Gençlerbirliği
Giriş Tarihi : 06-04-2020 20:45   Güncelleme : 06-04-2020 20:45

Hayrettin Demirbaş'tan Gençlerbirliği itirafı

Hayrettin Demirbaş'tan Gençlerbirliği itirafı

Futbol tarihinde iz bırakan Hayrettin Demirbaş, hâlâ 18-17 biten Gençlerbirliği yenilgisinin burukluğunu yaşıyor: 

Hayrettin Demirbaş, “O maçtan sonra Fatih Terim'le konuşup, bir kuruş almadan ayrıldım. Galatasaray forması altında her türlü başarıyı yakaladım. 11 sene gururla Sarı-Kırmızılı formayı giydim. Daha iyi bir vedayı hak ediyordum.” dedi.

Tarih 28 Kasım 1996… Yer Ankara 19 Mayıs Stadı... Sezon 1996- 97... Gençlerbirliği ile Galatasaray Türkiye Kupası altıncı tur maçında karşı karşıya geliyor. O dönem Türkiye Kupası tek maç üzerinden eleminasyon sistemiyle oynanıyor. Gençlerbirliği’nin kalesinde Kubilay, Galatasaray’ınkinde ise Hayrettin Demirbaş, sahada da kıyasıya bir rekabet var...

HİÇ PENALTI KURTARAMADILAR

Mücadelenin normal sonucu Lukaku ve Hakan Ünsal’ın golleriyle 1-1 sona eriyor. Sıra penaltı atışlarına geliyor. Ve sonu gelmez atışlarda skor 17-17’ye geliyor. G.Saray adına topun başına geçen İlyas Karaman’ın vuruşunu kaleci Kubilay sol köşeye yatarak kurtarıyor. Bütün gözler G.Birliği adına topun başına geçen Osman’a çevriliyor. Osman’ın topu ağlara göndermesiyle G.Birliği mücadeleden 18-17 galip ve tur atlayarak ayrılıyor. Hayrettin Demirbaş o maçta rakibin kullandığı 17 penaltıdan hiç birini kurtaramıyor. Bundan sonrasını ve taraftarın sırtını döndüğü kaleci Hayrettin’in duygularını kendisinden dinleyelim:
KARDEŞİM KARAKOLA DÜŞMÜŞTÜ

“Bu müsabakadan önce oynanan PSG maçı öncesi benim birader bir olaya karışmıştı. Bir karakol durumu oldu. Bu durum beni olumsuz etkiledi. Moralim çok bozuktu. Kafam ona takılmıştı. Normal süre 1-1 bitti. Penaltılarla 18-17 bitti. 17 penaltılardan hiç birini kurtaramadım. Maç sonrası Fatih Terim’in yanına gittim ve ‘Kendimden utanıyorum... 17 penaltıdan birini bile kurtaramayan bir kaleci G.Saray’ın kalesini korumayı hak etmiyor. Ayrılıyorum’ dedim. O dönemin başında 10 milyar liraya sözleşmeyi uzatmıştım. Fatih Hoca sadece dinledi beni. Beş kuruş para almadan bıraktım. Bu olaydan dolayı çok üzgünüm. G.Saray forması altında her başarıyı yakaladım. 11 sene G.Saray formasını gururla giydim. G.Saray’a veda etmem daha iyi olmalıydı. O gün daha iyi konsantre olmalıydım. Daha önce 7-8 penaltı kurtarmıştım.