Süper Lig
Giriş Tarihi : 20-03-2020 12:18   Güncelleme : 20-03-2020 12:18

UEFA'dan kulüplere FFP kıyağı

UEFA'dan kulüplere FFP kıyağı

Koronavirüs sebebiyle liglerin ertelenmesiyle birlikte Türkiye'deki kulüplerin de bazı gelir kalemleri eksilecek.

Özellikle UEFA ile Finansal Fair-Play anlaşması yapan kulüplerimizi ilgilendiren bir gelişme yaşandı.UEFA, FFP ile ilgili yeni bir düzenlemeye gidiyor. Türk kulüpleri de bu konuda UEFA ile çeşitli görüşmeler yapacak.

Tüm dünyayı sarsan koronavirüs tehdidi, spor müsabakalarının ertelenmesi kararlarını da beraberinde getirmişti. EURO 2020’nin ertelenmesiyle birlikte UEFA, federasyonların önünü açtı. Türkiye’de de ligler dün itibarıyla ertelendi. Akıllara, UEFA’nın Finansal Fair-Play açısından bir yumuşama gösterip göstermeyeceği geldi. UEFA’nın bu kaotik süreçte tavrı ne olacak? İşte yanıtı…

UEFA, liglerin ertelendiği süreçte hangi çalışma üzerinde duracak?

Liglerin ertelenmesiyle birlikte kulüpler bu süreçte mali açıdan bir darboğaza girecek. Zaten zor durumda olan Türk kulüplerinin, Finansal Fair-Play kapsamında UEFA ile anlaşmaları bulunuyor.

Fakat; maçların oynanmadığı sürede kulüpler birçok gelir kaleminden eksik kalacak. Avrupa liglerinde mücadele eden takımlar dev organizasyonlarda yer alamadığı için birçok geliri hanesine yazamayacak.

Kulüplerimiz de zorlanacak

Türkiye’de kulüpler yayın gelirleri, primler, maç günü elde edilen gelirlerden mahrum kalacak. İşin özü; ucu açık olan bu süreçte kulüpler zorlanacak. Bu açıdan devlet desteğinin nasıl olacağı da önemli bir nokta.
UEFA, Finansal Fair-Play kapsamında anlaşma yapılan kulüplerle ilgili yeni bir düzenlemeye gidecek. Söz konusu süreçte UEFA kulüplerle de çeşitli görüşmeler yapacak.

Finansal Fair-Play nedir?

UEFA, Avrupa futbolunun genel mali durumunun iyileştirilmesi için FFP adıyla bilinen uygulamayı 2011 yılında başlatmıştı. İlk olarak 2010 yılında kabul edilen sistem, UEFA organizasyonlarına katılmaya hak kazanan kulüplere uygulandı. Bu uygulama kulüplerin başta futbolculara, vergi dairelerine, diğer kulüplere olan borçları başta olmak üzere birçok mali kalemi inceleme altına aldı.

UEFA, FFP kapsamında 2013 yılında kulüplerin mali gelir giderlerini başa baş dengelemek için Mali Kontrol Kurulu’nu kurdu. Bu kurul, UEFA yarışmalarına katılan kulüplerin mali borçlarının olup olmadığını kontrol ediyor, şartları yerine getirmeyen kulüplere gerekli yaptırımları uyguluyor. UEFA yarışmalarına katılacak kulüplerin son üç yıllık mali raporları analiz edilerek değerlendirmeye alınıyor.

Cezaları nasıl veriyorlar?

UEFA, inceleme altına aldığı kulüplerle anlaşma yapıyor ve bu anlaşmaya uymayan kulüpleri cezai yaptırım uyguluyor. Eğer bir kulüp düzenlemelere uymazsa, çeşitli disiplin cezaları uygulanıyor. Uyarı, kınama, para cezası, puan düşürme, UEFA gelirlerine el konulması, UEFA organizasyonlarında kadro kısıtlaması ve Avrupa kupalarından men cezaları olmak üzere çeşitli cezalar FFP’ye uymayan kulüplere veriliyor.

Türk kulüpleri, FFP konusunda ‘sabıkalı’

UEFA, FFP kapsamında en fazla cezayı Türk kulüplerine kesiyor. Bu anlamda anlaşmalara bağlı kalınması büyük önem taşıyor. FFP kuralları kapsamında Galatasaray, Beşiktaş, Bursaspor, Gaziantepspor ve Kardemir Karabükspor olmak üzere 5 Türk takımı Avrupa müsabakalarından men cezası almıştı.