Güncel
Giriş Tarihi : 02-05-2020 19:02   Güncelleme : 02-05-2020 19:02

Fransa'da kulüplere tam 162 milyon euro destek

Fransa'da kulüplere tam 162 milyon euro destek

Koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen ligler arasında yer alan Fransa Ligue 1'de şampiyon Paris Saint-Germain olmuştu. Ligue 1 yönetimi Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi, küme düşen ve lige çıkan takımları da belirlemişti.

2. sırada yer alan Marsilya ve 3. sıradaki Rennes, Şampiyonlar Ligi bileti alırken; Amiens ve Toulouse ise küme düşmüştü. Avrupa Ligi'ne gidecek takımlar ise Lille, Reims ve Nice olmuştu. Ayrıca, Lens ve Lorient ise 1. Lig'e yükseldi.

Koronavirüs salgını nedeniyle ciddi anlamda sıkıntılı günler geçiren kulüplere Fransa devleti sahip çıkacağını açıkladı. 40 profesyonel kulübünün 4 Mayıs Pazartesi günü bir video konferans yapacağı ve devletin kendilerine ekonomik anlamda yardım edeceği bildirildi. 

Le Parisien'de yer alan habere göre; Fransız futbolu 4 Mayıs Pazartesi günü olağanüstü toplanma kararı aldı. Salgının başlangıcından bu yana devlet ilk kez tüm sektörleri kapsayan bir kredi vermeye hazırlandığı belirtildi. 
Profesyonel Futbol Ligi (LFP) başkanı Nathalie Boy de la Tour ve Genel müdür Didier Quillot, e-posta yoluyla 40 kulübe davetiye gönderdi.

Bilindiği üzere Ligue 1'in ana yayıncısı Canal + sözleşmeyi sonlandırmış ve kulüpler TV yayın gelirlerinden mahrum kalmıştı. Bunun üzerine devlet, Fransız futbolunu kurtarmak için bir yılı aşmamak kaydıyla kulüplere kredi verecek. Bu kredinin 162 milyon Euro olduğu tahmin ediliyor. LFP Genel müdürü Didier Quillot'un bu kredi teklifini perşembe günü sunduğu ve bu meblanın farklı kulüpler arasında dağıtılması için pazartesi günü tolağanüstü bir genel kurul toplantısı yapılacağı belirtildi.