Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 22-01-2020 09:58   Güncelleme : 22-01-2020 09:58

Türk Futboluna Damgasını Vurmuştu

Türk Futboluna Damgasını Vurmuştu

Gençlerbirliği’nin, yaptığı transferleri, teknik direktör değişiklikleri ve altyapıya verdiği önemle Türk futbol tarihindeki yerini alan onursal başkanı İlhan Cavcav, vefatının üçüncü yıl dönümünde bugün anılacak.

Kosova’nın başkenti Priştine’den 1910’da göç eden bir ailenin çocuğu olan İlhan Cavcav, 4 Ekim 1935’te Ankara Hamamönü’nde doğdu.

Öğrencilik yılları boyunca babasının işlettiği değirmende çalışan Cavcav, un sektöründe iş hayatına atıldı ve fabrikatörlüğe kadar ulaşan başarısını “futbol sahalarına” da taşımayı bildi.

Ucuz maliyetle kadrosuna kattığı ya da altyapısından yetiştirdiği futbolcuları, Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor’a yüksek bonservis ücretleriyle satan Cavcav, un tüccarlığının yanına “futbol tüccarı” unvanını da ekledi.

Cavcav, transfer hikayeleri, teknik direktör değişiklikleri ve kendine has üslubuyla Türk futbol tarihinde “müstesna” yerini aldı. Kulüp başkanlarıyla yaptığı tartışmalar, gündeme dair ilginç çıkışlarıyla her zaman gündeme gelmeyi başaran Cavcav, oyuncu olarak girdiği futbol sektöründe yönetici olarak devam etti ve 37 yıl Gençlerbirliği Kulübünün başkanlığını yaptı.
HACETTEPE’DEN GENÇLERBİRLİĞİ’NE UZANAN BAŞKANLIK

İlhan Cavcav, ilk başkanlık tecrübesini Hacettepe’de yaşadı. Doğduğu Hamamönü Mahallesi’nin mor-beyazlı takımının başına 1975’te geçen Cavcav, aynı yıl kulübün küme düşmesini engelleyemeyince istifa etti. 1977’de Gençlerbirliği yönetimine giren Cavcav, kırmızı-siyahlılarda 1978 yılında başkanlığa getirildi ancak dönemin yöneticileriyle anlaşmazlığa düşünce kısa süre için görevden ayrıldı.

Gençlerbirliği’ne 1981 yılında yeniden başkan olan İlhan Cavcav, 3. Lig’e düşme tehlikesiyle karşı karşıya olan kırmızı-siyahlı ekibi kümede tutmak için gayret etti. Futbol Federasyonunda dönemin yöneticilerine 2. ve 3. liglerin birleştirilmesi projesini kabul ettiren Cavcav, takımının 2. Lig’de devam etmesini sağladı. Birinci Lig’e bir sezon sonra yükselen Gençlerbirliği, ligde mücadele ettiği dönemde 2 kez Türkiye Kupası’nı kazandı. Cavcav, başkanlığı süresince kulübe modern tesisler kazandırdı. Duayen başkan, borçsuz kulüp yönetimi anlayışıyla örnek oldu.

TEKNİK ADAM DEĞİŞİKLİKLERİ İLE HER ZAMAN GÜNDEMDEYDİ

İlhan Cavcav, başkanlığı döneminde sürekli teknik direktör değiştirmesiyle gündemden düşmedi. Değişiklikleri “taktik” gibi kullanan Cavcav, görev süresinde 42 farklı teknik adamla çalıştı. Başkanlık koltuğunda oturduğu 38 yılda 56 kez teknik adam değişikliğine giden Cavcav, bu süreçte en çok Mesut Bakkal’a şans verdi.

4 BÜYÜK TAKIMA BİR ÇOK OYUNCU TRANSFERİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Cavcav, başkanlığında 4 büyük takıma onlarca oyuncu sattı. Bu oyuncaların bazıları;

F.Bahçe: Deniz Barış, Erkan Sözeri, Gökhan Gönül, İlhan Eker, İsmail Güldüren, Kemalettin Şentürk, Metin Diyadin, Orhan Şam, Serkan Balcı, Tarık Daşgün, Uğur Boral (FETÖ üyeliğinden ceza aldı), Ümit Özat

Beşiktaş: Ahmed Hassan, Ali Eren, Ali Günçar, Ali Tandoğan, Baki Mercimek, Mustafa Pektemek, Okan Koç, Rahim Zafer, Youla, Tolga Doğantez, Tuna Üzümcü, Veysel Cihan.

G.Saray: Ahmet Çalık, Ergün Penbe, Osman Coşkun, Ümit Karan.

Trabzonspor: Aykut Demir, Ayman, Risp, Giray Kaçar, Isaac, Soner Aydoğdu.
TÜRK FUTBOLUNDA AFRİKA AÇILIMI BAŞLATAN İSİM OLDU

Yetenekli futbolcuları keşfetmek için amatör maçlara bile giden Cavcav’ın, yaptığı transferler de ses getirdi.

Tarık Daşgün’ü Fenerbahçe’ye “astronomik” bir rakama veren Cavcav, Türk kulüplerinin Afrika kıtasına açılmasına da ön ayak oldu. Afrika’daki maçları izleyen Cavcav’ın transfer ettiği Moshoeu, Kushe ve Kona’nın başarılı performansları çok sayıda Afrika kökenli futbolcunun Türkiye’ye gelmesini sağladı. Kamerunlu Nijitap Geremi, Real Madrid’e 5 milyon dolar bonservis bedeli ile verildi. Cavcav, bu gelirleri kırmızı-siyahlı kulübün tesisleşmesinde kullandı.

ANADOLU’NUN GÜCÜ İÇİN KULÜPLER BİRLİĞİ VAKFINI KURDU

Cavcav, Kulüpler Birliği Vakfının kurulmasına da öncülük etti. Birliğe 3 dönem başkanlık yapan Cavcav’a, Onursal Başkan unvanı da verildi. Cavcav, yayın gelirlerinin kulüplere dağıtımında uygulanan ‘havuz modeli’nin oluşturulmasında da önemli rol oynadı.

Cavcav, 22 Ocak 2017’de Ankara’da yaşamını yitirdi.

Gençlerbirliği, efsane başkanı İlhan Cavcav’ın isminin verildiği 2017-2018 sezonunda, 29 yıl kesintisiz yer aldığı Süper Lig’den düştü. Başkent ekibi, bir sezon aranın ardından trajik şekilde veda ettiği Süper Lig’e yeniden dönmeyi başardı.
ONUN GÖSTERDİĞİ YOLDA YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Gençlerbirliği başkanlığını yürüten oğlu Murat Cavcav, Türk futbolunun İlhan Cavcav’ın yokluğunu hissettiğini belirtip, şunları söyledi:

“Babam, yaptığı transferler ve renkli kişiliğinin yanı sıra bıraktığı eserlerle de hatırlanacak. Kulüpler Birliği Vakfının kuruluşu ve yayın havuzunun oluşturulması, Anadolu kulüpleri için çok önemli adımlardı. Altyapı ve tesisleşmeye büyük önem verdi. Yaşanan tartışmalarda hepimizin aklına ‘İlhan Cavcav şöyle yapmıştı, bunu derdi’ gibi düşünceler geliyor. Onun gösterdiği yolda yürümeye gayret edeceğiz. Kırmızı-karalar onu unutmadı, unutmayacak, unutturmayacak.”