Süper Lig
Giriş Tarihi : 20-07-2020 09:58   Güncelleme : 20-07-2020 10:06

Düşme hattı alev alev... 2'li, 3'lü ve 4'lü averaj hesapları

Düşme hattı alev alev... 2'li, 3'lü ve 4'lü averaj hesapları

Süper Lig'in 33. haftasının tamamlanmasının ardından lige devam eden ilk kulüp Ankaragücü olurken diğer takımlar arasında ilginç bir durum ortaya çıktı. 

Ligin 34. haftasında 4 takımın 35 puanda olma ihtimali söz konusu. Hal böyle olunca küme düşme potasında 4'lü, 3'lü ve 2'li averaj hesapları devreye girecek. 

34. haftanın maç programı

Süper Lig'in 34. haftasında küme düşme ihtimali bulunan takımların oynayacağı maçlar şu şekilde:

Denizlispor - Ankaragücü
Fenerbahçe - Rizespor
Yeni Malatyaspor - Gaziantep
Kayserispor - Trabzonspor

4'lü averaj tablosu

Süper Lig'in 34. haftasında küme düşme potasında bulunan takımların alacağı sonuçlarla birlikte TFF 1. Lig'e düşen son 2 takım 4'lü averaj ile belli olabilir. Denizlispor, Rizespor, Yeni Malatyaspor ve Kayserispor'un puan eşitliği durumunda 4 takımın kendi aralarında oynadığı maçların sonuçlarına bakılarak oluşturulan lig tablosu esas alınacak. Böylesi bir durumda Rizespor ve Kayserispor, Süper Lig'de kalırken Denizlispor ile Yeni Malatyaspor TFF 1. Lig'e düşecek.

Rizespor - 10 puan
Kayserispor - 10 puan
 Denizlispor - 8 puan 
Yeni Malatyaspor - 6 puan

3'lü averaj tablosu

Süper Lig'de son haftaya girerken Kayserispor ve Yeni Malatyaspor'un 32, Denizlispor ve Çaykur Rizespor'un ise 35 puanı bulunuyor. Böylesi bir durumda gelecek hafta alınacak sonuçlara göre 4 farklı 3'lü averaj senaryosu ortaya çıkıyor.

Öncelikle Kayserispor 34. hafta maçında Trabzonspor'u yenemez (Kayserispor bu sonuçla küme düşer), Yeni Malatyaspor, Gaziantep'i mağlup eder ve Denizlispor ile  Rizespor da mağlup olursa 3 takım (Yeni Malatyaspor, Denizlispor ve Rizespor) ligi 35 puanda tamamlayacak. Bu durumda Yeni Malatyaspor küme düşen diğer takım olacak.

Denizlispor - 7 puan
Rizespor - 7 puan
Yeni Malatyaspor - 3 puan

Diğer bir senaryoda ise Yeni Malatyaspor'u Gaziantep'i yenemez, (Malatyaspor bu sonuçla küme düşer) Kayserispor deplasmanda Trabzonspor yener ve Denizlispor ile Rizespor da mağlup olursa 3 takım (Kayserispor, Denizlispor ve Rizespor) ligi 35 puanla tamamlayacak. Bu durumda Yeni Malatyaspor'un ardından Rizespor küme düşen diğer takım olacak.

Kayserispor - 7 puan
Denizlispor - 5 puan
Rizespor - 4 puan

Ligin 34. haftasında sonuçlara göre eğer Kayserispor, Yeni Malatyaspor ve Denizlispor sezonu 35 puanla tamamlarsa oluşan 3'lü averaj tablosuna göre Kayserispor ligde kalacak. TFF 1. Lig'e düşen diğer 2 takımsa Yeni Malatyaspor ve Denizlispor olacak.

Kayserispor - 7 puan
Yeni Malatyaspor - 6 puan
Denizlispor - 4 puan

Ligin 34. haftasında alınan sonuçlara göre Yeni Malatyaspor, Kayserispor ve Rizespor ligi 35 puanla tamamlarsa 3'lü averaj tablosuna göre Rizespor ligde kalan takım olacak. TFF 1. Lig'e düşen 2 takımsa Kayserispor ve Yeni Malatyaspor olacak.

Rizespor - 9 puan
Kayserispor - 6 puan
Yeni Malatyaspor - 3 puan

2'li averaj

Süper Lig'de 34. hafta sonuçlarına göre 4 farklı şekilde 2'li averaj tablosuna bakılacak.

Eğer Yeni Malatyaspor ve Rizespor ligi 35 puanda tamamlarsa (Kayserispor düşen diğer takım) 2'li averaja göre Yeni Malatyaspor küme düşen son takım olacak.

Eğer Yeni Malatyaspor ve Denizlispor ligi 35 puanda tamamlarsa (Kayserispor düşen diğer takım) 2'li averaja göre Denizlispor küme düşen son takım olacak.

Eğer Kayserispor ve Rizespor ligi 35 puanda tamamlarsa (Yeni Malatyaspor düşen diğer takım) 2'li averaj eşit olduğundan genel averaja bakılacak. Rizespor'un genel averajı -17 iken Kayserispor'un genel averajı -31. Bu durumda Kayserispor düşen diğer takım olacak.

Eğer Kayserispor ve Denizlispor ligi 35 puanda tamamlarsa (Yeni Malatyaspor düşen diğer takım) 2'li averaja göre Denizlispor küme düşen son takım olacak.

Küme düşme puan durumu

14. Denizlispor - 35 puan

15. Çaykur Rizespor - 35 puan

16. Yeni Malatyaspor - 32 puan

17. Kayserispor - 32 puan

Kendi aralarında oynadıkları maçlar

Denizlispor 2 - 0 Rizespor
Rizespor 2 - 2 Denizlispor

Yeni Malatyaspor 5 - 1 Denizlispor
Denizlispor 2 - 0 Yeni Malatyaspor

Kayserispor 1 - 1 Denizlispor
Denizlispor 0 - 1 Kayserispor

Yeni Malatyaspor 0 - 2 Rizespor
Rizespor 3 - 0 Yeni Malatyaspor

Kayserispor 1 - 0 Rizespor
Rizespor 3 - 2 Kayserispor

Yeni Malatyaspor 4 - 0 Kayserispor
Kayserispor 2 - 1 Yeni Malatyaspor