Ankaragücü
Giriş Tarihi : 13-05-2020 21:04   Güncelleme : 13-05-2020 21:04

Mustafa Reşit Akçay ' İnsan sağlığı beIN Sports’un ödeyeceği paradan daha önemli'

Mustafa Reşit Akçay ' İnsan sağlığı beIN Sports’un ödeyeceği paradan daha önemli'

Ankaragücü Teknik Direktörü Mustafa Reşit Akçay, ”Benim düşüncelerim aynı. Trabzonspor’un şampiyon olmasını istiyorum. Trabzonspor ölünün sırtına basarak kupa almak isteyen bir camia değil. Trabzonspor’u gerçekten seven bir insan bunu istemez.” dedi.

Radyospor’da Spor Kazanı programında Özgür Sancar’ın sorularını yanıtlayan Ankaragücü Teknik Direktörü Mustafa Reşit Akçay’ın açıklamaları şu şekilde:

-Şampiyonluk 1 insanın hayatından daha mı önemli? Bir insan eğer yaşayacaksa ben antrenörlük yapmayayım. Dünya çok keyifli bir yer ancak ölüm gerçeğini unutmamak lazım. Neden mücadele ediyoruz? Ölene kadar sağlıklı ve güzel bir yaşam sürmek için mücadele ediyoruz. Benim düşüncelerim aynı. Trabzonspor’un şampiyon olmasını istiyorum. Trabzonspor ölünün sırtına basarak kupa almak isteyen bir camia değil. Trabzonspor’u gerçekten seven bir insan bunu istemez.

-Çalışmalara başladık. Oyuncularımızın testinin negatif çıkması psikolojilerini iyi duruma getirdi. Oyun temaslı bir oyun. Sonuçta bir grup oyunu oynuyoruz. Rakibe üstünlük sağlamak için temas etmek zorundasınız. Bu korkuları yenmek için erkenden başlamak istedik. Burada bütün çalışanları kontrol altında tutuyoruz. Oyuncuları güven ortamına sokmaya çalışıyoruz. Talimatları uygulamak çok zor ancak sağlık için bu talimatları yerine getirmeye çalışıyoruz.
-Faty ile ilgili özel bir çalışma uyguluyoruz. Fati’nin gruba dahil olması psikolojik olarak zor olacak. Ona özel antrenmanlar uygulayacağız. Fati 14 günü tamamladıktan sonra aramıza katılacak. Oyuncuya siz bir saha disiplini uygulamalısınız. Oyuncu bunları yapmayı reddederse sizin otoriteniz sorgulanır. Bu sefer çalışma yapamazsınız. Oyuncularla olan diyaloglarımızın zamanla iyileşeceğini düşünüyoruz.

-Biz Sağlık Kurulu’na güveniyoruz. Bize “Burada bir şey olmaz.” diyorlarsa gidip oynayacağız. Bu konuyu nasıl konuşacağımıza karar vermeliyiz. Biz küme düşme hattında bir takım olduğumuz için bizim açıklamalarımızı başka yöne çekiyorlar. Biz bu işin başından beri olaya insan sağlığı açısından baktık. Bu eleştirileri doğru bulmuyorum. Maçlar oynanırsa oynayacağız. Biz ağlak bir durum yaratmıyoruz. TFF Başkanı ekonomik açıdan bakmadığını söyledi. Bu maçlara sosyolojik açıdan da bakılmış olabilir. Yarın futbol oynanıyorsa siz de sokakta maske takıp hayatınıza dönebilirsiniz mesajı da verilmiş olabilir. Şeytanın avukatlığını yaparsanız bu işin içinde maddi durumların olduğunu düşünürsünüz. Tüm bunlara rağmen bizim ülkemiz çok güçlü. İnsan sağlığı beIN Sports’un ödeyeceği paradan daha önemli. Her kulüpte yüksek vicdanlı yöneticiler var. Bu süreçte vicdan galip gelecektir. Ligimizi kaliteli hale getiremedik. TFF yayıncı kuruluşa karşı güçsüz kaldı çünkü biz ligin kalitesini arttıramadık. Burada sadece TFF Başkanı suçlu değil.
 

-Kuvvet çalışmalarında halterleri oyuncuların gözünün önünde dezenfekte ediyoruz ve eldiven veriyoruz. Burada güven duygusunu oluşturmaya çalışıyoruz. Yaptığımız konuşmalarda doktorumuz bizimle birlikte oluyor. Doktorumuz antrenmanlardan önce oyuncularla konuşuyor. Doktorumuz onları psikolojik olarak geliştiriyor. Hala evden su getiren oyuncularımız var. Biz buna saygı gösteriyoruz. Bu kendine ait bir rahatlama önlemi. Sosyal mesafeyi 1 hafta içinde kaldıracağız. Saunamızı kapattık. Soğuk havuz yerine büyük kovalar kullanıyoruz. Psikolojinin tam olarak ne zaman düzeleceğini takip ediyoruz.