Süper Lig
Giriş Tarihi : 21-07-2020 12:34   Güncelleme : 21-07-2020 12:37

Liglerden düşme kalkıyor

Liglerden düşme kalkıyor

Ali Erdoğan/Yurtspor-Futbol Federasyonunun, sezonun bitmesi ,şampiyonların  ve bir üst lige çıkacak takımların kesin belli olmasıyla tüm liglerde küme düşmenin kaldırılması için karar alacağı öğrenildi.

Kararı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ulusa Sesleniş programında açıklaması bekleniyor.

Kümde düşme kaldırılması halinde  Süper Lig başta olmak üzere ligler 21 takımlı olacak.

TFF açıkladığı liglerin  başlangıç ve bitiş takvimde değişiklik olmayacak. Üç hafta da maçlar Çarşamba-Perşembe günleri oynanacak. 

Pandemi süreci nedeniyle kulüplerin yaşadığı olumsuz sıkıntılar nedeniyle başta Süper Lig olmak üzere TFF1.Lig  ile TFF 2.Lig ve TFF 3.Lig takımları küme düşmenin kaldırılması için TFF’ya başvurmuştu. Hatta 2. Ve 3.lig takımları da maçları oynamama kararı almış, TFF de bu kararı kabul etmişti.

TFF MECBUR OYNATTI

TFF’nin ise  Süper Lig'de şampiyon ile Şampiyonlar ve Avrupa Ligi'ne katılacak takımların belirlenmesi için seyircisiz oynatma kararı almıştı. TFF 1.ligde de ilk iki sırada bitiren takımlar ile play-off’ta birinci olan takımın süper lige çıkması için bu ligleri  de oynattı. Hatayspor ve Erzurum direk çıktı. Adana Demirspor-Bursaspor, Akhisarspor-Fatih Karagümrük maçlarının galibi final oynayacak.

Kazanan Süper Lig'e çıkan üçüncü takım olacak.

TFF 2. ve TFF 3.Ligde ise  gruplarında lider olarak yer alan takımlar bir üst lige çıkarken, gruplarında ilk beşte yer alan takımlar arasında play-off maçları oynanıyor. Bu maçlar sonucunda da  birinci olanlar bir üst liglere çıkacak.

TFF  KONUYU YENİDEN GÖRÜŞECEK

Liglerin bitmesiyle birlikte TFF Yönetim Kurulu toplanıp, ligleri tescil etmeden kulüplerden gelen  istekleri değerlendirecek. TFF yönetim kurulundan bir yetkili "Gündemimizde her ne kadar küme düşmenin kaldırılması yok ise de  çok sayıda kulübün talebi var. Milletvekilleri de seçim bölgelerindeki baskı nedeniyle devrede. İstekleri var. Bu konuları yeniden masaya yatırıp, değerlendireceğiz. Pandemi süreci ile birlikte kulüplerimiz sıkıntılı bir dönem yaşadı. Gelirleri azaldı. Bu nedenle maçlar bittikten sonra kararımızı alıp, kulüplerin de kendi yol haritalarını buna göre belirlemeleri gerekir”dedi. 

TAHKİM YOLU VAR

Ligler başlamadan önce  küme düşmenin kaldırılmasını isteyen çoğu kulübün isteğini TFF kabul etmemişti.  TFF 2. ve TFF 3.Lig'de  birinci olanlar ile ikinciler arasında özellikle Ankarademirspor ile Bandırmaspor arasında üç puan fark olmasına rağmen Bandırmaspor’un TFF 1.Lig'e çıkartılmasına Başkent ekibi tepki gösterip, ligden çekilmiş daha sonra siyasi baskılar nedeniyle play-offa katılma karar almıştı. TFF’nin bu tür kararları karşısında bazı kulüplerin Tahkim Kurulu’na gitmek için hazırlık yaptıkları öğrenildi.

 GÖZLER ERDOĞAN’DA

Ankaragücü, Kayseri, Malatya’nın Süper Lig'den, Eskişehirspor'un TFF 1.Lig'den, Elazığspor, Şanlıurfaspor'un TFF 2.Lig'den Manisaspor, Erzincanspor, Tokatspor, Batman Petrolspor gibi takımlarında  gibi takımların TFF 3.Lig'den BAL’a düşmeleri nedeniyle o illerdeki siyasilerin özellikle milletvekillerine baskı yaparak küme düşmenin kaldırılması için Cumhurbaşkanı ile görüşmelerini istedikleri, milletvekillerinin de harekete geçtiği öğrenildi.

Bu illerdeki seçmen sayısının da fazla olması karşısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyu değerlendirmesi bekleniyor.