Güncel
Giriş Tarihi : 26-03-2020 09:02   Güncelleme : 26-03-2020 09:02

Korona virüste doğrular ve yanlışlar

Korona virüste doğrular ve yanlışlar

Çin'in Wuhan şehrinde çıkan ve kısa zaman içinde dünyaya yayılan koronavirüs hakkında bilgiler yayınlanmaya devam ediyor.

Koronavirüs'ten nasıl korunulur, yiyecek, sebze ve meyvelerden bulaşır mı, dışarıda nasıl bulaşır,iyileşen tekrar corona virüse bulaşır mı, maske nasıl korur, eldiven korur ve daha fazlası için; Detaylar Haberimizde!

İnsanların sokağa çıkması yasaklığna kadar giden bu virüs için sosyal medyada korunma amaçlı bilgiler verilmeye devam ediliyor. Bazı bilgilerin yanlış olduğunu Bilim Kurulu Üyeleri açıklasa da önüne  bir türlü geçilemedi.

İşte Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Üniversitesi (AÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Covid-19 (Kovid-19)  hakkında doğru bilinen yanlışlar hakkında verdiği o bilgiler; 

YANLIŞ: Covid-19 kabuklarıyla yenilebilen yeşillikler ve meyve ile sebzelerde tutunabildiğinden, meyveler kabukları soyularak yenilmeli, diğerlerinin ise tüketiminden kaçınılmalı.

DOĞRU: Covid-19 açısından meyve ve sebzeleri kabukları ile yemenin hastalık riskini artırmış olduğuna dair bir veri bulunmamaktadır. Genel temizlik kuralları doğrultusunda meyveler yıkanarak kabukları ile tüketilebilir.
YANLIŞ: Covid-19'dan korunmak için dışarı çıktıktan sonra kıyafetler de dezenfekte edilmeli.

DOĞRU: Dışarı çıkıldıktan sonra kıyafet dezenfeksiyonu uygulamasının hasta olmayı engelleyici ve rasyonel bir yanı yoktur. Kıyafetlerin her zaman yapıldığı gibi kirlenme durumlarına göre yıkanmaları yeterlidir.

YANLIŞ: Virüsten korunmak mümkün değildir.

DOĞRU: Belirlenen kurallara uyulması durumunda, virüsten korunmak mümkündür. Özellikle olası ya da kesin tanı almış kişilerde, izolasyon kurallarına uyulması, hastalığın yayılmasında ve hasta kişinin yakın çevresi için hastalıktan korunma sağlanmasında çok önemlidir.

YANLIŞ: Cerrahi olarak isimlendirilen ve normal maske diye tanımlanan maskeler, gün içinde kullanıldıktan sonra yıkanarak tekrar kullanılabilir.

DOĞRU: Cerrahi maskelerin kullanım süresi 3-4 saat olup, nemlendiğinde kirlendiğinde değiştirilmeleri gerekir. Maske yıkandığında koruyuculuk işlevini kaybeder.

YANLIŞ: Vücut direncinin artırılması için sağlıklı bireylerin de bir an önce bağışıklık kuvvetlendirici destek ürünleri ve vitamin hapları alması gerekmektedir.

DOĞRU: Sağlıklı bireylerin, ek bir destek ürünü almalarına kesinlikle gerek yoktur. Her bireyin yeterli uyku, dengeli beslenme ve düzenli fizik egzersiz gibi kurallara uyması yeterlidir. Ek bir destek ürünü kullanmak, hastalıktan korunmak için fayda sağlamamaktadır. Sadece vücutlarında vitamin eksikliği olanların dışarıdan bu vitamin veya minerali alması gerekir.