Güncel
Giriş Tarihi : 22-04-2020 16:56   Güncelleme : 22-04-2020 16:56

Bundesliga'ya polis engeli

Bundesliga'ya polis engeli

Almanya'da, "Bundesliga 9 Mayıs'ta başlayabilir" açıklaması yapan Bavyera Eyaleti Başbakanı Marku Söder, geri adım attı. 

ARD Gece Haber Bülteni yayınına katılan Söder, futbolun devam etmesi için Robert Koch Enstitüsü’nün yeşil ışık yakması gerektiğini söyledi. “Seyircisiz maçlar çok az kişiyle ve kontrollü olmalı. Statlar önünde toplanmalar da engellenmeli” diyen Bavyera Başbakanı, kulüplere ne olursa olsun maçlar oynanacak şeklinde bir açık çek vermeyeceklerinin altını çizdi.

30 Nisan'da her şey belli olacak

Almanya Futbol Federasyonu DFL’nin oluşturduğu sağlık kurulunun çalışmalarının gözetim altında olacağını ve eğer maçlar oynanırsa her hafta yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini de ifade eden Söder, her şeyin 30 Nisan'daki toplantıda belli olacağını açıkladı.

Alman Federal İçişleri Bakanlığı ise yaptığı açıklamada Bundesliga için tarih verilmesine karşı olduklarını açıkladı. Pandeminin yarattığı zor ortamda henüz sporda henüz bir gevşeme kararı verilmemişken tarih açıklanmasının uygun olmadığı açıklamada ifade edildi.

Futbolculara test tartışması

Bu bağlamda DFL, 23 Nisan’da yapılacak Bundesliga Kulüpler Birliği toplantısında yeni bir başlama tarihi açıklanmayacağını bildirdi. Kesin başlangıç tarihinin yetkililer tarafından alınacağını ancak "Mayıs ayında seyircisiz futbol oynanabilir" açıklamalarının kendileri için iyi bir haber olarak değerlendirildiğini ifade eden DFL yönetimi, futbolculara testler için yapılan eleştirilere katılmadıklarını ve haftada 640.000 test kapasitesine ulaşan ülkede futbol için yapılacak testlerin haftalık toplam kapasitenin % 0,5’inden daha düşük bir yüzdeolduğu belirtildi.

Açıklamada ikinci bir koronavirüs dalgasının ortaya çıkması vetest ihtiyacının artması durumunda “DFL üzerine düşeni yaparak halkın test ihtiyacına engel olmayacaktır” denildi.
Her maçta en fazla 300 kişi çalışacak

Spiegel dergisi, DFL’in oluşturduğu sağlık kurulunun seyircisiz maçlar içim yaptığı 41 sayfalık konsept çalışmayı açıkladı. Sağlık kurulu, maçlarda en fazla 300 kişinin çalışacağını ve stadın yer aldığı alanın üçe bölünerek her bölgede en fazla 100 kişi bulunacağını bunların da birbiriyle bir araya gelmeyeceğini planlıyor. Saha içinde 22 oyuncu, 18 yedek ve 4 hakemle birlikte maksimum 100 kişi bulunabilecek.

Maçlarda şu kısıtlamalar yapılacak

Çeşitli ihtimallerin yer aldığı çalışmada bazı başlıklar şöyle:

1-Takımlar saha çocuklar olmadan çıkacak

2-Takım fotoğrafı çekilmeyecek

3-Maskotlar yer almayacak

4-El sıkışma olmayacak

5-Fotoğrafçılar sadece saha kenarında veya kale arkasında durabilecek.

6-TV çalışanları bir form doldurup koronavirüs semptomları oluşabileceğinin bilincinde olduklarına dair imza atacaklar.

7-Otellerde çok katı kurallar uygulanacak ve personel eğitilerek sürekli maske takmaları ve ellerini sıklıkla dezenfekte etmeleri istenecek.
Bundesliga için yapılan ısrar anlamsız!

Robert Koch Enstitüsü Başkan Yardımcısı Prof. Lars Schaade, Bunesliga’nın başlaması için yapılan çalışmaları anlamsız bulduğunu açıkladı. Basın toplantısında konuşan Schaade, toplumun bir grubunun neden düzenli bir şekilde test edilmesi gerektiğini anlayamadığını testlerin tıbbi gerekliliklerde kullanılması gerektiğini belirtti.

Polis sendikası da karşı çıktı

Almanya Polis Sendikası GDP, koronovirüs krizi sürerken Bundesliga’nın devamına karşı olduklarını açıkladı. Polise normal zamandaki maçlar sırasında dahi çok yük bindiğini söyleyen sendika başkanı Jörg Radek, maçların devamında fanatik grupların statların çevresinde toplanma tehlikesinin olduğu bunun da daha çok görevli polis anlamına geleceğini bununla birlikte de virüsün bulaşma riskinin artacağının altını çizdi.

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti İçişleri Bakanı Boris Pistorius, Bundesliga maçlarının başlamasının halkta yanlış bir algıya yol açma tehlikesinin olduğunu ancak daha önce dolu tribünlerin tamamen boş olmasının insanların durumun ciddiyetini daha iyi anlamasına da yardımcı olacağını açıkladı. Osnabrücker Zeitung’a konuşan Pistorius, maçların oynanmasının özellikle hafta sonunu dahaçekilebilir hale getireceğini de ifade etti.

Berlin Eyalet Senatosu, seyircili spor müsabakalarının 24 Ekim'e kadar yapılamayacağını açıkladı. Seyircisiz maçlara ise ancak gerekli güvenlik koşulları sağlandığı takdirde izin verileceği belirtildi.