mektubunun tutarı ise 276.5 milyon dolar... Krizin aşılamaması halinde, önümüzdeki günlerde bizi çok önemli gelişmeler bekliyor.